Informacje strona 20

Opłaty okołosprzedażowe - raport UOKiK

9.11.2022

Prezes UOKiK przeprowadził badanie rynku, w którym sprawdził opłaty pobierane przez sieci handlowe za usługi świadczone, np. logistyczne lub informatyczne, na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych. Efektem analizy jest raport, który wskazuje działania (...)

Ustawa antylichwiarska ostatecznie przyjęta przez Sejm

7.11.2022

Sejm – po rozpatrzeniu poprawek Senatu – zakończył prace nad przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą o przeciwdziałaniu lichwie. Nowe prawo, które będzie strzegło Polaków przed zagrożeniem lichwiarskimi pożyczkami, czeka już tylko na podpis Prezydenta (...)

Większa ochrona praw konsumenta

7.11.2022

Sejm – po głosowaniu nad poprawkami Senatu – ostatecznie przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę dotyczącą praw konsumenta. Nowe przepisy skuteczniej dbają o te prawa, np. gdy towar czy usługa cyfrowa, z jakiej konsument korzysta, są niezgodne z zawartą z kontrahentem (...)

Nowa edycja programu Opieka 75+

7.11.2022

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaakceptowała program Opieka 75+ na rok 2023. W ramach programu gminy do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych.

Zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego?

4.11.2022

Zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego dotyczące techniki, języka łacińskiego oraz nowego przedmiotu biznes i zarządzanie to główne tematy konferencji prasowej Sekretarza Stanu w MEiN Dariusza Piontkowskiego oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji (...)

Dowóz niepełnosprawnych dzieci do szkół

2.11.2022

Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finasowaniu zadań oświatowych wprowadza zmiany w systemie zwrotu kosztów dowozu dzieci, młodzieży i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli, szkół i innych placówek (...)

Ustawa o medycynie laboratoryjnej

2.11.2022

Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej określa zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, zasady nadzoru i kontroli laboratoriów oraz organizację i działanie samorządu diagnostów laboratoryjnych. 

Lepszy nadzór nad artykułami rolno-spożywczymi

31.10.2022

Celem ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o ochronie roślin przed agrofagami jest zwiększenie efektywności nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym przede wszystkim nad ich jakością handlową w produkcji (...)

Nowe rozwiązania przyspieszą i usprawnią postępowania cywilne

30.10.2022

Rządowy projekt dotyczy przyspieszenia postępowań sądowych oraz ułatwienia stronom i pełnomocnikom kontaktu z sądem, doprecyzowania zasad tzw. doręczeń komorniczych oraz wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących planowania rozprawy i dokonywania przez sąd niezbędnych pouczeń.

Będą zmiany dla funkcjonariuszy

30.10.2022

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje szereg rozwiązań mających na celu poprawę warunków służby funkcjonariuszy formacji podległych resortowi oraz zachęcenie doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie. Propozycje te są na bieżąco (...)

Sprzedaż miałów dla polskich rolników

30.10.2022

– "Tylko do 31 października br. można składać wnioski do Polskiej Grupy Górniczej S.A. w ramach programu sprzedaży miałów energetycznych dla rolników produkujących pod osłonami" – przypomniał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

800 mln zł dla 92 firm energochłonnych

27.10.2022

Rząd chce łagodzić wysokie ceny energii dla przedsiębiorstw energochłonnych i chronić miejsca pracy. W listopadzie rozpocznie się wypłata środków za ubiegły rok. To pierwsza runda rządowego wsparcia dla firm energochłonnych.

Projekt ustawy o systemie teleinformatycznym

27.10.2022

Rząd przyjął projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Dzięki zawartym w nim rozwiązaniom pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji. Naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek (...)

Tarcza prawna z podpisem Prezydenta

26.10.2022

Prostsze formularze urzędowe, składanie wniosków online, szybsze wydawanie decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych czy korzystanie z uproszczonego postępowania lub milczącego trybu załatwienia sprawy - to tylko niektóre z ułatwień, jakie daje tarcza prawna.

Korzystne zmiany w akcyzie dla przedsiębiorców?

26.10.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, który doprecyzowuje przepisy dotyczące podatku akcyzowego. Nowe rozwiązania mają ograniczyć obowiązki administracyjne i ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie (...)

Zmiany dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej...

26.10.2022

Nowelizacja wdraża do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która została zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/844 z dnia 30 maja 2018 (...)

GINB o aktualizacjach zgłoszeń do CEEB

25.10.2022

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał komunikat w sprawie zjawiska zmian/aktualizacji źródeł ciepła w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

25.10.2022

18 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przewiduje on powołanie Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. PIM (...)

Będą zmiany w Kodeksie wyborczym?

24.10.2022

W Sejmie jest rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy, przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ma on na celu dostosowanie przepisów Kodeksu wyborczego do umowy zawartej w 2020 r. między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii (...)

Zmiany w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych

24.10.2022

Celem ustawy z dnia 28 września 2022 r. o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw jest wdrożenie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 z (...)

Zmiany w dochodach jednostek samorządu terytorialnego

23.10.2022

Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu nowelizacji zasadniczymi celami tego aktu są: wsparcie finansowe w realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST); umożliwienie JST silniejszego włączenia się w zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia (...)

Nowelizacja Prawa pocztowego

23.10.2022

Głównym celem ustawy  z dnia 15 września 2022 o zmianie ustawy – Prawo pocztowe jest zapewnienie skutecznego mechanizmu finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych spełniającego warunki określone w dyrektywie 97/67/WE Parlamentu Europejskiego (...)

Niedawne ustalenia co do Rosji

22.10.2022

19 września br. Polska zaostrzyła ograniczenia wjazdu w odniesieniu do obywateli Rosji, obowiązujące obecnie na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To wynik uzgodnień premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. 

Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn

20.10.2022

Od 13 października br. obowiązują wyższe kwoty wolne. Z korzyścią dla podatników zmieniła się też skala podatkowa. Nowe zasady dotyczą darowizn i spadków, dla których obowiązek podatkowy powstał od 13 października.

Skutki ugody poszkodowanego z ubezpieczycielem (OC) sprawcy szkody

19.10.2022

Wyrokiem z 22 października 2021 r., sygn. akt I CSKP 76/21, Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez zakład ubezpieczeń działający jako interwenient uboczny w sprawie o zapłatę zadośćuczynienia toczącej się z powództwa najbliższego członka rodziny osoby bezpośrednio (...)

Ustawa chroniąca odbiorców prądu gotowa

17.10.2022

Nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin. Nie zapłacą one wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kWh. Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – (...)

Zmiany w Funduszu Edukacji Finansowej

17.10.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji zmierzający do zmiany zasad funkcjonowania Funduszu Edukacji Finansowej. Zakładają one m.in. przekształcenie go w państwowy fundusz celowy, którego dysponentem będzie Minister Finansów. Projekt zawiera również (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika