Porozumienie stron

Odpowiedzi w temacie (2)

bhu

10.7.2006

Mam pytanie: od 17 lipca mam 2 tyg urlopu. własnie dogadałem się z nowym pracodawcą, chce bym zacął pracę od sierpnia. Czy zaproponowac mojemu obecnemu pracodawcy porozumienie stron czy może dac wypowiedzenie ze skróconym okresem (bo umowę mam na czas nieokreskony i przepraowałem juz wiecej niz 6 miesięcy) do 2 tyg , no i w końcu czy okres wypowiedzenia to może być mój urlop. jezeli sie nie zgodzi na żadną opcję poprostu nie stawie sie do pracy i zwolni mnie dyscyplinarnie proszę o jakąs podpowiedz

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Paulus

2006-07-11 10:20:45

Jeżeli masz jeszcze czas, to najlepiej po prostu złoż wypowiedzenie i nie licz, że w ostatniej chwili uda Ci się zawrzeć z pracodawcą porozumienie. Oczywiśc w okresie wypowiedzenia możesz przebywać na urlopie, co dla pracodawcy jest nawet korzystne. Równiez w okresie wypowiedzenia możesz przebywać na zwolnieniu chorobowym.. Dezercję odradzam, bo zapaprzesz sobie niepotrzebnie świadectwo pracy.

mrozowskim

2006-07-11 12:02:09

Proponuję niezwłocznie złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w określonym dniu (p.n. od natychmiast lub z 31.07.06). W tym samym piśmie zawarłbym sformułowanie, iż w przypadku braku zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, wniosek staje się automatycznie wypowiedzeniem umowy o pracę. Okres wypowiedzenia będzie biegł od 01.08.06. Jeżeli chodzi o urlop to po wypowiedzeniu pracownik może jedynie wykorzystać urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy, więc może się okazać, że to już nie będzie 12 dni. W okresie wypowiedzenia można i nawet powinno się wykorzystać urlop. Myślę, że w razie czego z nowym pracodawcą można się porozumieć w kwestii przełożenia terminu rozpoczęcia pracy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: