Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim a dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników sfery budżetowej

Pytanie:

Czy pracownik przebywajacy na urlopie macierzyńskim przez 8 miesięcy w roku, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników sfery budżetowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.3.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim a dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników sfery budżetowej

Okres urlopu macierzyńskiego nie znajduje się w wyczerpującym wyliczeniu zawartym w art. 2
ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Wobec tego pracownikowi, który nie przepracował okresu równego rokowi kalendarzowemu u danego pracodawcy
zgodnie z art. 2 ust. 1, ponieważ przebywał na urlopie macierzyńskim ponad 6 miesięcy,
nie przysługuje uprawnienie do dodatkowego wynagrodzenia.
Nie przepracował bowiem co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy zgodnie z art. 2 ust. 2.,
nie legitymuje się również żadnym okresem równoważnym z okresem przepracowanym w myśl art. 2 ust. 3.
Podsumowując należy uznać, że w świetle art. 2 ustawy okres korzystania z urlopu
macierzyńskiego nie może zostać uznany za okres przepracowany ani okres równoważny takiemu
okresowi. Nie może być więc wliczany do okresu 6 miesięcy z art. 2 ust. 2.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: