Zatrzymanie prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych

Pytanie:

"Witam. Policja zatrzymała mi prawo jazdy, gdyż przekroczyłem 24 punkty karne. Jakie będą dalsze losy tego dokumentu?"

Odpowiedź prawnika: Zatrzymanie prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych

Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. c (podejrzenia przerobienia lub podrobienia prawa jazdy), Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście. W Pana przypadku prawo jazdy po zatrzymaniu przez policję powinno trafić do starosty. Ten w drodze decyzji wydanej na podstawie art. 138 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym zatrzymuje prawo jazdy. Przed wydaniem tej decyzji starosta ustala stan faktyczny jakim jest zaewidencjonowana liczba punktów karnych przypisanych danemu kierowcy, wyłącznie na podstawie dokumentu urzędowego tj. sformalizowanej informacji Komendanta Wojewódzkiego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2008 r., sygn. I OSK 389/2007). Kierując się takim dokumentem urzędowym i opierając na wynikającym z niego domniemaniu prawdziwości (art. 76 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego) starosta zatrzymał Pana prawo jazdy.

Od decyzji wydanej przez starostę przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia (w tym przypadku samorządowe kolegium odwoławcze). Z art. 130 § 2 kpa wynika, że wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności lub gdy decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika