e-prawnik.pl Porady prawne

Umowa o pracę -miejsce pracy

Odpowiedzi w temacie ()

cezcez

27.11.2013

Witam Jestem przedstawicielem handlowym zatrudnionym na umowę o pracę na czas nie określony od 5 lat. Mam do obsługi teren 3 województw więc często mój czas pracy przekracza 8 h dziennie. Na początku zatrudnienia mogłem wypisywać delegacje które mi rekompensowały koszty wyżywienia.Potem pracodawca zmienił mi zapis w umowie dotyczący miejsca wykonywania pracy na nazwy województw(warmińsko-mazurskie,mazowieckie,) które obsługuje abym nie miał podstaw do wypisywania diet. Czy takie postępowanie i sformułowanie miejsca pracy jest zgodne z prawem ? Czy w momencie otrzymania wypowiedzenie mam podstawę o domaganie się wypłaty zaległych diet?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Lohengrin

2013-11-30 19:58:15

Szanowny Panie, strony umowy o pracę mają dużą swobodę w określeniu miejsca pracy, może być to siedziba pracodawcy a może być też obszar całego kraju. Jeśli w umowie miejsce pracy określone jest np. jako województwo to pracownikowi, jeśli wykonuje pracę w tym województwie nie przysługuje prawo do diety czy świadczenia rozłąkowego. Natomiast art. 29 Kodeksu pracy mówi wyraźnie o tym, że miejsce pracy jest jednym z warunków pracy i płacy. Zmiana warunków pracy i płacy wymaga po pierwsze zgody obu stron (nie może dojść do sytuacji, że pracodawca jednostronnie zmienia miejsce pracy pracownika) a po drugie wymaga formy pisemnej. Z poważaniem/ Marcin/ doradca prawny/ timsparv@mailplus.pl/

jagaa

2013-12-01 22:21:33

Moim zdaniem powinno być tak Skoro pracodawca zmienił Panu miejsce pracy na woj.warmińsko-mazurskie,mazowieckie, to tak jak napisał moj poprzednik nie należy sie dieta bo nie jest Pan w podrózy służbowej-cały czas jest Pan w miejscu pracy w związku z tym moim zdaniem jezeli Pana czas pracy przekracza 8 h to pracodawca powinien wypłacać Panu dodatek z tytułu godzin nadliczbowych zgodnie z Art. 151.1. § 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości: 1) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: a) w nocy, b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, 2) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1. § 2. Dodatek w wysokości określonej w § 1 pkt 1 przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w § 1.

cezcez

2013-12-02 09:14:28

Dziękuję za odpowiedź w moim temacie.Zmiana miejsca wykonywania pracy miała na celu własnie pozbawienie diet i zmniejszenie kosztów. Natomiast jest jeszcze inna kwestia otóż pracodawca tkwi w przekonaniu że czas dojazdu do klienta nie liczy mi sie do czasu pracy.Tak jak wspomniałem jestem Przedstawicielem handlowym i korzystam z samochodu służbowego dojeżdżając do klientów. Często czas dojazdu i powrotu zajmuje mi ponad 6 h plus praca u klienta daje mi łączny czas ok 12H.W listopadzie mój średni czas pracy wyniósł 10 h.Lecz tak jak wspomniałem pracodawca twierdzi że to nie wlicza mi się do czasu pracy czy ma rację ? Ostatnio znalazłem orzeczenie sądu I PK 107/08 bardzo przypominające moją sytuację.

jagaa

2013-12-02 21:46:21

Zmiana miejsca wykonywania pracy miała na celu własnie pozbawienie diet i zmniejszenie kosztów. Natomiast jest jeszcze inna kwestia otóż pracodawca tkwi w przekonaniu że czas dojazdu do klienta nie liczy mi sie do czasu pracy./cytat] Pracodawca nie ma racji ale to dotyczy podrozy sluzbowych. Panu pracodawca powinien wyplacać godziny nadliczbowe Pracownik otrzymuje wynagrodzenie jedynie za ten czas podróży służbowej, który pokrywa się z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Wyrok z dnia 23 czerwca 2005 r. II PK 265/04 Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...) czytaj dalej»

  • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. ALE PONOC TRZEBA PRZEPRACOWAC (...) czytaj dalej»

  • ciąża a wygaśnięcie umowy jestem nauczycielką, 31 sierpnia tego roku w związku z nieuzupełnieniem kwalifikacji wygasła mi umowa, zawarta w 1997 roku na czas nieokreślony, w sierpniu poinformowałam (...) czytaj dalej»

  • koniec umowy na czas określony Witam, mam pewien problem za półtora miesiąca kończy mi się umowa na czas określony, mój pracodawca chce mi ja przedłużyć, jednakże ja nie chcę. czy w takiej (...) czytaj dalej»

  • Umowa zlecenie Chcę zatrudnić osoby do zberania wpisów do katalogu. Jest kilka rodzajów wpisów a co za tym idzie różne prowizje od nich (liczbowa a nie procentowa). Czy mogę to ująć w umowie (...) czytaj dalej»

  • Czy moge pracowac i pobierac alimenty? Mam 20 lat i studiuje zaocznie. pobieram od ojca alimenty w wysokosci 500 zl ktore wyplaca mi ZUS. czy bylaby mozliwosc znalezienia jakiejs dodatkowej pracy aby nie (...) czytaj dalej»