Forum prawne

Rozwiązanie umowy o pracę a zasiłek choroboy - forum prawne


Zarejestrowany: Oct 2013
Posty: 1

Domyślnie Rozwiązanie umowy o pracę a zasiłek chorobowy
Witam Chciałabym w tym temacie poprosić o pomoc, bo sytuacja jest dość skomplikowana. Moja Mama 05.07.13 r. uległa wypadkowi w pracy. Wiadomo od pierwszego dnia za zwolnienie lekarskie za płacił jej ZUS. Pierwsze zwolnienie otrzymała na 90 dni. Po tym okresie udała się do lekarza, gdzie dostała zwolnienie na następnie 62 dni. Dzisiaj, tj. 18.10.13r. otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia z dniem 08.10.13 r. Pracodawca mógł ją zwolnić, ponieważ pracowała u niego krócej niż 6 miesięcy.Domyślam się też, że dalszą część zwolnienia będzie jej przesył bezpośrednio ZUS.Niestety czytając wszystko co się da nie umiem sobie odpowiedzieć na kilka pytań.
1) W każdym roku można wykorzystać 182 dni zwolnienia lekarskiego. Ale czy to ma łączna suma dni w jakich przebywało się w danym roku na zwolnieniu lekarskim? Czy liczy się to jedno tylko, które w przypadku mojej Mamy jest ciągłe ?
2) 182 dni zwolnienia lekarskiego mojej Mamy upłynie 02.01.2014 r. Czy jeżeli nastąpi to w nowym roku kalendarzowym to moja Mama ma ubiegać się o dalsze zwolnienie lekarskie czy powinna już występować o świadczenie rehabilitacyjne?(bo zapewne takie zwolnienie będzie mogła jeszcze dostać). I czy powiedzmy przez następne 182 dni w 2014 roku, ZUS nadal będzie wypłacał zasiłek chorobowy? Czy już niestety nie? Przypominam o otrzymanym wypowiedzeniu.
3) W jakiej formie ZUS będzie wypłacał teraz zasiłek chorobowy? Zapewne pracodawca moje Mamy przesłał wszystkie dokumenty do ZUSu. Czy ZUS będzie przelewał pieniądze na konto, czy przekazem pocztowym? I czy są jakieś terminy wypłaty tego zasiłku?

Z góry dziękuję za odpowiedź osób, które się na tym znają, bo ja niestety nie potrafię tego ogarnąć
Pozdrawiam
Etieneth jest on-line Raportuj zły post Edytuj / usuń wiadomość

2013.10.18 22:56:1

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Rozwiązanie umowy o pracę a zasiłek choroboy

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika