Pełnomocnik prezesa zarządu

Pytanie:

"Czy dopuszczalne jest ustanowienie przez Prezesa Zarządu pełnomocnika, który będzie reprezentował go na posiedzeniach zarządu. Członkowie zarządu w tym przypadku nie będą mogli podważyć legitymacji Prezesa Zarządu. Odmowa współpracy z pełnomocnikiem będzie więc równoznaczna z odmową współpracy z samym Prezesem Zarządu. Jakie przepisy prawa potwierdzają to twierdzenie?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik prezesa zarządu

Problem ustanowienia przez Prezesa Zarządu pełnomocnika, który będzie reprezentował go na posiedzeniach zarządu jest bardzo skomplikowany i niejednoznaczny w doktrynie. W związku z tym, że przepisy prawa nie zawierają wprost żadnego uregulowania na ten temat, wywołuje on wiele sporów i dyskusji wśród praktyków prawa. Zaprezentowany pogląd o możliwości ustanowienia pełnomocnika przez Prezesa Zarządu jest tylko jednym z wielu stanowisk istniejących na ten temat w doktrynie prawa. Powołując się jednak na stanowisko większości, należy przyjąć, że ustanowienie takiego pełnomocnika przez Prezesa Zarządu wydaje się być niedopuszczalne. Uzasadniając ten pogląd wskazuje się na fakt, iż organ spółki powołuje Prezesa Zarządu między innymi ze względu na posiadane przez niego pewne walory osobiste. Co więcej, zastosowanie zasady szczególnego zaufania i obrotu gospodarczego powoduje, że funkcję Prezesa Zarządu powinna spełniać wyłącznie osoba do tego powołana osobiście. Pomiędzy Prezesem Zarządu a organem go powołującym powstaje stosunek szczególnego zaufania, którego nie można rozciągnąć na osoby trzecie np. na pełnomocnika. W związku z tym ustanowienie przez Prezesa Zarządu pełnomocnika, który będzie reprezentował go na posiedzeniach zarządu wydaje się być jednak niedopuszczalne.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika