Odpowiedź prawnika: Odsetki od prywatnej pożyczki przychodem
U pożyczkodawcy zwrot pożyczki nie skutkuje uzyskaniem przez niego przychodu. Przychód ten powstanie natomiast, gdy pożyczkodawca otrzyma wynagrodzenie w postaci odsetek. Jeśli pożyczki udziela osoba fizyczna i nie jest to przedmiot jej działalności gospodarczej, to odsetki te stanowią przychód z kapitałów pieniężnych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodu są m.in. kapitały pieniężne, za które uważa się również odsetki od pożyczek (art. 17 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu m.in. odsetek od pożyczek (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Dochodów (przychodów) tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy - czyli w rocznym zeznaniu PIT-37 (art. 30a ust. 7 ustawy). Zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy, w zeznaniu tym wykazuje się należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w 30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika (czyli również w przypadku kiedy odsetki od pożyczki zostały ściągnięte w postępowaniu egzekucyjnym przez komornika).
