Prawo autorskie a umowa o dzielo

Odpowiedzi w temacie (10)

-

30.11.2001

Witam. Chcialabym prosic o pomoc w nastepujacym problemie. Wykonana zostala strona internetowa pewnej firmie na podstawie umowy o dzielo. Wszystko przebieglo sprawnie i wszelkie formalnosci zostaly dopelnione. Czy mam obowiazek oddania wszystkich stworzonych plikow wyjsciowych i projektow jesli w umowa nie obejmowala sprzedazy praw autorskich? Chodzi o to, ze firma mogla znalezc kogos kto bedzie dalej prowadzil ich serwis taniej - korzystajac z moich projektow. Z gory dziekuje za pomoc.
(shibaa)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

e-prawnik

2001-12-01 13:25:48

Jezeli w umowie nie okreslono inaczej - prawa autorskie sa Twoje

Krzysiek

2002-01-11 00:49:48

Ja mam pytanie o wysokość podatku przy umowie o dzieło ???Ile procent powinien potracić pracodawca??? Krzysiek

szejerka

2003-02-09 10:20:14

Pozdrawiam wszystkich. Prowadzę jednoosobowe biuro tłumaczeń. Współpracują z innymi biurami na podstawie umów cywilno-prawnych, w których zrzekłem się majątkowych praw autorskich do wykonanych tłumaczeń. Mam w związku z tym dwa zapytania. 1. Przetłumaczyłem dla jednego z nich dwie specjalistyczne książki. Czy w związku ze zrzeczeniem się przeze mnie majątkowych praw autorskich może podpisać się na nich jako tłumacz inna osoba? 2. Biuro tłumaczeń, które zleciło mi tę pracę, otrzymało po roku zlecenie tłumaczenia kolejnej pracy tego samego autora, której treść w znacznym stopniu pokrywała się z treścią zawartą w pracach tłumaczonych wcześniej przeze mnie. „Przetłumaczenie” tej nowej książki biuro zleciło swemu etatowemu pracownikowi, którego praca ograniczyła się do wykorzystania w edytorze tekstu poleceń „kopiuj” (z moich wcześniejszych tłumaczeń) i „wklej” (do własnego „tłumaczenia”). Czy mam prawo oczekiwania honorarium z tego tytułu? Mirosław Szejerka

pabloq

2003-02-21 23:18:12

A czy w umowie o dzieło była mowa o przeniesieniu praw autorskich do dzieła? Bo jeśli nie to obowiązek o którym Pan pisze nie istnieje, a prawa autorskie zarówno majątkowe jak i niemajątkowe są po Pana stronie. Zwykle przy umowach o dzieło są załączniki w postaci tzw. przeniesienia praw autorskich na zamawiającego. Zapraszam również do serwisu prawo własności przemysłowej i intelektualnej na www.prawo.hoga.pl który mam przyjemność prowadzić.

habus

2007-01-23 20:50:30

To zależy... Jesli w umowie nie ma mowy o przeniesieniu majątkowych praw autorskich, to pracodawca potrąca 19% od kwoty brutto pomniejszonej o koszty uzyskania 20%: (BRUTTO - BRUTTO*20%)*19%=PODATEK1 Jesli w umowie jest mowa o przeniesieniu praw autorskich na Zamawiającego, to koszt uzyskania przychodu Wykonawcy wynosi 50% i podatek jest mniejszy: (BRUTTO*50%)*19%=PODATEK2 Pozdrawiam

yott

2008-10-16 14:42:51

Ale skąd to wynika? Przecież art. 65 ust. o pr. aut. i pr. pokr. mowi, ze w przypadku braku wyraznego zapisu umowy, domniemywa sie udzielenia licencji?

Paweł prawo-cywilne.net

2010-03-29 00:56:30

Bzdura. Umowa o dzieło właśnie polega na przeniesieniu praw własności i autorskich.

Paweł prawo-cywilne.net

2010-03-29 00:57:58

19%

Paweł prawo-cywilne.net

2010-03-29 01:02:23

Oczywiście ze NIE. Przekazując dzieło przekazujesz jednocześnie wszystkie do niego prawa, chyba że masz patent chroniący własność intelektualną ale w tedy dzieło przestaje być dziełem i staję się produktem handlowym z płatną licencją.

Gość prawo-cywilne.net

2010-03-29 01:06:04

Potwierdzam. Musisz wtedy tylko odprowadzić znacznie mniejszy podatek ze względu na zwiększony do 50% koszt uzyskania przychodu

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: