Sprzedaż mieszkań a podatek VAT

Pytanie:

"Jestem właścicielem dwóch mieszkań, nabytych w tym (2007) roku. Chciałbym je oba sprzedać. Już kiedyś otrzymałem odpowiedź, że mieszkania sprzedawane na rynku wtórnym, są zwolnione z podatku VAT. Czy jednak w przypadku mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym, urząd skarbowy przy ocenie sytuacji nie weźmie pod uwagę długości posiadania danego mieszkania, tzn. np. trzeba posiadać mieszkanie przez okres 3 lat, aby być zwolnionym z podatku VAT? Czy jeśli sprzedałbym te oba mieszkania w miesiąc po nabyciu ich od dewelopera (zawarcia aktu notarialnego), to również będę zwolniony z podatku VAT?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż mieszkań a podatek VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

 

Jak stanowi art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Jak natomiast stanowi art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

 

W przypadku nabycia odrębnego lokalu mieszkalnego od dewelopera są one wydawane pierwszemu nabywcy w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (deweloper jest podatnikiem VAT od sprzedaży mieszkania). Takie wydanie traktuje się jako pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Zatem dalsza dostawa (sprzedaż) mieszkań korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przepisy przy tym nie stawiają jakichkolwiek innych wymogów, aby zwolnienie mogło mieć zastosowanie (w szczególności nie jest istotna długość posiadania danego mieszkania, czy też częstotliwość sprzedaży). Można sprzedać kilka mieszkań niezwłocznie po nabyciu ich od dewelopera (i założeniu dla nich ksiąg wieczystych, co zgodnie z ustawą o własności lokali jest warunkiem koniecznym do powstania własności) i będzie się korzystało z powyższego zwolnienia z VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika