Forum prawne

podgladanie w pracy przez szefa kamera

Mam takie pytanie - czy szef moze w zakladzie pracy zamontowac kamery i korzystac z ich obrazu poprzez internet w domu patrzac co robia jego pracownicy? Wlasnie tak postapil moj szef i musze przyznac ze jest to troche krepujace i chcialbym wiedziec czy ma do tego prawo...

(human)

2004.7.16 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: podgladanie w pracy przez szefa kamera (10)

Co do zasady to : tak i nie :-) Za wiedzą i zgodą pracowników- tak ale w miejscu wykonywania pracy, np. sala obsługi klienta. Co innego w miejscu przeznaczonym na odpoczynek - tu już mamy naruszoną konstytucyjną zasadę prawa do prywatności.

2004.7.16 14:44:31

W miejscach pracy właściciel ma prawo zainstalować urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk, pod warunkiem poinformowania o tym pracowników (wystarczy samo przekazanie do wiadomości, nie jest konieczna ich zgoda).

2004.7.16 22:49:47

Zgodnie z nowelizacją z grudnia 2004 pracodawca może inwigilować swoich podwładnych audio wizualnie po podanu tego do ich wiadamości o ile kamery nie są umieszczone na narządach płciowych pracownika.

2004.7.22 22:9:12

Pracodawca montując kamery do podglądu miejsca pracy powinien uzyskać na to zgodę pracowników, którzy obsługują dane stanowisko pracy. Zakładam, że nie jest to praca jednozmianowa. Montowanie kamer ” bez wiedzy pracowników stanowi naruszenie prawa do ich prywatności”(Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 3/2005, s. 29).Tutaj właściwy jest art. 11[1] K.p. dotyczący poszanowania dóbr osobistych pracownika. Stanowi on, że – „pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika”. W takiej sytuacji pracodawca powinien nanieść odpowiedni zapis w regulaminie pracy dotyczący miejsca i celu zamontowania kamer. Instalowanie kamer w miejscu pracy ma na celu jego zabezpieczenie przed kradzieżami(np. niszczenie maszyn znajdujących się na danym stanowisku pracy, wykręcanie części z tych maszyn).Pracodawca, który nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy, powinien wydać rozporządzenie wewnętrzne, które dotyczyłoby monitorowania miejsc pracy ze względu na znajdujące się tam importowane maszyny. Z tym rozporządzeniem przełożeni powinni zapoznać pracowników. Powinni oni również przekazać im informację po co te kamery są montowane i jaki cel pracodawca chce przez to osiągnąć. „Monitoring pracowników mieści się w zakresie ochrony danych osobowych danej osoby. Nagrywając pracowników na taśmę dokonujemy przetwarzania dotyczących ich danych „- pisze Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 3/2005, s.30. Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (publikacja: tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz.926 oraz Dz.U z 2004 r. nr 33, poz. 285) – „Każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych”. W tym przypadku ma zastosowanie art 23 ust. 1 pkt 1 i 2 cytowanej ustawy: „Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy gdy osoba, której te dane dotyczą wyrazi na to zgodę/…/”, „Jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa”. Właściwy jest tutaj art. 36 ust. 1 tej ustawy dotyczący zabezpieczenia danych osobowych. I tak zgodnie z tym zapisem prawnym:- „Administrator danych jest obowiązany zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności powinien zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną /../””.Zapis ten należy rozumieć następująco: pracodawca nie powinien naruszać prywatności pracowników, zebrane informacje w formie obrazu powinny być zbierane dla konkretnego celu, osoby niepowołane nie powinny mieć do nich żadnego dostępu . Pracodawca tez powinien mieć na uwadze fakt, ze taki całodobowy monitoring może powodować rozstrój zdrowia pracowników i stanowić mobbing w miejscu pracy.

2007.4.13 14:40:52

hehe ty se przeczytaj co napisales :)

2008.7.12 10:34:26

GDZIE MOŻNA ZGŁOSIĆ FAKT MONITORINGU? (BEZ WIEDZY I ZGODY)?

2012.2.23 13:32:20

założyłem w czorai kamerę , ile mam czasu aby wręczyć pismo pracownikowi

2016.7.7 9:6:12

Witam mam takie pytanie. Pracuje na sortowani i jest cała okamerowana prezez ma wglad zle i nie tylko kierowniczka ma telewizor i wszyscy pracownicy ogladaja innych pracownikow szydzac z nich a to nie jest praca marzen czy tak mozna?

2017.11.4 6:40:19

jeżeli pracownicy nie zostali poinformowani o zakładaniu kamer i nie wyrazili by zgody to co by z tego wynikło a idąc do domu podgląda nas przez wi- fi i wydzwania zaznaczę ze szef podgląda nas z drugim szefem bo wynajmują razem mieszkanie a jak jadą do domu to pewnie ze swoją rodziną bo zdarzy się ze wydzwania oto czy oto...

2017.11.7 10:4:56

Mój szef zainstalował w biurze(które ja odsługuję sama) kamerę. Dał mi i innym pracownikom firmy do podpisania dokument, że informuje nas o tym i ten monitoring jest w celu zabezpieczenia przed kradzieżą. Przychodzą natomiast w ciągu dnia inni pracownicy po dokumenty i na rozliczenia. Szef wydał mi polecenie abym do niego dzwoniła jak przychodzą inni pracownicy bo on chce widzieć jak oni się zachowują. Mam mieszane uczucia i się zastanawiam czy ma prawo wydawać mi takie polecenia.

2018.2.5 8:41:27

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika