Przeniesienie własności jednostek funduszu

Pytanie:

Posiadam jednostki jednego z funduszy inwestycyjnych. Czy tego rodzaju aktywa można darować innej osobie?

Masz inne pytanie do prawnika?

5.6.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie własności jednostek funduszu

Przedmiotem darowizny mogą być wszelkie prawa majątkowe, nawet nie mające wartości obiegowej. Jednakże zgodnie z brzmieniem art. 83 ustawy o funduszach inwestycyjnych jednostka uczestnictwa nie może być zbyta przez uczestnika na rzecz osób trzecich. Tym samym nie jest możliwe przeniesienie jednostek uczestnictwa w formie darowizny. Fundusz inwestycyjny otwarty zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika funduszu. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa. Jednostka uczestnictwa podlega natomiast dziedziczeniu.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Polisolokaty

15.9.2020 przez: sprytnyzurek

jakie konto wybrać ?

24.2.2018 przez: lolita2

Prosze o szybka pimoc. Bardzo pulne

12.3.2017 przez: paulina.penkala