Forum prawne

Wypowiedzenie pocztą umowy przez pracownika

Witam serdecznie,

Mam pytania- ponieważ w internecie nie udało mi się znaleźć szczegółowych informacji. Niestety z powodu chorobska mam zwolenienie lekarskie do 6.02 . Chce zlozyc wypowiedzenie nie zależnie od tego czy od 7.02 wroce do pracy czy lekarz na kontroli zaleci dalsze zwolenienie. Już wcześniej taki był zamiar by zwolnic od lutego i przy tym zostaje. Nie chce tracic kolejnego miesiąca i odchodzić dopiero od kwietnia.
Obecnie to nie wychodzę z domu jedynie do lekarzy -wiec do pracy jechać nie będę również (jeśli ma to znaczenie to mam zwolenienie chodzące wiec może uznaja ze mogłam sama przywieźć wypowiedzenie). Chce żeby zwolenienie poszlo w obieg 1.02 i zamiar mam wyslac je poczta ,a dokładnie kurierem który sam odbierze je ode mnie z domu. W związku z tym mam szereg wątpliwości.
1. komu mam zaadresować to wypowiedzenie - OGOLNIE na adres firmy , bezpośrednio przelozonemu czy bezpośrednio pracodawcy?Podobno u nas można je zlozyc tylko pracodawcy tj. prezesowi który bywa w pracy bardzo rzadko zas ja podlegam pod kierownika który jest zawsze.

2. U mnie w pracy były rozne akcje co jeśli
a) ktoś odbierze przesylke polozy na biuro prezesowi a ten otowrzy to za kilka dni w lutym czy wypowiedzenie pojdzie wtedy w obieg od marca?

b)co jeśli za pierwszym razem nikt nie odbierze przesylki a ja wysle drugi i ta dojdzie w lutym .Wypowiedzenie liczy się od lutego czy marca w takim wypadku?

c) nie odbiorą przesylki ani po raz pierwszy ani drugi. Przesylka jest wtedy uznana za odebraną. Ale gdzie ja mam pojsc z tym co do mnie wroci by ubiegać się wyopowiedzenia które ma skutek prawny od pierwszego czy drugiego nieskutecznego doręczenia? Chodzi mi czy prawo przyzna mi bieg wypoiedzenia od 1.02 gdy druga proba bylaby po 31.01

d) będą wypierali się ,że w przesyłce NIE ZNAJDOWALO SIĘ WYPOWIEDZENIE. Moim jedynym dowodem jest zwrotka z dowodem odbioru przesylki ale nigdzie nie będzie co w niej było

3.Czy mogę wyslac karte wejsciowa do budynku tez kurierem? Nie posiadam innych rzeczy ,ale wiem ze trzeba u mnie zdawać karte obiegowa bo groza ze nie dadza świadectwa pracy. Tylko ja nic poza nią nie mam więc nie widzę sensu obiegówki. Czy mogą mi nie wydac swidectwa pracy z powodu nie zdania obiegówki która jest bezcelowa?

Będę wdzięczna za pomoc.

2017.1.24 14:28:34

Odpowiedzi w temacie: Wypowiedzenie pocztą umowy przez pracownika (1)

Dzień dobry,
wypowiedzenie może Pani wysłać pocztą lub kurierem. Z pocztą jest tym łatwiej, że na śledzeniu przesyłki łatwiej sprawdzić kiedy została doręczona/awizowana. Jeśli pracodawcą jest spółka prawa handlowego, to korespondencję powinna Pani adresować do spółki. Raczej nikt się nie wypiera otrzymania świadectwa pracy, ale na wszelki wypadek może Pani wskazać świadka, który potwierdzi,że do koperty włożyła Pani oświadczenie o wypowiedzeniu umowy i takie pismo wysłała do pracodawcy. Pracodawca nie może uzależniać wydania świadectwa pracy od uprzedniego rozliczenia się przez pracownika, co nie zmienia faktu, że powinna się Pani rozliczyć z pracodawcą.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2017.1.24 21:5:56

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika