ZUS zwlekał z wypłaceniem renty, wyrównanie po śmierci, teraz chce zwrot

Odpowiedzi w temacie (1)

Rogalik

26.7.2018

Wyszła mi taka sytuacja i próbuję zebrać jak najwięcej informacji by się odwołać. Ojciec zachorował na raka w zeszłym roku i niestety w marcu odszedł. Renta niby została przyznana na początku choroby, ale zus zwlekał z wypłaceniem (pomimo pism, raz nawet przeprosił za opieszałość... i tyle). W kwietniu, na moją mamę, przyszło wyrównanie za CAŁY okres, które poszło na długi za czas choroby. Teraz przyszło pismo by zwrócić tę kwotę. Na logikę, to powinniśmy oddać kwotę wyliczoną za kwiecień, nie za cały okres choroby i ile im się wpisało na przelew. Więc wina zusu, ale nigdy nie musiałem walczyć z tym molochem. Więc czy ktoś może gdzieś natknął się na podobną sytuację i jaka była jej historia?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Rogalik

2018-07-26 17:27:41

Nie widzę możliwości edycji pierwszego postu, dlatego napiszę tutaj co powiedział zus, dla osób którzy trafią tutaj googlując podobny problem. Formularz R18, akt zgonu, akt małżeństwa i list z wyjaśnieniem sytuacji, a oni przygotują nowy wniosek oddanie tylko kwoty naliczonej po śmierci, a nie całej. Wątek można zamknąć.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 27.5.2017

  Dla kogo renta rodzinna?

  Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)

 • 12.9.2016

  Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

  Śmierć jest dla każdego, a szczególnie dla członków rodziny wydarzeniem dramatycznym i bolesnym. Oprócz cierpień zwiazanych z utrata bliskieuj osoby, rodzina zmarłego musi stawić (...)

 • 23.2.2018

  Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną (...)