Podatek od sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Pytanie:

"Osoba fizyczna, wspólnik spółki z o.o. sprzedał "WWWW Spółka Akcyjna" w dniu 03.03.2007 r. udziały które posiadał w spółce XYZ sp. z o.o. Wartość transakcji to 250 tys. PLN. Osoba ta była jednym z założycieli spółki XYZ z kapitałem założycielskim 100 tys. PLN. Swoje udziały (30 % wszystkich udziałów w spółce) opłacił 50 % w gotówce (15 tys. PLN) , a 50 % w aporcie (oprogramowanie wartości 15 tys. PLN). Jak należy wyliczyć podatek od sprzedaży udziałów? Co może być kosztem uzyskania przychodów? Do kiedy i jaką deklarację należy złożyć? Kogo zawiadomić? Do kiedy wpłacić podatek?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zbycia przez osobę fizyczną udziałów w spółce z o.o. należy wskazać, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa”) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (w tym w spółce z o.o.) oraz papierów wartościowych. Oznacza to, że sam fakt powstania należności jest równoznaczny z osiągnięciem przychodu.

Stosownie do postanowień art. 30b ust. 1 ustawy od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej między innymi z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy, dochodem w tym przypadku jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f (w przypadku objęcia udziałów za wkład niepieniężny) lub art. 23 ust. 1 pkt 38 (w przypadku objęcia udziałów za wkład pieniężny).

Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości: nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Natomiast, jak stanowi art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w spółce mającej osobowość prawną są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Dochodów kapitałowych nie łączy się z innymi dochodami danej osoby (art. 30b ust. 5 ustawy). Uzyskując więc jednocześnie dochody opodatkowane na zasadach ogólnych (np. z pracy, z umów zlecenia) będzie na podatniku ciążył obowiązek złożenia dwóch zeznań podatkowych, według ustalonych wzorów, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochody ze sprzedaży (odpłatnego zbycia) udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną objęte są zeznaniem PIT-38.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika