Pożyczka a dopłata

Pytanie:

"Udzieliłam naszej spółce z o.o. dość wysokiej pożyczki pieniężnej w dniu 17.03.06 r. Na zwrot w/w sumy zabezpieczyłam się w następujący sposób - Prezes spółki wystosował pismo, w którym stwierdził: "Zwrot wszystkich udzielonych dopłat i pożyczek w sumie...nastąpi z wolnych środków uzyskanego kredytu inwestycyjnego" (Pieczęć i podpis Prezesa Spółki). Z chwilą pozyskania przez spółkę kredytu inwestycyjnego - w jaki sposób mogę ubiegać się o zwrot pożyczki? Czy jeżeli Bank przyzna np. kredyt obrotowy - czy też będę mogła ubiegać się o zwrot pożyczki? Jeśli tak - to w jaki sposób? Dodam, iż na całą sumę (pożyczki) posiadam umowę pożyczki, w której w par. 2, jest napisane, iż zwrot pożyczki zostanie zwrócony z chwilą pozyskania środków kredytowych z tym, że nie było to zgłoszone u notariusza. Posiadam również protokół z walnego zgromadzenia wspólników, w którym zaprotokołowano: "Zwrot wszystkich dopłat nastąpi po 12-tu miesiącach, do 30.01.2007 r". Udzielałam pożyczek Spółce stopniowo, stąd ta rozbieżność w datach. Bardzo proszę o podpowiedź, w jaki sposób mogę odzyskać moją należność? "

Odpowiedź prawnika: Pożyczka a dopłata

Z treści przedstawionego pytania wynika, że została zawarta umowa pożyczki w formie pisemnej (dla ważności umowy pożyczki nie jest wymagane sporządzenie aktu notarialnego, czy też poświadczenie u notariusza) i tym dokumentem przede wszystkim należy się kierować. Można jednak zwrócić uwagę na fakt, że zapisy umowne są dość nieprecyzyjne. W dokumencie tym, jak Pani wskazuje określony został termin zwrotu pożyczki. Termin ten został określony jako: chwila uzyskania środków kredytowych. Zatem, z chwilą uzyskania tych środków, może Pani żądać zwrotu pożyczki. Jeżeli spółka nie będzie chciała zwrócić w tym terminie pożyczki, będzie Pani mogła wystąpić na drogę sądową.

Ponieważ w umowie nie jest wskazane o jakie konkretnie środki kredytowe chodzi, można uznać, że chodzi o wszelakie środki kredytowe, jednakże w razie sporu sądowego i ta okoliczność będzie mogła być podważana przez stronę przeciwną.

Od pożyczki odróżnić należy instytucję dopłat, o których mowa w uchwale walnego zgromadzenia. Kwestie, czym są dopłaty zostały omówione w artykule Dopłaty w spółce z o.o. Dopłaty dotyczą wszystkich wspólników i powinny być nakładane i uiszczane przez nich równomiernie w stosunku do ich udziałów. Nie można obciążyć obowiązkiem dopłat tylko niektórych wspólników, czy też obciążyć ich w sposób nierównomierny w stosunku do ich udziałów. Dopłaty nie są pożyczkami, chociaż pełnią podobną funkcję. Zatem, uchwała walnego zgromadzenia określająca zwrot dopłat nie dotyczy pożyczki udzielonej przez Panią spółce, lecz dopłaty, którą, jak rozumiemy, Pani wniesie lub już wniosła.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika