Opodatkowanie dopłat w sp zo.o.

Pytanie:

"Czy w jednoosobowej Sp z o.o. uchwałę o dopłacie do kapitału trzeba poświadczyć przez notariusza? Czy trzeba ponieść inne koszty z tą dopłatą związane, czy trzeba zawiadomić urząd skarbowy w jakiejś specjalnej formie?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie dopłat w sp zo.o.

Uchwała o dopłatach w jednoosobowej spółce z o. o. nie wymaga żadnej specjalnej formy związanej z udziałem notariusza. Aktualność zachowuje przeważająca opinia doktryny, że uchwała podejmowana przez jedynego wspólnika działającego jako zgromadzenie wspólników nie może być rozumiana jako oświadczenie woli wspólnika składane spółce (gdyż jest składane “w spółce), zatem nie ma tu w ogóle zastosowania art. 173 ksh.

Z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego, kwestia dopłat może być rozpatrywana na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dopłaty są “neutralne” – nie stanowią przychodu spółki a ich ewentualny zwrot nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (art. 12 ust. 4 pkt 11 i art. 16 ust. 1 pkt 53 updop). Jednakże podkreślić należy, że jeżeli umowa spółki nie będzie przewidywać dopłat, to pomijając konsekwencje w postaci nieważności uchwały, z punktu widzenia prawa podatkowego (a szczególnie - organów podatkowych) dopłaty będą w takim przypadku stanowić przychód spółki.

Dopłaty podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ustawa traktuje wniesienie dopłaty jako zmianę umowy spółki, która co do zasady podlega opodatkowaniu (art. 1 ust. 3 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanej dalej pcc).

Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat a stawka podatku wynosi 0,5% podstawy (art. 7 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c pcc).

Podatek należy samodzielnie obliczyć i zapłacić bez wezwania w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ust 1 pcc). Dopłaty należy zgłosić właściwemu organowi podatkowemu na formularzu PCC-1 (Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych), właściwym organem podatkowym jest w tym przypadku naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę spółki (art. 12 ust. 1 pkt 3 pcc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika