Forum prawne

zwolnienie dyscyplinarne - forum prawne

Witam, chciałabym zapytać o jeszcze jedną kwestię. Czy opuszczenie kraju (w ważnych powodach, ale nie życiowych) podczas zwolnienia lekarskiego , kiedy zalecane jest leżenie, może być wystarczającym powodem do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym? Pracownik konsultował się z lekarzem w sprawie wyjazdu-lekarz powiedział, że nie widzi przeciwskazań, że wyjazd nie pogorszy rekonwalescencji pacjenta. Proszę o odpowiedż i z góry dziękuję.

Odpowiedzi w temacie: zwolnienie dyscyplinarne (29)

Pracodawca ma prawo do kontrolowania, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie - jeśli na zwolnieniu był kod 1 (czyli, że chory musi leżeć), to chory pracownik powinien przebywać w tym czasie w domu (niekoniecznie w swoim, jednak ma obowiązek powiadomić pracodawcę o miejscu przebywania) - chyba, że jest to ostatni dzień zwolnienia: wtedy chory może iść do lekarza na kontrolę. Bardzo podejrzane jest, że lekarz najpierw wypisał na zwolnieniu kod 1, a potem orzekł, że chory może wyjechać za granicę - widzę tu pewną niekonsekwencję lekarza. Dla pracodawcy ważne jest to co widnieje na zwolnieniu lekarskim a jakieś ustne uzgodnienia między lekarzem a chorym nie są dla nikogo wiążące. Być może rozwiazaniem byłoby, gdyby chory poprosił wcześniej o skorygowanie zwolnienia lekarskiego (i wpisaniu kodu 2 - tzn chory może chodzić), potem powiadomił pracodawcę o innym miejscu przebywania (tzn. za granicą) i wtedy byłby kryty. W innym wypadku, moim zdaniem, pracodawca miał podstawę aby zwolnić pracownika dyscyplinarnie, jeśli przeprowadził kontrolę i okazało się, że zwolnienie nie jest wykorzystywane prawidłowo.

Dziękuję bardzo za odpowiedź, pozdrawiam i życzę miłego wieczoru;-)

23 marca skończyła mi sie umowa na okres próbny 3 miesięcy. Czekałam miesiąc aż kierownik sam mi da następną. Później pytałam, prosiłam jednak on ciągle mówił ze nie da mi teraz umowy zebym przypadkiem nie kombinowała ze zwolnieniem.31maja poszłam do pracy na nocną zmiane. Kierownik w końcu przywiózł umowe do podpisania. Umowa była od 23 marca do 31 grudnia 2009. data podpisu była "oczywiście" 23 marzec. Jednak rano 01.06.2009r czekała mnie nie miła niespodzianka. Przyjechał kierownik i zwolnił mnie dyscyplinarnie. Nie jestem bez winy ale zrobiłam niewielką szkode którą robią wszyscy pracownicy. To była praca na stacji paliw. Na zmiany po 12 godzin. Teraz chce wnieść sprawe do sądu. Kieronik robił łaske że da mi umowe a po tak długim czasie dał mi ją tylko po to żeby mnie zwolnic. Mam dopiero 20 lat i ze zwolnieniem dyscyplinarnym będzie mi ciężko znalezc prace. Czy mam jakąś sznse na wygranie sprawy? Z jakimi kosztami mam sie liczyć? Bardzo prosze o pomoc.

Witam. Dnia 21 czerwca sie rozchorowalem, poszedlem do lekarza wystawil mi L4 ale nie dostalem go do reki z powodu braku RMUA. W miedzy czasie dzwonilem do firmy ze jestem na L4 w dniach 21-23 i 24 przyjde normalnie do pracy. Dzis tj 24 przychodze do pracy i chce odebrac RMUA zeby moc odebrac L4 i dostarczyc je do pracodawcy. Zamiast tego pracodawca na powitanie potraktowal mnie Rozwiazaniem umowy bez okresu wypowiedzenia (art 52 par 1 pkt). Nie chcial mnei wypuscic z pracy jezeli tego nie podpisze. Nie chcial przyjac do wiadomosci ze przyniose mu L4 nastepnego dnia. Rozwiazanie podpisalem. Ale ja mam przeciez to L4 ktore usprawiedliwia mi te 3 dni nieobecnosci w pracy. Mam jakies wyjscie? Moge cos zrobic?

witam
mam ogromny problem ponieważ we wcześniejszej pracy zostałem zwolniony dyscyplinarnie i chciałem się zapytać czy mój przyszły pracodawca w jakiś sposób może się dowiedzieć w jaki sposób zostałem zwolniony ze wcześniejszej pracy i co mi grozi? Z góry dziękuję za pomoc

Witam
Mam pewnien problem pracodawca zwolnił mnie dyscyplinarnie poniewaz nie przychodziłem do pracy, nie przychodziłem bo zgodził sie na urlop, ale niestety dogadaliśmy sie tylko słownie co mogę w takiej sytuacji zrobić? z góry dziękuję za pomoc

Witam
Mam taki problem zostałem zwolniony dyscyplinarnie z pracy, mam zaległy urlop wypoczynkowy jeśli go nie wykorzystałem to czy pracodawca powinien mi za niego zapłacić?Z góry dziękuję za pomoc

Witam
Mój mąż został zwolniony dyscyplinarnie z pracy czy w takiej sytuacji, może ona się ubiegać o odprawę?Z góry dziękuję


Mam umowę na czas nieokreślony przepracowane 27 lat i grozi mi zwolnienie dyscyplinarne. Czy mogę iśc na zwolnienie lekarskie aby nie odebrac zwolnienia dyscyplinarnego - czy będę miał zapłacone chorobowe - czy mogą mi je przesłac do domu. Czy po odebraniu zwolnienia będę miał płacone chorobowe.

witam, moja koleżanka zgodziła się na wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron pracodawca nie chce wypłacić rekompensaty za nie wykorzystany urlop w momencie odejścia z pracy i dlatego chce wręczyć zwolnienie dyscyplinarne. Czy może to zrobić??

Witam! Mam problem, a właściwie moja mama. Dyrektor tartaku w którym pracowała zwolnił ją dyscyplinarnie ponieważ nie poszła do pracy w sobotę na drugą zmianę, gdyż miała ślub swojego chrześniaka. Najciekawsze jest to ,że obowiązywał ją 40-godzinny czas pracy i nigdy wcześniej nie mieli obowiązku pracować w sobotę, a o przyjściu w sobotę poinformował ich w piątek przed zakończeniem dnia pracy! Oprócz mojej mamy zwolnił jeszcze 7 innych osób, ponieważ niektórzy jeszcze studiują i mieli egzaminy! W wypowiedzeniu jako przyczynę podał: "ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych-niewykonywanie poleceń służbowych,narażenie pracodawcy na straty poprzez niewykonanie poleceń".
Dlatego mam pytanie czy dyrektor miał prawo wypowiedzieć umowę na tej podstawie? A jeśli nie to jakie kroki można podjąć?

Czy pracodwca może wysłać pocztą zwolnienie dyscyplinarne z pracy,pracownikowi będącemu na zwolnieniu lekarskim?

1. Sugeruję udać się na konsultację w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy. PIP oferuje bezpłatne porady z zakresu prawa pracy.
2. Zawsze pozostaje możliwość odwołania się do sądu pracy. Moim zadaniem pracodawca miał prawo wypowiedzieć umowy w trybie dyscyplinarnym w takiej sytuacji. Jednak uważam, że uzasadnienie jest zbyt mało precyzyjnie. Pracodawca powinien był podać jako przyczynę niestawienie się do pracy w sobotę na drugiej zmianie. To co pracodawca podał jest zbyt ogólnym uzasadnieniem. Miałem podobną sytuację kilka lat temu, kiedy za przekręty finansowe wywaliłem dyscyplinarnie pracowników firmy, ale jako przyczynę rozwiązania umowy podałem tylko narażenie firmy na straty. Sąd pracy uznał wypowiedzenia za nieskuteczne z przyczyn formalnych. Wypowiedzenia były jak najbardziej zasadne, ale formalnie źle przeprowadzone. Ale ocena sprawy będzie leżała w gestii sądu i nie dam gwarancji, że tą sprawę rozstrzygnie na Waszą korzyść. Trzeba było skorzystać z urlopu na żądanie.

Mam takie pytanie, czy można zostać zwolnionym dyscyplinarnie jeżeli wpuszczę do zakładu kogoś kto już nie pracuje, a ja o tym nie wiedziałem bo nie było takiej informacji? Nikt nie wiedział o zwolnieniu danej osoby. Czy mogę się odwołać do sądu?

Nie można w takiej sytuacji zwolnić pracownika, jeśli nie było oficjalnej informacji o zmianie na danym stanowisku.

Żeby skutecznie zwolnić pracownika dyscyplinarnie należy wykazać:
1. winę pracownika, 2. świadome działanie, 3. wyrządzoną szkodę. Te warunki muszą zostać spełnione łącznie. W Pana przypadku trudno będzie wykazać świadome działanie oraz Pana winę. Oczywiście pracodawca zawsze może niesłusznie zwolnić pracownika dyscyplinarnie i w takiej sytuacji pozostaje odwołanie się do sądu pracy.

Witam, bardzo serdecznie proszę o radę o jakąkolwiek pomoc. Mianowicie mąż mój pracował w firmie transportowej-międzynarodowej na busach. Był na okresie próbnym 3 miesięcznym dziś tj 28.02 kończyłby mu się ten okres i na miesiąc wcześnij poinformował pracodawcę by szukał juz kierowcę gdyż z dniem 28.03 nie będzie przedłużał umowy. wszystko było oki...do ostatniego wyjazdu mężą, kiedy to spedytor dał na przejechanie 600 km 3,5 godziny co jest rzecz jasna nie możliwa...mąż w trasie był kilka dni, ogólnie w firmie nie ma oznaczonego czasu pracy, jak trzeba jedzie się 24godziny nie ustannie...mąż był zmęczony po kilkunastu godzinach i odmówił jazdy, tzn chciał się przespać...przez co nie dojechał na wyznaczony czas rozładunku co też nie było możliwe. dostał dyscyplinarkę za nie wykonywanie obowiązów pracowniczych(podstawowych), ponadto nie dostał tzw CMR tylko inny dok. potwierdzajcy ze był na rozładunku itd. w trakcie powrotu do domu auto go wyprzedzajace zachaczyło za lusterko i poprostu pojechało, mąż dzwonił do firmy poinformował, zabroniono mu dzwonić na policje gdyz był przeładowany, co w ich firmie jest normą gdyż nie wraca sie na "pusto".w zwiazku z powyzszymi mąz dostał dyscyplinarkę, powołująćą csie na nie wykonywanie obowiazkuów, a takżę na szkodę uszkodzenia auta.dostał kilka kartek na których widnieje duza suma ktora zostanie obciążony...niestać nas. czy mozemy sie odwolac od decyzji zwolnienia dyscy, co mozemy z tym zrobic??? umowa byla na okres probny 3 miesi tj do 28.02 mąż wrocił 24.02 zwolniono go 25.02 dostałismy pocztą 27.02. umowa reguluje takze art 151 par 1 kodeksu pracy, bardzo prosze o pomoc

Na drugi raz lepiej nic nie mówić pracodawcy i poczekać na wygaśniecie umowy. Jak widać są buraki, których nie powinno być na rynku pracy. Co zrobić w tej sytuacji?
1. Od zwolnienia dyscyplinarnego trzeba się odwołać do sądu pracy. Postępowanie przed sądem pracy jest dla pracownika bezpłatne. Na odwołanie macie 7 dni od daty doręczenia dyscyplinarki.
2. Koniecznie szybko (jutro) udać z wszystkimi dokumentami do placówki Państwowej Inspekcji Pracy (wcześniej najlepiej umówcie się telefonicznie). Radca Prawny PIP udziela bezpłatnie udzieli Wam porady z zakresu prawa pracy i może pomóc Wam w napisaniu pozwu. Możecie też zawiadomić PIP o wszelkich naruszeniach praw pracowniczych w firmie. PIP wyśle tam inspektora i przewietrzą ich dokładnie. Wyniki kontroli mogą być przydatne w postępowaniu przed sądem.
3. Zawiadomić Inspekcję Transportu Drogowego o nieprawidłowościach panujących w firmie. Oni też przeprowadzą kontrolę.
4. Odrzucić pisemnie (list polecony z potwierdzeniem odbioru) wszelkie roszczenia finansowe pracodawcy jako bezzasadne.
Musicie pokazać brudasom, że nie dacie się zastraszyć i ustawiać po kontach.
5. Odwagi i spokoju.

Kochani, korzystaliście z kreatora pism ze strony radapracownikow.pl? Jakie macie doswiadczenia?

Variety of valuable actions to discover more about women well before you're abandoned.

Taiwan and the Philippines restored relations this week after working for three months to ease anger over a fishing boat shooting incident that gutted normally friendly ties between two Pacific Rim allies.

Taiwan and the Philippines restored relations this week after working for three months to ease anger over a fishing boat shooting incident that gutted normally friendly ties between two Pacific Rim allies.

In the next month, the two sides expect to hold talks on their overlapping waters in the 160-mile-wide Luzon Strait, where the shooting occurred, to reduce the chances of another incident.

In the next month, the two sides expect to hold talks on their overlapping waters in the 160-mile-wide Luzon Strait, where the shooting occurred, to reduce the chances of another incident.

In the next month, the two sides expect to hold talks on their overlapping waters in the 160-mile-wide Luzon Strait, where the shooting occurred, to reduce the chances of another incident.

Pracodawca zwolnił mnie dyscyplinarnie za to iż raz się spóźniłem 3h i za "podejście do pracy". Czy ma on do tego prawo? Pracuje od niedawna na umowie o pracę - jako prac tymczasowy, nową umowę miesięczną mam od 23 maja, praca na produkcji, nastąpiło to we wtorek. Ja nie zrobiłem nic do czego bym się poczuwał na takie coś ostrzegali mnie przed kierownikiem no i masz. Jedyną inna przyczyną jeszcze może być to iż przeszedłem w ciasnym miejscu, zahaczyłem o przedmiot nogą jednak w pełni bylem tego świadom i było to pod kontrolą, moim zadaniem było dostarczanie detali, a nie pracowałem bezpośrednio na linii, śpieszyłem się. Co mogę zrobić? Jestem w szoku bo pierwszy raz takie coś mi się zdarza, a naprawdę nie poczuwam się do niczego, może jedynie do tego iż w tym dniu przyszedłem dosyć zmęczony, na ogół starałem się sumiennie wykonywać swoją pracę.

"Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia
z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków
pracowniczych;
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa,
które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli
przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania
pracy na zajmowanym stanowisku
"

jedynie to można by próbować podpiąć w jakiś sposób "ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych", ale czy taka sytuacja może pod to podejść. W firmie w której pracuję są związki zawodowe. Pracodawca zdaje się musi udowodnić taki fakt. Nieprzykładanie się do pracy jak on to stwierdził chyba nie może pod to podejść. Wyjątkowo wredny człowiek.

w sumie mogę dostarczyć zwolnienie lekarskie juto bo to działa 3 dni wstecz. Ale wcześniej bylem u niego to wyjaśnić, powiedział tylko iż muszę uważać bo mam słabe wyniki czy coś takiego i nie było mowy o dyscyplinarce. Mogli wykonywać swoje obowiązki, nie pracowałem bezpośrednio na taśmie tylko bylem podawaczem detali, oprócz mnie była druga osoba do tego i bez problemy podołała przez te 3h. Osobiście odnoszę wrażenie że to właśnie to mogło być przyczyną - redukcja bo stwierdzili że beze mnie mogą funkcjonować. Chodzi głownie o to iż przy takim czymś dostaje się tzw. "wilczy bilet" i praktycznie nie idzie znaleźć pracy jak przeczytałem. Mogłem nie pójść ale chciałem dobrze, i wyszło niedobrze dla mnie. Do tego liderka nowa taka nieogarnięta (podejrzewam iż ma właśnie jakieś wtyki i znajomości u kierownika, bo nie wiem jak inaczej mogła się dostać na to stanowisko), nie dała mi numeru do siebie choć prosiłem ją o to i nie ostrzegłem o spóźnieniu w tym dniu.

David123, jednorazowe spóźnienie prawie nigdy nie może stanowić podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego, ale zastanawia mnie skąd aż 3 godzinne spóźnienie? Jak pracodawca uzasadnił rozwiązanie umowy w swoim pisemnym oświadczeniu? Żeby zweryfikować czy są szanse na skuteczne odwołanie trzeba ustalić dokładny stan faktyczny. W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu mailowego.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

Witam

W dniu 03.02.2017 dostałem od swojego pracodawcy dyscyplinarke , w uzasadnieniu podał sprzedaż z 1 lipca oraz 3 sierpnia 2016 ponad limit danego produktu.

04.10.2016 miałem kontrole z Centrali odnosnie tego zajscia gdzie zostałem poproszony o wyjasnienia co było powodem mam zachowane oryginaly maili skonczylo sie na pouczeniu.

W miedzy czasie przyjechała jeszcze raz kontrola w dniu 27.01.2017 zeby to wyjaśnic jeszcze raz...

Na dokumencie o wypowiedzeniu dostałem " Pracodawca podjał dezycje o powyższym w dniu 27.01.2016 rok

Teraz moje pytanie czy warto isc do sadu pracy??

Poniewaz raz podaje date 27.01.2016 a dwa to jezeli bylem juz przesluchiwany w azdzierniku na ten temat to chyba od tamtego okresu mial miesiac czasu?

Dzień dobry,
Rawen2004, jak najbardziej ma Pan szansę na skuteczne odwołanie. Pracodawca traci prawo do zwolnienia dyscyplinarnego po upływie miesiąca od dnia kiedy dowiedział się o przyczynie uzasadniającej zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Na wniesienie odwołania ma Pan obecnie 21 dni od dnia kiedy otrzymał oświadczenie pracodawcy.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika