Odpowiedź prawnika: Przerywany czas pracy
Zgodnie art. 18 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców system przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy,a u pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa - w umowie o pracę. Do kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym może być stosowany, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. W przypadku gdy kierowca wykonuje przewozy regularne, przerwa może trwać nie dłużej niż 6 godzin, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy nie przekracza 7 godzin. Również w kodeksie pracy w art. 139 § 3 jest mowa o tym, że system przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym. W omawianej sytuacji pracownicy zostali poinformowani ustnie o wprowadzeniu przerywanego czasu pracy- co narusza przepisy prawa pracy.

Roszczenia pracownika z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych należą do roszczeń ze stosunku pracy. Roszczenia takie co do zasady przedawniają się z upływem 3 lat od okresu wymagalności.
W przypadku nie załatwienia sprawy polubownie pracownik może wystąpić na drogę sądowną żądając wypłaty zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
W przedmiocie w/w problematyki proponujemy zapoznać się z artykułami zatytułowanymi:
