Odpowiedź prawnika: Małżeństwo między rozwiedzionymi małżonkami
W odniesieniu do ponownego zawarcia małżeństwa i kwestii majątkowych jakie się z tym wiążą trzeba wskazać, że możliwe są co do zasady dwa rozwiązania. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Zatem skoro doszło do podziału nieruchomości wspólnej, stanowi ona (ta cześć po podziale) Pani majątek osobisty, a zatem nie będzie wchodziła do majątku wspólnego. W tym zakresie przedmioty stanowiące Pani własność a nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego (drugiego), nie wejdą do wspólności majątkowej. Natomiast rzeczy nabyte w trakcie trwania małżeństwa wejdą do takiej wspólności.

Aby wyłączyć w ogóle możliwość wspólności majątkowej należy zawrzeć majątkową umowę małżeńską tzw. intercyzę. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.
Zatem sam podział nie wystarcza na wyłączenie wspólności majątkowej w przyszłości. Przy czym do majątku wspólnego nie wejdą rzeczy stanowiące majątek osobisty. Umowa majątkowa małżeńska jest dogodnym rozwiązaniem. Eliminuje późniejszy podział majątku.
W odniesieniu do kwestii spadkowych należy podkreślić, że małżonkowie należą do kręgu spadkobierców ustawowych względem siebie. Małżonek dziedziczy po zmarłym małżonku wyłącznie jego majątek. Dziedziczeniu podlega również 1/2 majątku stanowiącego wspólność ustawową (w razie niezawarcia intercyzy). W obu zatem przypadkach zarówno, gdy zawarto umowę majątkową małżeńską jak i gdy jej nie zawarto małżonkowie dziedziczą po sobie.
Ubezpieczeniu społecznemu dzieci nie podlegają. Dorosłe podlegają ubezpieczeniu społecznemu, gdy posiadają odpowiedni tytuł do tego. Bowiem ubezpieczeniu społecznemu podlegają osoby można powiedzieć niezależnie od siebie, gdy posiadają do tego odpowiedni tytuł. Takim tytułem jest umowa o pracę, prowadzenie działalności gospodarczej czy umowa zlecenia. Nie jest takim tytułem umowa o dzieło.
Inaczej natomiast kształtują się kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Osoby dorosłe objęte tytułem do ubezpieczenia społecznego opłacają również składki na ubezpieczenie zdrowotne. Poza tym ubezpieczeniem zdrowotnym objęte są dzieci do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego (do 6 roku życia), uczniowie w okresie szkolnym, a także studenci. Również osoby (w tym były małżonek, gdy nie ma innego tytułu) uprawnione do świadczeń alimentacyjnych są objęte takim ubezpieczeniem. Oczywiście po zawarciu małżeństwa małżonek ma obowiązek dbania o dobro rodziny, lecz jego obowiązek z tytułu orzeczonych dla małżonki świadczeń alimentacyjnych wygasa.
Jednakże Pani jako żona osoby podlegającej ubezpieczeniu zdrowotnemu będzie nim objęta. Bowiem uzyskuje Pani status członka rodziny osoby ubezpieczonej. Ten fakt zawarcia małżeństwa i niejako dopisania do ubezpieczenia męża należy zgłosić.
Przysposobić można osobę małoletnią tylko dla jej dobra. Przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.
Sprawdzenie przez sąd opiekuńczy kwalifikacji osobistych przysposabiającego, a więc jego poziomu umysłowego, moralnego, wyrobienia obywatelskiego, zdolności wychowawczych jest bardzo ważnym elementem w postępowaniu o przysposobienie. Ogólnie można powiedzieć, że są to cechy dające gwarancje należytego troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowania go do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
W sprawach o przysposobienie sąd bada kwalifikacje moralne, zdrowotne i sytuację materialną przysposabiającego, a w tym celu w szczególności korzysta z opinii ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego, poradni zawodowo-wychowawczej lub innej placówki działającej w tym zakresie.
O dotacje starać się może rolnik. Rolnikiem jest osoba wykonująca w najogólniejszym ujęciu prace w rolnictwie. Nie ma przy tym znaczenia czy jest właścicielem czy dzierżawcą, najemcą. Natomiast dopłaty otrzymują rolnicy, którzy są właścicielami nieruchomości rolnej. Jest ona przydzielana w odniesieniu do wielkości nieruchomości w przeliczeniu na jeden hektar i uzależniona od rodzaju produkcji. Dopłaty bezpośrednie otrzymuje bowiem właściciel. Natomiast kredyty są udzielane przez banki nie tylko właścicielom. Warunkiem uzyskania kredytu jest spełnienie wymagań co do zdolności kredytowej.
