sprzedaż mieszkania po odkupieniu części darowizny

Odpowiedzi w temacie (0)

penzi

5.8.2018

Witam, w październiku 2012 roku moja babcia przekazała w darowiźnie swoje mieszkanie spółdzielcze własnościowe mnie i mojemu bratu (po połowie). W lutym 2015 roku nastąpiła sprzedaż części brata na rzecz moją i mojej żony, staliśmy się więc w pełni właścicielami lokalu. Planujemy zakup nowego, większego mieszkania, rodzina się powiększyła i myślimy nad zmianą. Mam w związku z tym pytanie: 1) Czy najpierw musimy sprzedać "stare" mieszkanie i dopiero wtedy zainwestować pieniądze w "nowe", żeby uniknąć płacenia 19% podatku? 2) Czy jeśli odczekamy 5 lat od odkupu części mieszkania i dopiero wtedy je sprzedamy, czy podatek w wysokości 19% będzie obowiązywał?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

  • 14.9.2018

    Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

    Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

  • 24.4.2017

    Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

    Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)

  • 7.7.2016

    Umowa dożywocia a zachowek

    Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

  • 16.7.2018

    Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

    Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

  • 16.9.2016

    Czy można zbyć udział w spadku?

     Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek (...)