Forum prawne

Zmiana głównego najemcy (spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu)

Moj brat posiada spoldzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszlanego w SM. W mieszkaniu tym w rzeczywistosci zamieszkuje ja wraz z moim meżem. Brat chce nam odstąpić swoje mieszkanie (w którym faktycznie nie zamierszkuje). W jaki sposób można tą sprawę załatwić zgodnie z prawe - czyli czy, kiedy i w jaki sposób można przenieść prawo do lokalu?

2004.11.25 15:55:44

Odpowiedzi w temacie: Zmiana głównego najemcy (spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu) (15)

Brat nie może ci odstąpić tego mieszkania. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest niezbywalne (art. u ust.3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Może je natomiast przekształcić na prawo własnościowe i wtedy sprzedać (podarować) tobie.

2004.11.26 13:3:58

rodzice mojego męża zrzekli sie spóldzielczego prawa do lokalu, a on (będąc tam zameldowany) został przyjety w poczet członków i została wydana na niego decyzja, sądzę, że przy najblizszych członkach rodziny wspólnie zamieszkujących mozliwe jest"przepisanie" tego prawa na inną osobą, aczkolwiek rzeczywiście prawo to jest niezbywalne. Trzeba sie dowiedzieć w spółdzielni , oraz sprawdzić zapisy statutu spółdzielni

2004.12.8 12:43:56

spółdzielcze lokarotskie najlepiej przekształcić w wodrębnioną własność i przepisać w formie darowizny, to niewielkie koszty, albo od razu przenieść udziały w spółdzielni na rzecz innej osoby zgodnie z ustawą o mieszkaniach spółdzielczych, tyko najpierw zameldować te osoby, a po wpłacie członkowskiego zmieni się głównego lokatora. Spółdzielcze lokatorskie też jest własnością członka spółdzielni trzeba tylko znać prawo spółdzielcze!

2005.6.11 11:41:46

A jeśli głównym najemcą jest moja mama (obecnie jej nie ma), to czy ja jako osoba tam zameldowana mogę wykupić mieszkanie spółdzielcze???

2007.7.30 22:4:39

Jestem NAJEMCA mieszkania spoldzielczego od 2006,to mieszkanie zamieszkuje od 1989r.Chciala bym wykupic to mieszkanie ale z bonifikata dla pracownika.Pracuje do tej pory czy mam szanse po zniszce wykupic.To mieszkanie zajmuje z 3 dzieci.

2008.2.12 13:32:11

wnieś do SM podanie o przeniesienie spółdzielczego prawa do lokalu na siebie. brat ma wyrazić zgodę na podaniu + podpis. jeśli żonaty - to żona też "wyrażam zgodę" i nr Dow. osob. jeśli dzieci ich są po 18lat i więcej - dopisek jak wyżej. ty masz wnieść w treści podania klauzulę/deklarację o stanie ew. długów, wierzytelności oraz swojej zdolności do ponoszenia ciężarów utrzymania mieszkania.
dobrze jest w 1-2 zdaniach dopisać w jakim stanie technicznym jest na dzień przejęcia - mieszkanie.wniesione podanie powinno być rozpatrzone pozytywnie przez najbliższe posiedzenie zarządu S.M.
dla członków najbliższej rodziny taka furtka prawna się otworzyła po ostatniej nowelizacji prawa sp. z 07.07.2007r.
ja aktualnie borykam się z podobnym problemem. pozdro. - bronek.

2008.9.13 21:22:14

[cytat]

A jeśli głównym najemcą jest moja mama (obecnie jej nie ma), to czy ja jako osoba tam zameldowana mogę wykupić mieszkanie spółdzielcze???

[/cytat]

2014.1.19 17:15:39

Witam,
Proszę o radę i rozwianie wątpliwości:
Teść jest głównym lokatorem mieszkania spółdzielczego mieszka w nim wraz z żoną ale zameldowany jest jeszcze mój mąż i brat ale de facto nie mieszkają w tym mieszkaniu.
Teść lata temu narobił sobie szamba i wisi na nim komornik więc o wykupie mieszkania nie ma mowy.
Czy po śmierci teściów mój mąż ma możliwość nabycia prawa do tego lokalu na tych samych warunkach co jego ojciec? Jakie kroku trzeba wykonać i czy będzie trzeba wpłacać jakiś wkladvfinansowy do spółdzielni?

2016.8.23 14:0:7

Witam czy mozna dopisac pasierba do umowy mojego mieszkania komunalnego,tak aby widnial na decyzji?

2017.10.16 21:38:55

Czy siostra może przepisać mieszkanie komunalne na drugą siostrę która zamieszkuje już to mieszkanie ponad dwa lata

2018.1.23 0:16:52

Żona jest głównym najemcą mieszkania i członkiem spółdzielni a ja lokatorem. Obecnie mieszkanie ma spłacony kredyt i będzie możliwość wykupu za tzw złotówkę.
Jest jednak taka sprawa że żona ze względu na zajęcia komornicze obawia się wykupu żeby komornik mieszkania nie zajął i nie zlicytował. Czy można to mieszkanie wykupić na członka rodziny np mamę lub bratanka i czy musi on być członkiem spółdzielni z jakimś stażem, czy też wystarczy go zameldować?

2018.2.12 16:52:33

W mieszkaniu mieszka główny najemca wraz rodzina i chcez zameldować kogoś spoza rodziny jak to wyglada prawnie ? Jakie dokumenty trzeba mieć ? Jak długo może trwać załatwianie formalności ? I co w sytuacji jeśli główny najemca chciał bys sie wymeldowac a zamieszkująca i zameldowana tam osoba poznać w mieszkaniu ponosząc wszystkie koszty utrzymania a rodzina głównego najemcy nie chce tego mieszkania ? Jakie były by koszty takich formalności ? MiesZkanie gmine z zadłużeniem.

2018.2.18 6:4:6

Witam. Pytanie moje dotyczy iz zmarla babcia ktora posiadala mieszkanie spodzielcze ja razem z nia bylam tam zameldowana mieszkalam tam do 18r. Staralam sie o przepisanie u,owy najmu na mnje po zmarlej bab i lecz spolka odpisala ze nkestety nie moga zawrzeć ze mna umowy najmu poniewaz od dluzszego czasu nie zamieszkiwalam pod danym adresem. Chce pisac odwolanie i czy ogezameldowac tam osoby ktore na stale tam by mieszkaly i bylby glownymi najemcami czy potrzebuje do tego zbody spolki?

2018.3.25 16:8:4

Mama zrzekła się prawa do mieszkania lokatorskiego na rzecz siostry ,która przekształciła je potem na spółdzielcze własnościowe.Czy mama mogła to zrobić jeśli nigdy nie było przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłym ojcu o wkład mieszkaniowy.Oboje rodzice byli członkami spóldzielni.

2018.4.17 6:25:3

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika