Definicja pojęcia "niezwłocznie"

Pytanie:

"W umowie istnieje zapis "niezwłocznie", który służy do określenia terminu usunięcia z powierzchni dzierżawionej moich nieruchomości. Czy istnieje interpretacja sądowa (lub innego uprawnionego organu) określającego termin "niezwłocznie". Występuje on w wielu przepisach jednak żaden pojęcia nie precyzuje. Proszę o podanie aktu prawnego definiującego te pojęcie."

Odpowiedź prawnika: Definicja pojęcia "niezwłocznie"

Przepisy prawa nie definiują jednoznacznie pojęcia "niezwłocznie", w związku z tym interpretacja tego terminu uzależniona jest o konkretnej sytuacji i warunków. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1997 r. (II CR 623/90), dla sytuacji typowych, gdy z okoliczności nie wynika nic innego, należy przyjąć, że spełnienie świadczenia niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania, oznacza spełnienie w terminie 14 dni od wezwania. Z kolei Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 22 marca 2001 r. (V CKN 769/2000) wskazał, iż terminu "niezwłocznie" nie można utożsamiać z terminem natychmiastowym. Brak jest też podstaw do uznania, że w typowych sytuacjach, gdy z okoliczności nic innego nie wynika, należy przyjmować, że spełnienie świadczenia oznacza spełnienie w terminie 14 dni od wezwania [...] w najnowszej literaturze prawniczej trafnie podkreśla się, że termin "niezwłocznie" oznacza termin realny. Zwraca się uwagę, że o zakresie pojęcia "niezwłocznego świadczenia" powinny decydować każdorazowo okoliczności konkretnego przypadku.

W przedstawionej sytuacji (naszym zdaniem) można interpretować pojęcie niezwłocznego usunięcia nieruchomości z dzierżawionego gruntu, w taki sposób, iż wraz z zakończeniem umowy dzierżawy, nieruchomości te powinny być usunięte. Jeżeli obowiązek ten nie zostanie wykonany właściciel gruntu może wezwać (najlepiej pisemnie - dla celów dowodowych) do usunięcia nieruchomości, wyznaczające jednocześnie termin do dokonania tej czynności.

Przypominamy również, iż na podstawie art. 694 w zw. z art. 676 kodeksu cywilnego, jeżeli dzierżawca ulepszył rzecz wydzierżawioną, wydzierżawiający, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

W przedstawionym stanie faktycznym, w/w przepisy nie będą jednak miały zastosowania, gdyż już w umowie dzierżawy postanowiono o "niezwłocznym usunięciu nieruchomości".

W kwestii definicji pojęcia niezwłocznie, proponujemy zapoznać się z opinią prawna zatytułowaną Jaki jest termin spełnienia świadczenia, gdy nie określa go umowa. W niniejszej opinii została szeroko omówiona problematyka interpretacji w/w pojęcia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika