sprzedaż mieszkania po odkupieniu części darowizny

Odpowiedzi w temacie (0)

penzi

5.8.2018

Witam, w październiku 2012 roku moja babcia przekazała w darowiźnie swoje mieszkanie spółdzielcze własnościowe mnie i mojemu bratu (po połowie). W lutym 2015 roku nastąpiła sprzedaż części brata na rzecz moją i mojej żony, staliśmy się więc w pełni właścicielami lokalu. Planujemy zakup nowego, większego mieszkania, rodzina się powiększyła i myślimy nad zmianą. Mam w związku z tym pytanie: 1) Czy najpierw musimy sprzedać "stare" mieszkanie i dopiero wtedy zainwestować pieniądze w "nowe", żeby uniknąć płacenia 19% podatku? 2) Czy jeśli odczekamy 5 lat od odkupu części mieszkania i dopiero wtedy je sprzedamy, czy podatek w wysokości 19% będzie obowiązywał?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.9.2018

  Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • 24.4.2017

  Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

  Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • 12.3.2019

  Darowizny na kształcenie zawodowe

  Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest odliczenie darowizn na kształcenie zawodowe w ramach ulgi z tytułu darowizn zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak (...)

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)