Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w likwidacji

Pytanie:

"Spółka z o.o. jest w okresie likwidacji ze wzgledu na straty. Umowa Spółki przewiduje możliwość sprzedaży udziałów. Wspólnicy wyrazaja zgodę na odkupienie ode mnie udziałów. Czy jest możliwe sprzedanie udziałów jednemu ze wspólników lub obu wspólnikom w okresie likwidacji spółki? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w likwidacji

Zagadnienia związane z likwidacją spółki z o.o. regulują przepisy art. 270-290 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 275 § 1 ksh w okresie likwidacji do spółki stosuje się przepisy dotyczące organów spółki, praw i obowiązków wspólników, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej lub z celu likwidacji nie wynika co innego. Jednym z uprawnień wspólnika spółki z o.o. jest możliwość dysponowania swoimi udziałami- sprzedaży, obciążania, uczynienia przedmiotem darowizny.

Oczywiście, w okresie likwidacji istnieją pewne obostrzenia związane z dyspozycjami majątkowymi dotyczącymi spółki i udziałowców, których założeniem jest ochrona wierzycieli. Tak na przykład, nie jest dozwolona wypłata zysków, podział majątku wspólnego między wspólników, odpłatne umarzanie udziałów. Wydaje się jednak, że w sytuacji, w której udziały odkupują dotychczasowi wspólnicy, zawarcie umowy sprzedaży udziałów jest możliwe.

Przypominamy jednak, że zasadniczo w okresie likwidacji likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku (zgodnie z art. 282 § 1 ksh)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika