e-prawnik.pl Porady prawne

Opłaty za garaż na wspólnej księdze wieczystej

Odpowiedzi w temacie ()

aratorn

27.1.2015

Witam. Problem dotyczy tak użytkowania wieczystego, jak i podatku od nieruchomości. Mam po rodzicach garaż i mieszkanie wykupione przez nich od Skarbu Państwa jednym aktem notarialnym i posiadającym z mieszkaniem jedną księgę wieczystą. Garaż jest usytuowany w obrębie budynku mieszkalnego na parterze, mieszkanie na drugim piętrze. W akcie notarialnym sprzedaży mieszkania moim rodzicom jest zapis, że (cyt): "....sprzedaje J. i K. małżonkom, jako dotychczasowym najemcom z wymienionego w par.1 tego budynku wielomieszkaniowego lokal mieszkalny nr....zawierający dwa pokoje, przedpokój, kuchnię i łazienkę oraz garaż nr 1 o powierzchni użytkowej x o powierzchni uż. y" i drugi, że (cyt): "....oddaje w użytkowanie wieczyste udział wynoszący ..... łącznie części wymienionej w par.1." Wpis w księdze wieczystej jest następujący (cyt): "Typ księgi - lokal stanowiący odrebną nieruchomość". Opis lokalu: A. Rodzaj izby: 1. pokój szt 2, 2. przedpokój, 3. kuchnia, 4. łazienka, 5. garaż box nr 1 o pow. y ". Udział w części wspólnej tak jak w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania. Znam uchwałę NSA z dnia 27.02.2012 sygn I FPS 4/11, która mówi że przypadku garaży niestanowiących odrębnej własności, możliwe będzie skorzystanie z opodatkowania przewidzianego dla powierzchni mieszkalnej. W świetle tego wszystkiego, czy mam szansę spowodować, by naliczano mi za garaż podatek od nieruchomosci i użytkowanie wieczyste wg stawek mieszkalnych? Jeśli tak, to na co się powoływać (inne przepisy prawa) i od czego zacząć? Jednym z argumentów które usłyszałem w Urzędzie Dzielnicy na rzecz wyzszych stawek jest to, że do tej pory były one płacone. Niestety, moja mama po śmierci mojego taty, nie dopilnowała spraw i kiedy te wyższe stawki weszły w życie, nie odwołała się. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Pozdr.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Kasiak_

2015-03-03 18:08:09

Próbowałeś iść z tym do jakiejś kancelarii? Ostatnio coraz więcej jest e-kancelarii i niektóre z nich dają porady za darmo. Być może któraś z nich ci pomoże.

majkot

2015-03-04 15:21:58

Lexperto się własnie reklamuje jako e-kancelaria z darmowymi poradami. Spróbuj z nimi jak ci nie pomogą szukaj dalej ale najlepiej byś załatwiał to przez prawnika.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Garaż Blaszany Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba pozwolenia, wynika to z artykułu (...) czytaj dalej»

 • Czynsz w spółdzielni Kupililiśmy z żoną mieszkanie własnościowe od osoby prywatnej na rynku wtórnym (zarządzane przez spółdzielnię). W rachunku jaki wystawia nam spółdzielnia opłacamy: - (...) czytaj dalej»

 • Przekształcenie mieszkania spółdzieczego na własnościowe W 1999 r. przekształciłam mieszkanie spółdzielcze na własnościowe, podpisując jedynie umowę ze spółdzielnią mieszkaniową i wpłacając (...) czytaj dalej»

 • Akt Notarialny warunkowy Czy akt notarialny sporzadzony pod warunkiem, ze Skarb Panstwa nie skorzysta z prawa pierwokupu - ust z dn14.07.1961- r. jest wazny. Jakie formalnosci trzeba spelnic w odniesieniu (...) czytaj dalej»

 • Wspólnota Mieszkaniowa - część wspólna Szanowni Państwo! Art. 12 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994r. reguluje udziały członków wspólnoty w pożytkach i kosztach części wspólnej. (...) czytaj dalej»

 • garaż Jestem właścicielką garażu który wybudowała za moje pieniądze i zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa. Od początku gdy oddano mi garaż do uzytkowania garaż zaciekał. Wielokrotnie telefonicznie (...) czytaj dalej»

 • Garaź bez księgi wieczystej Witam, posiadam garaż murowany bez księgi wieczystej, stoi razem z innymi garażami na ziemi miasta i nie jest wydzierżawiony. Mam osobę chętną do kupna go. Zaproponowałam (...) czytaj dalej»

 • wewnętrzna instalacja gazowa Witam ! Proszę o pomoc i podpowiedź - Czy wewnętrzna instalacja gazowa (od gazomierza do poszczególnych odbiorników gazu ) stanowi własność wraz z lokalem ? Czy jest (...) czytaj dalej»

 • Sprzedaż garażu Jakich moge sie spodzewac kosztow /podatek, notariusz/ od sprzedazy garażu. Garaż nabylam na drodze spadku 4 lata temu. Moj ojciec był jego włascicielem od wielu lat. Ale: grunt na (...) czytaj dalej»

 • Garaż Jestem właścicielem garażu w tzw. dużej wspólnocie oraz współwłaścicielem udziału w nieruchomości. Garaż znajduje się w budynku i jest odrębną nieruchomością (nie jest to garaż (...) czytaj dalej»

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...) czytaj dalej»

 • Indywidualne ogrzewanie w bloku Co powinienem zrobić, aby odłączyć się od CO i wykonać indywidualne ogrzewanie w bloku ( czwarte piętro, ostatni użytkownik CO) wspólnoty mieszkaniowej. Jak przedstawiają (...) czytaj dalej»

 • Darowizna Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac i jak ich uniknac. (Piotr) Podatek (...) czytaj dalej»

 • Kto jest właścicielem działki? Chcę kupić działkę budowlaną. Ostatnio znalazłem w internecie informację, że Księga Wieczysta nie określa kwestii własności działki (nie musi). W takim razie (...) czytaj dalej»

 • Nieznane osoby na hipotece w księdze wieczystej Witam, Otrzymałam w spadku po babci nieruchomość ale wcześniej nie zrobiłam zmiany zapisu w księdze wieczystej więc babcia była cały czas właścicielem. (...) czytaj dalej»