Renta rodzinna a zatrudnienie

Pytanie:

Otrzymuję rentę rodzinną po mamie, studiuję i mam zamiar podjąć pracę. Do jakiej wysokości mogę przyjmować wynagrodzenie i nie stracić renty?

Masz inne pytanie do prawnika?

26.6.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Renta rodzinna a zatrudnienie

Zgodnie z art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, oraz z tytułu czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby, albo działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zaliczane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Zgodnie z art. 104 ust. 7 prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli natomiast osoba uprawniona do emerytury lub renty osiąga przychód w przedziale od 70 do 130 % przecietnego miesięcznego wynagrodzenia, przyznane jej świadczenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Zgodnie natomiast z komunikatem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 maja 2002 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2002 r., od dnia 1 czerwca 2002 r. kwota przychodu odpowiadająca: 1) 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2002 r. - wynosi 1508,90 zł, 2) 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2002 r. - wynosi 2802,20 zł.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne