wynajem a współwłasność

Odpowiedzi w temacie (1)

bartekk9

6.9.2011

Jak to jest z prawami współwłaścicieli do nieruchomości, co można a na co trzeba mieć zgodę innych ? czy np. wynajęcie swojej części domu może odbyć się bez zgody pozostałych współwłaścicieli?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

adminsc

2011-10-04 23:54:11

We współwłasności nikt ze współwłaścicieli nie ma z reguły "swojej części domu". Mówiąc obrazowo, każda cegła i każdy metr kwadratowy jest własnością każdego ze współwłaścicieli proporcjonalnie do jego udziału we własności. Chyba, że jest orzeczenie sądu o podziale nieruchomości do używania przez poszczególnych współwłaścicieli lub za zgodą wszystkich współwłaścicieli doszło do zawarcia umowy zwanej Quoad usum. Dopiero taka umowa, albo wspomniane orzeczenie sądu może określić prawo współwłaściciela do samodzielnego korzystania z jakiejś części nieruchomości i wtedy może on tą częścią nieruchomości rozporządzać, nie pytając o zgodę pozostałych współwłaścicieli. Jeśli nie ma ani orzeczenia sądu ani umowy Quoad usum, to każdy ze współwłaścicieli może oczywiście korzystać z dowolnej części nieruchomości, jeśli nie sprzeciwiają się temu pozostali współwłaściciele. Może więc wynająć np. jedno z mieszkań, o ile nie zaprotestują inni. art. 206 Kodeksu cywilnego: Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaczem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.9.2018

  Zniesienie współwłasności - Jak znieść współwłasność?

  Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, (...)

 • 26.7.2017

  Poluzowany program społecznego budownictwa czynszowego

  Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw ma na celu ułatwienie realizacji inwestycji budownictwa (...)

 • 9.11.2011

  Z wynajmu billboardu rozlicz się ryczałtem

  Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. (...)

 • 22.7.2018

  Dopłaty do czynszu już w przyszłym roku

  Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. (...)

 • 10.6.2018

  „Mieszkanie na start” - nowy pomysł rządu!

  Od początku 2019 roku ma ruszyć system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów (...)