Odprawa dla zwalnianego pracownika
Pytanie:
"Czy pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie pracy liczącym do 20 pracowników przysługuje odprawa z tytułu wypowiedzenia umowy o pracę na skutek ogłoszenia przez pracodawcę upadłości? Jakie przepisy dokładnie regulują powyższe zagadnienie?"
Odpowiedź prawnika: Odprawa dla zwalnianego pracownika
Uprawnienie pracownika do odprawy reguluje ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W szczególności zakres podmiotowy stosowania ustawy określa art. 1.
Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
-
10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
-
10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
-
30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Art. 10 ustawy przewiduje możliwość uzyskania odprawy nawet przez jednego zwalnianego pracownika. Jednakże wymogiem i tak jest zatrudnianie minimum 20 pracowników.
Z uwagi na niezatrudnianie 20 pracowników nie stosuje się tej ustawy do pracodawcy. Zatem pracownikowi nie przysługuje w razie upadłości pracodawcy odprawa. Oczywiście upadłość należy traktować jako przyczynę niedotyczącą pracownika.