Dokumentacja zwrotu towaru

Pytanie:

Kontrahentowi zagranicznemu (Unia Europejska) sprzedaliśmy nasze wyroby wystawiając fakturę z "zerową" stawką VAT. Klient po otrzymaniu towaru stwierdził , że część wyrobów nie spełnia wymagań jakościowych i dokonał ich zwrotu. Czy my musimy wystawić korektę na zwróconą część towaru, a jeżeli tak to jak należy tą operację zaewidencjonować w naszych księgach?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.6.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dokumentacja zwrotu towaru

Zgodnie z § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), w przypadku zwrotu towaru,  sprzedawca obowiązany jest wystawić fakturę korygującą. Fakturę korygująca wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. 

Rozporządzenie nie reguluje w szczególny (odmienny) sposób wystawiania faktury korygującej związanej z wewnątrzwspólnotową dostawą.

Problematyka faktury korygującej została szczegółowo omówiona w odpowiedzi: Nota korygująca, a faktura korygująca

Należy również podkreślić, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy sprzedawca nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej (§ 16 ust. 4 cyt. rozporządzenia).

 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: