Brak przerwy a nadgodziny

Pytanie:

"Kodeks pracy przewiduje 15 min. przerwy jeżeli pracuje się w systemie powyżej 6 godzin pracy i prawdopodobnie 30 min. jeżeli pracuje się w systemie 12 godzin. Jak rozumiem przerwy te są płatne i wliczane do czasu pracy. Mój pracodawca w ciągu 4 lat "zapominał" o jakiejkolwiek przerwie tłumacząc to dobrem firmy, w której pracuję. Czy niewykorzystane przerwy mogą być zsumowane i wliczone do np. nadgodzin? Czy mam prawo wystąpić o oddanie niewykorzystanych przerw np. w dniach wolnych od pracy lub żądać zapłaty za brak przerw w pracy za ostatnie 4 lata - czyli de facto nadgodziny?"

Odpowiedź prawnika: Brak przerwy a nadgodziny

Zgodnie z art. 134 kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Powyższy przepis stanowi obowiązek pracodawcy do zapewnienia pracownikowi przerwy w trakcie pracy. Jeżeli pracodawca nie dochowa w/w obowiązku, wówczas stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 ust. 5 kp).

Jak wynika z powyższego, skorzystanie z przerwy w trakcie pracy jest ustawowym prawem pracownika, z którego może, ale nie musi skorzystać. Pracodawca nie może zabronić pracownikowi skorzystać z w/w uprawnienia. Przerwa jest wliczana do czasu pracy, a więc pracownik, który wykorzystał 15 min przerwy w ośmiogodzinnym dniu pracy, nie będzie musiał pozostawać w pracy np. od godziny 8:00 do 16:15.

Przedmiotowej przerwy nie można więc traktować jako nadgodzin, a więc nieskorzystanie z niej, nie uprawnia pracownika do roszczenia o nadgodziny.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownik będzie miał bowiem prawo dochodzić swoich praw na drodze sądowej, na podstawie art. 281 pkt 5 kp. Należy również pamiętać, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu w terminie 3 lat od dnia ich wymagalności.

W związku z powyższym, faktu nieskorzystania z ustawowych przerw w pracy nie można utożsamiać z nadgodzinami. Jeżeli pracownik poniósł jakąkolwiek szkodę, w związku z naruszeniem obowiązku zapewnienia przez pracodawcę przerwy w pracy, wówczas ma on prawo żądać wypłaty odszkodowania. Podkreślamy jednak, że jeżeli pracownik sam (z własnej woli) nie skorzystał z przerwy w pracy, nie ma wówczas podstawy do w/w roszczenia, którego przesłanką jest celowe pozbawienia przez pracodawcę niniejszego prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika