Jak długo ważne jest prawo pierwokupu?

Pytanie:

"Spółdzielnia zawarła umowę najmu lokalu z najemcą na okres 6 lat. W umowie zawarte zostało prawo pierwokupu. Umowa zawarta została w formie pisemnej. Skoro SN w wyroku z dnia 19 lutego 2002 r., IV CKN 784/00 dopuścił formę pisemną dla zastrzeżenia prawa pierwokupu to jak długo ważne będzie to prawo? Tylko przez 6 lat obowiązywania umowy, czy dłużej? "

Odpowiedź prawnika: Jak długo ważne jest prawo pierwokupu?

Nie istnieje przepis prawa, który wyraźnie regulowaÅ‚by to zagadnienie. Należy zatem przyjąć, iż ze wzglÄ™du na obowiÄ…zywanie zasady swobody umów, strony takie zagadnienie powinny uregulować w samej umowie (ustalić, że prawo bÄ™dzie przysÅ‚ugiwać nawet po wygaÅ›niÄ™ciu stosunku najmu). JeÅ›li strony nie zawarÅ‚y takiej regulacji, to należy przyjąć, iż prawo pierwokupu przysÅ‚uguje tylko w okresie obowiÄ…zywania umowy najmu.

Skoro bowiem z umowy nie wynika nic innego, to należy przyjąć, iż prawo pierwokupu jest zwiÄ…zane z uprawnieniem danej osoby jako najemcy danego lokalu. JeÅ›li dana osoba utraci status najemcy powinna utracić również uprawnienie do nabycia nieruchomoÅ›ci z pierwszeÅ„stwem przed innymi. Argumentem dodatkowym może być to, że tak uregulowaÅ‚ to zagadnienie ustawodawca w przypadkach ustawowego prawa pierwokupu (wg ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami prawo pierwokupu przysÅ‚uguje (aktualnemu) najemcy lokalu, w ustawie o ksztaÅ‚towaniu ustroju rolnego zaÅ› przysÅ‚uguje ono dzierżawcy - nie ma tam norm, z których by wynikaÅ‚o, że prawo to przysÅ‚uguje nawet po wygaÅ›niÄ™ciu umowy dzierżawy).

Podsumowując, jeśli w umowie nie ma zastrzeżenia, że prawo pierwokupu przysługuje także po wygaśnięciu umowy najmu, to naszym zdaniem należy przyjąć, iż prawo to wygasa wraz z wygaśnięciem umowy najmu.

Należy także pamiÄ™tać, iż w przypadku umownego prawa pierwokupu w razie bezwarunkowej sprzedaży rzeczy przez spóÅ‚dzielniÄ™, na rzecz innego podmiotu niż uprawniony, powoduje to powstanie obowiÄ…zku odszkodowawczego, a nie nieważność takiej umowy.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika