Odpowiedź prawnika: Drogi wewnętrzne i przyłącza
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę kreuje obowiązek zawierania umów o dostawę wody z odbiorcą, którego nieruchomość została przyłączona do sieci - art. 6 ust. 2: Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
Natomiast odpowiednie uzbrojenie działek, wyposażenie ich w infrastrukturę wodnokanalizacyjną należy do właściciela nieruchomości.

Zgodnie z art. 15 powyższej ustawy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a urządzenia pomiarowego - odbiorca usług.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie, oraz istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.
Również w celu przyłączenia do sieci energetycznej zawiera się umowę z przedsiębiorstwem energetycznym, co wiąże się z określonymi opłatami. Budowę i rozbudowę odcinków sieci służących do przyłączenia instalacji należących do podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci zapewnia przedsiębiorstwo energetyczne, umożliwiając ich wykonanie zgodnie z zasadami konkurencji także innym przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu w tym zakresie.
Przyłączenie do sieci telekomunikacyjnej należy ustalać nie z gminą, lecz operatorem telekomunikacyjnym. W tym celu z operatorem zawiera się umowę o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej, a później umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
Co do drogi, to jest ona, jak wynika z opisu sytuacji, Pana własnością, a wiec tzw., drogą wewnętrzną, a nie gminną. Gmina nie ma obowiązku wybudowania na tej działce drogi.
