Forum prawne

POMOCY!!! Nielegalnie wzięte pożyczki na osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności - forum prawne

Witam.
Sprawa jest bardzo skomplikowana. Dotyczy ona osoby na którą wzięte były pożyczki jak i telefony, za które teraz uiszczać trzeba opłaty jak i osób, które te pożyczki brały.
Moja ciocia w kwietniu wzięła do siebie wnuczka wraz z dziewczyną oraz ich dzieckiem. W lipcu kiedy to wygoniła ich z domu na jaw zaczęły wychodzi nieprzyjemności związane z pożyczkami a nawet tym iż sprzedawali na dane niepełnosprawnego wujka rzeczy w internecie, które sprzedawali a tak naprawdę ich nie mieli. Łączna suma pożyczek tj.15 tys.Oczywiście umowy do pożyczki podpisane były przez wujka, który jest niepełnosprawny,ale odbyło się to za namową iż otrzyma za to 20-50 złotych. Podpisał łącznie ok. 5 pożyczek w różnych placówkach bankowych. Potrzebuję wskazówek jak załatwić tą sprawę by ukarać wnuczka wraz z jego dziewczyną. Wujek nie jest ubezwłasnowolniony a oni byli pewni, że nie poniosą żadnych konsekwencji.
Z pewnością branie pożyczek na kogoś kto jest upośledzony umysłowo nie jest zgodne z prawem. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Dodam, że obecnie sprawą zajmuje się policja. Wczoraj wszyscy spotkali się na Policji by wyjaśnić całą sytuację jednak wujek (niepełnosprawny) podejrzewam, że ze strachu przed wnuczkiem i jego narzeczoną przytakną co do ich wersji zdarzenia. Czy jest jakiś sposób by tą sprawę rozwiązać by to dwójka "wnuczków" poniosła konsekwencje?

Odpowiedzi w temacie: POMOCY!!! Nielegalnie wzięte pożyczki na osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności (3)

Witam, co prawda nie ukończyłam jeszcze studiów prawniczych, ale przeszukałam kodeks karny i moim zdaniem pasuje tutaj:
Art. 286. § 1 k.k
Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Skoro Pani pisze, że wujek podpisał coś, o czym nie miał pojęcia, myślę, że jest to właśnie wykorzystanie niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, o którym mowa w tym paragrafie.

Jeżeli też wujek faktycznie nie ma zdolności pojmowania takich działań, najlepiej byłoby złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie. Rozpatrywanie takich spraw zajmują się sądy okręgowe. Taki wniosek może złożyć małżonka wujka, krewni w linii proste oraz rodzeństwo, jak i przedstawiciel ustawowy.
Ubezwłasnowolnienia dotyczą art.544-560 kodeksu postępowania cywilnego, warto się z nimi zapoznać, by taka sytuacja więcej się nie powtórzyła, mam nadzieję, że choć trochę pomogłam, Pozdrawiam ;)

Serdecznie polecam panią adwokat Magdalenę Rymkiewicz-Aranowską z Gdańska. Jej profesjonalizm i pełne zaangażowanie pomogły mi pomyślnie zakończyć sprawę karną. Zawsze można na nią liczyć ? rzetelna, kompetentna i skuteczna. Dodatkowo, oferuje płatne porady online, co jest dużym ułatwieniem. Gorąco polecam! Kontakt: 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika