Odpowiedź prawnika: Postępowanie eksmisyjne
28.5.2009
Główną podstawą nakazania przez sąd w wyroku opuszczenia przez osobę lokalu (w postępowaniu wszczętym przez Pana na podstawie art. 222 kodeksu cywilnego, czyli tzw. powództwa windykacyjnego) jest nie posiadanie przez nią tytułu prawnego do jego zajmowania (najem, użyczenie, prawo spółdzielcze).
Obecnie jak rozumiemy, lokatora nadal posiada taki tytuł prawny w postaci nadal istniejącej umowy najmu. O tym jakie są zasady wypowiedzenia umowy na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, otrzymał Pan informację w odpowiedzi na poprzednie pytanie. W momencie upływu okresu wypowiedzenia stosunek najmu gaśnie, lokator traci prawo do zajmowania lokalu i powinien dobrowolnie opuścić lokal. Jeśli tego nie zrobi będzie Pan musiał złożyć pozew o ochronę własności z art. 222 kodeksu cywilnego, a następnie w razie uzyskania wyroku nakazującego opuszczenie przez byłego już wtedy lokatora mieszkania, może Pan skierować ten wyrok na drogę postępowania egzekucyjnego (na podstawie art. 1047 kpc).
W przypadku żadnego z tych postępowań nie ma znaczenia to, że lokator „zaplanował sobie nie płacenie czynszu". Abstrahując od trudności z udowodnieniem takiego faktu (z samego faktu, że z poprzedniego lokalu też został eksmitowany nie wskazuje bynajmniej na to, że lokator zamierzał już na początku nie płacić czynszu), to podstawową przesłanką dla orzeczenia eksmisji jest brak tytułu prawnego do zajmowania lokalu.
Również okoliczność, iż lokator uzyskał „przepisanie" liczników prądu i gazu na niego nie ma tu żadnego znaczenia. Odcinanie lokatora od mediów nie jest bowiem przewidzianą przez prawo metodą przymuszania go do opuszczenia lokalu, metodą taką jest postępowanie sądowe a następnie egzekucyjne.