Zaćma a renta

Odpowiedzi w temacie (9)

sonas

2.1.2006

Witajcie. Mam zaćmę w jednym oku. Mam 35 lat. Pracuję jako grafik komputerowy. Czy mozliwe zebym mogl starac sie o rente?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

jasiu...

2006-01-03 16:34:49

Na pewno możesz starać się o status osoby niepełnosprawnej i może jest sens to zrobić (ulgi, mozliwość korzystania jeśli ci się uda z środków PFRON, zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej). To załatwia powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jasteś dośc młody, a więc ZUS będzie się bronił przed przyznaniem ci renty - renta to nie jest "opłata za inwalidztwo", lecz świadczenie teoretycznie umozliwiające osobie niepełnosprawnej egzystencję. Przy dobrych układach dostaniesz na rok, z sugestią, że zaćma jest chorobą, którą powinno się leczyć (operacyjnie). Ale może będziesz miał szczęście i orzecznik w twojej sprawie okaże się łaskawy? Tak naprawdę to ZUS jest w rzeczywistości nieprzewidywalny i możesz próbować - tylko przemyśl jak - renta należy się dopiero wówczas, gdy już nie możesz korzystać z zasiłku chorobowego! zajrzyj na http://www.idn.org.pl/sonnszz/index.htm - może coś ci się przyda.

sonas

2006-01-04 10:13:07

Dziekuje Jasiu za natchnienie. Ja oprocz zaćmy mam sporo metów w tym oku. Mam jednak jeszcze nastepne pytanie: Jako grafik nie mam umowy o prace ( to znaczy mam,ale taka z najniższą krajową ) a wynagrodzenie pobieram w formie umowy o dzelo. Kilka lat temu pracowalem w dobrej firmie i tam zarabialem na umowe o prace dosyc sporo pieniedzy. Pytanie: W momencie przyznania mi renty ( hipotetycznie ), to czy i jak moze wygladac sprawa wielkosci takiego swiadczenia? Jak w takim przypadku obliczyc wysokosc renty i co bierze sie pod uwage przy jej obliczeniu. Rozumiem, ze stopien inwalidztwa, ale chodzi mi bardziej o sprawy zwiazane z wczesniejszymi zarobkami. Pozdawiam i dziekuje za odpowiedz na frapujace mnie pytania.

darecki

2008-08-07 10:48:43

mam pytanie mam zacme iustalony termin operacji czy w zwiozku z tym nalezy mi sie rentaponiewasz zaklad dal mi wypowiedzenie z pracy na co moge liczyc w zwiazku z ta choroba

tomi

2017-03-02 21:17:23

Jesli juz wstapiles na zwolnienie ze tak napisze to pracodawca zwolnic cie nie moze. Sam jestem po zwolnieniu zwiazanym z zacma. To jest bardzo uciazliwa choroba i nawet po operacji zycie niejest takie samo jak przed choc jakosc widzenia jest o niebo lepsza. Aczkolwiek zycie zawodowe diametralnie zmienia sie na niekozysc. Pisze o zabiegu na N FZ. Po zabiegu nalezy przstrzegac wskazan lekarza i pod zadnym pozorem nie bagatelizowac nawet kataru,bezsennosci czy wreszcie zatwardzenia. Jesli podejdziesz powaznie do swojego stanu wszystko bedzie dobrze. Ja mimo najtanszej soczewki jestem zadowolony.

Jasiek

2017-11-02 11:16:40

Też uważam, że pracodawca nie może Cię zwolnić ;) _____________ http://alfamedycyna.pl/

dan

2018-02-11 20:11:59

Jestem po laserowej korekcie wzroku LASEREM EXCIMEROWYM już 10 lat. Podobno tej metody już nie stosują . Laserowa korekcja wzroku to operacja z wykorzystaniem lasera o tak dużej mocy, że zmienia ona (modeluje) właściwości optyczne oka. Dzieje się to poprzez ?wypalanie? określonych obszarów rogówki. Oprócz tego zostało mi wypalone kanaliki łzowe . Mam do tego Wrodzoną zaćmę dwuwarstwową czy jakoś tak . wzrok skorygowany z minus 14 do minus 0,14 teraz mam jakieś minus 0,75 na czubku oka, dno oka z minus 24 do minus 0,24 dno oka teraz również mam minus 0,75 Nie nosze okularów ponieważ nic mi to już nie pomoże , jak wspominałem mam zaćmę która utrudnia mi jazdę samochodem najgorzej w nocy czy należy mi się coś i czy warto się starać

verka

2018-02-22 12:41:50

Moim zdaniem zwolnienie byłoby bezpodstawne. ___________________________________ http://pryzmat-okulistyka.pl/czym-jest-zacma/

Tamara

2018-07-02 15:22:49

Cześć ja mam, 37 lat i zaćmę operowała na jedynie oku jeszcze jedno mam do zabiegu. Powiedz co z tą rentą czy ci przyznali.

KrzysztofMaliszak

2018-10-09 18:06:58

Jak z tą rentą? Bo sam już nie wiem. Coraz gorzej widzę i chyba sam się będę starał o jej przyznanie. Na razie jednak odkładam kasę na zabieg, bo boję się ślepoty. Polecono mi dr Michnowskiego z Białegostoku, żeby tam się wyleczyć. Potem, po zabiegu, można dostać rentę? Jak to wygląda?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.7.2018

  Od kiedy wyższa renta socjalna?

  Nowelizacja przepisów podnosi rentę socjalną do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna wzrośnie więc z 865,03 zł do 1.029,80 zł.

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 4.9.2018

  Renta socjalna już z podwyżką

  Z dniem 1 września weszła w życie ustawa podwyższająca rentę socjalną. Otrzymujący to świadczenie dostaną dodatkowo wyrównanie liczone od czerwca.

 • 26.4.2018

  Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)