Forum prawne

spłacanie rodzeństwa za życia ojca

Po ślubie zamieszkałam w domu rodzinnym męża. Dom należy do teścia (teściowa zmarła, ale jej połowa majątku nie została jeszcze uregulowana, tzn. teść nie podjął działań, aby zapisać wszystko na siebie). Mieszka tu jeszcze siostra mojego męża ze swoją rodziną. Przed ślubem były rozmowy, że dom ma zostać nasz.

Sytuacja wygląda tak, że siostra męża buduje dom (finansowany prawie w całości ze środków otrzymanych ze strony jej męża) i niebawem ma się wyprowadzić.
Teść powiedział, że jeśli my chcemy mieć cały dom dla siebie, to musimy dać szwagierce pieniądze, oczekiwałby, że 70 tysięcy zł. I to teraz, kiedy ona się buduje, żeby pomóc jej w budowie.

Teść ma jeszcze jednego syna, który dostał mieszkanie w blokach, więc nie posiadając nic więcej poza tym domem, chce podzielić swój majątek równo na pozostała dwójkę dzieci.

Chcielibyśmy dom, ale nie stać nas dać 70 tyś, przynajmniej od razu. Kredyt może i byśmy wzięli, ale proszę o pomoc, jak to załatwić formalnie, żeby ani siostra, (brata też to się może tyczyć) nie chciała od nas jeszcze więcej, żeby po śmierci teścia nie żądali od nas pieniędzy.

Czy to jest zgodne z prawem, że teść wymaga od nas spłacenia jednego z rodzeństwa za swojego życia?

Boję się, że my damy jej 70 tysięcy, a ona powie po jakimś czasie że chce więcej. Albo po śmierci ojca zażąda zachowku...

2013.2.19 15:39:24

Odpowiedzi w temacie: spłacanie rodzeństwa za życia ojca (1)

Witam, W pierwszej kolejnoÅ›ci należy wyprostować sprawÄ™ spadkowÄ… po zmarÅ‚ej teÅ›ciowej. Jej udziaÅ‚ w majÄ…tku wspólnym na podstawie dziedziczenia ustawowego zgodnie z art. 931 par. 1 kc podlega dziedziczeniu przez męża i dzieci w częściach równych. Tak wiÄ™c na chwilÄ™ obecnÄ… teść nie może sam rozporzÄ…dzać udziaÅ‚em który de facto do niego nie należy. Ewentualna spÅ‚ata udziaÅ‚u siostry może być dopiero po wycenie od majÄ…tku rzeczywiÅ›cie podlegajÄ…cemu podziaÅ‚owi. Można takie udziaÅ‚y podzielić w formie darowizny. OczywiÅ›cie kwotÄ™ ewentualnej spÅ‚aty należy wskazać w tym samym akcie notarialnym dla zabezpieczenia roszczeÅ„ na przyszÅ‚ość. Może to stanowić przy odpowiednim zapisie w akcie również zabezpieczenie co do zachowku. Pozostaje jednak nadal kwestia ewentualnego zachowku brata, który jak mniemam z takiego podziaÅ‚u nie dostanie nic.

2013.2.25 14:39:20

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika