Przywrócenie terminu na wniesienie apelacji

Pytanie:

"W czerwcu 2008 zostałem "złapany" na radarze foto (przenośnym) bez zatrzymywania w powiecie G. Otrzymałem wezwanie na Policję w miejscowości, w której mam zameldowanie, złożyłem wyjaśnienia, pani prowadząca radziła poprosić sąd o mandat i zwolnienie z opłat w związku z nieotrzymaniem mandatu. Podpisałem, nawet nie wiedziałem czy jest inne wyjście. W listopadzie otrzymałem informację z sądu o rozprawie w dniu 5 grudnia, ale nieobowiązkowej. Pracuję w szkole, nie dostałem wolnego na rozprawę (nieobowiązkowa). Pod koniec listopada właściciel wypowiedział mieszkanie i zmieniłem adres. Od czasu do czasu zaglądam tam do skrzynki i znalazłem awizo, niestety, to było w okresie świątecznym i na pocztę mogłem zgłosić się dopiero po Nowym Roku. Dwa dni po odesłaniu pisma do nadawcy. Dowiedziałem się że to było z Sądu Grodzkiego w G. Zadzwoniłem tam i podałem informacje o zmianie adresu i prosiłem o ponowne wysłanie pisma. Dzisiaj odebrałem - znów na stary adres. Niestety - z pisma wynika że wyrok z 5.12 uprawomocnił się (w treści jest sformułowanie o prawomocnym wyroku) i Sad dowalił mi jeszcze 80 zł kosztów. Mam 7 dni na zażalenie ale od tej opłaty... A ja miałem nadzieję na odwołanie od wyroku i wyjaśnienie - sytuacja drogowa zmuszała do przekroczenia prędkości (wyprzedzanie i ustępowanie miejsca - chodzi w ogóle o jazdę zarejestrowana bodaj 124 km/h w miejscu 90 km/h). W tym wyroku z 5.12 zostałem zobowiązany do zapłaty kosztów postępowania jw - tak napisano. A ja nie miałem możliwości odwołania - apelacji. Rozumiem, że Sąd uznał upłynięcie terminu i po uprawomocnieniu wobec braku apelacji - wykonalność. Czy jest jakaś możliwość przywrócenia terminu i złożenia apelacji od wyroku?"

Odpowiedź prawnika: Przywrócenie terminu na wniesienie apelacji

Zgodnie z art. 38 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, do czynności procesowych w tym postępowaniu stosuje się odpowiednio m.in. art. 126 kodeksu postępowania karnego. W myśl tego przepisu, jeżeli strona nie dotrzymała terminu zawitego (a takim jest termin na wniesienie apelacji) z przyczyn od strony niezależnych, tzn. takich, których strona nie mogła usunąć i wymaganej przez prawo czynności dokonać we właściwym czasie (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r., sygn. akt II KZ 17/06) , może w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana. Musiałby Pan zatem wnieść jednocześnie apelację od wyroku i wniosek o przywrócenie terminu. W kwestii przywrócenia terminu orzeka postanowieniem organ, przed którym należało dokonać czynności. Na odmowę przywrócenia terminu przysługuje zażalenie. Ponieważ ocena szans na skuteczne przywrócenie terminu i apelację wymaga dogłębnego zbadania okoliczności sprawy, warto rozważyć zasięgnięcie porady profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika