Forum prawne

Opłaty za garaż na wspólnej księdze wieczystej

Witam.

Problem dotyczy tak użytkowania wieczystego, jak i podatku od nieruchomości.

Mam po rodzicach garaż i mieszkanie wykupione przez nich od Skarbu Państwa jednym aktem notarialnym i posiadającym z mieszkaniem jedną księgę wieczystą. Garaż jest usytuowany w obrębie budynku mieszkalnego na parterze, mieszkanie na drugim piętrze. W akcie notarialnym sprzedaży mieszkania moim rodzicom jest zapis, że (cyt): "....sprzedaje J. i K. małżonkom, jako dotychczasowym najemcom z wymienionego w par.1 tego budynku wielomieszkaniowego lokal mieszkalny nr....zawierający dwa pokoje, przedpokój, kuchnię i łazienkę oraz garaż nr 1
o powierzchni użytkowej x
o powierzchni uż. y" i drugi, że (cyt): "....oddaje w użytkowanie wieczyste udział wynoszący ..... łącznie części wymienionej w par.1."
Wpis w księdze wieczystej jest następujący (cyt): "Typ księgi - lokal stanowiący odrebną nieruchomość". Opis lokalu: A. Rodzaj izby: 1. pokój szt 2, 2. przedpokój, 3. kuchnia, 4. łazienka, 5. garaż box nr 1 o pow. y ". Udział w części wspólnej tak jak w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania.

Znam uchwałę NSA z dnia 27.02.2012 sygn I FPS 4/11, która mówi że przypadku garaży niestanowiących odrębnej własności, możliwe będzie skorzystanie z opodatkowania przewidzianego dla powierzchni mieszkalnej.

W świetle tego wszystkiego, czy mam szansę spowodować, by naliczano mi za garaż podatek od nieruchomosci i użytkowanie wieczyste wg stawek mieszkalnych? Jeśli tak, to na co się powoływać (inne przepisy prawa) i od czego zacząć? Jednym z argumentów które usłyszałem w Urzędzie Dzielnicy na rzecz wyzszych stawek jest to, że do tej pory były one płacone. Niestety, moja mama po śmierci mojego taty, nie dopilnowała spraw i kiedy te wyższe stawki weszły w życie, nie odwołała się. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie?

Pozdr.

2015.1.27 12:6:11

Odpowiedzi w temacie: Opłaty za garaż na wspólnej księdze wieczystej (2)

Próbowałeś iść z tym do jakiejś kancelarii? Ostatnio coraz więcej
jest e-kancelarii i niektóre z nich dają porady za darmo. Być może któraś z nich ci pomoże.

2015.3.3 18:8:9

Lexperto się własnie reklamuje jako e-kancelaria z darmowymi poradami.
Spróbuj z nimi jak ci nie pomogą szukaj dalej ale najlepiej byś załatwiał to przez prawnika.

2015.3.4 15:21:58

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika