Straż Miejska - mandat za przekroczenie prędkości

Pytanie:

Kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość, a Straż Miejska fakt ten udokumentowała zdjęciem z fotoradaru. Zdjęcie zostało wykonane oddalającemu się samochodowi i przesłane właścicielowi samochodu wraz z wezwaniem do zapłaty mandatu. O ile dobrze pamiętam, kilka lat temu zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający iż Straż Miejska nie ma prawa używać fotoradarów w celu karania kierowców za przekraczanie prędkości. Czy w obecnym stanie prawnym, Straż Miejska za przekroczenie prędkości udokumentowane zdjęciem z fotoradaru ma prawo ukarać kierowcę mandatem ?

Masz inne pytanie do prawnika?

26.1.2010

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Straż Miejska - mandat za przekroczenie prędkości

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 marca 2007 r., sygn. akt U 1/07, utraciły moc jako niezgodne z Konstytucją RP przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, na podstawie których funkcjonariusze straży miejskiej posługiwali się fotoradarem i wymierzali mandaty na podstawie jego odczytu (więcej na jego temat w artykule: Czy straż miejska może używać fotoradarów?).

Porady prawne

Od tamtego czasu doszło jednak do zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z ustawą o strażach gminnych, do zadań straży należy w szczególności czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym (art. 11 ust. 1 pkt. 2).

Ustawą z 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy prawo o ruchu drogowym, do ustawy tej dodany został art. 129b, zgodnie z którym:

Ustęp 1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich).

Ustęp 3. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do:

Punkt 3) używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami; 

Pod pojęciem urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenie przepisów rozumieć należy właśnie urządzenia potocznie nazywane fotoradarami.

Stąd też na gruncie obecnie obowiązującego stanu prawnego należy przyjąć, iż Strażnicy Miejscy mogą posługiwać się fotoradarami i wymierzać mandaty na podstawie ich odczytu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ten system ma zatrzymać piratów drogowych

Ten system ma zatrzymać piratów drogowych

Rozpoczęto już testy. Gdy auto przekracza dozwoloną prędkość, specjalne urządzenie włącza czerwone światło sygnalizatora drogowego. Testowanie systemu dyscyplinowania kierowców uruchomiono w Płocku. System będzie testowany przez miesiąc na peryferiach miasta przy na ul. Sierpeckiej, (...)

Zatrważające dane o śmiertelności w wypadkach w Polsce. NIK bije na alarm

Zatrważające dane o śmiertelności w wypadkach w Polsce. NIK bije na alarm

W Polsce na sto wypadków drogowych ginie średnio dwa razy więcej osób niż w innych krajach UE. Poprawy wymaga poziom wyszkolenia policjantów drogówki, wśród których ponad 40 proc. nie ukończyło specjalistycznego szkolenia w zakresie ruchu drogowego - wynika z raportu Najwyższej izby (...)

Wyższe kary dla nielegalnych sprzedawców

Wyższe kary dla nielegalnych sprzedawców

Wysokość mandatu wzrośnie nawet dziesięciokrotnie. Straż miejska ukarze grzywną do 5 tys. złotych. Teraz karanie osób, które rozkładają towar w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest utrudnione. Od czerwca zeszłego roku straż miejska nie może karać mandatami za bezprawne (...)

Więcej władzy dla kanara i straży miejskiej

Więcej władzy dla kanara i straży miejskiej

Kontroler MPK przytrzyma gapowicza do przyjazdu Policji. Straż miejska wlepi mandat każdemu, kto nie pokaże dowodu tożsamości. Kontrolerzy biletów w komunikacji miejskiej dostali nowe narzędzie do walki z osobami, które jeżdżą na gapę. Jeśli taki pasażer zostanie złapany i (...)

Koniec podwójnych kar za parkowanie

Koniec podwójnych kar za parkowanie

Straż miejska nie wystawi już mandatu za nieopłacony parking. Zostanie tylko kara administracyjna. Obowiązujące przepisy dopuszczają podwójne kary za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Naraża się na to osoba, która nie uiści odpowiedniej opłaty za parkowanie. Pierwsza (...)

Milion mandatów do skasowania. Były bezprawne

Milion mandatów do skasowania. Były bezprawne

Straż miejska karała kierowców za czyny, które nie były wykroczeniem - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Właściciele samochodów nie powinni płacić ani grosza. Najwyższa Izba Kontroli zbadała, w jaki sposób straż miejska nakłada mandaty na kierowców, których (...)

Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

Proponowane regulacje rozwiązują problem pokrywania kosztów postępowań w sprawach o wykroczenia ponoszonych w toku czynności wyjaśniających prowadzonych przez straż gminną lub straż miejską, czyli organy podległe gminie. Gwarancja praw świadka w postępowaniu o wykroczenie  Rząd (...)

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

O czym powinni pamiętać wszyscy kierowcy? Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC (potwierdzenia ubezpieczenia). Do tego czasu (...)

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Złamanie zakazów skończy się mandatem. Za alkohol 100 zł, za papierosy i pieczenie kiełbasek pięć razy więcej. Długi weekend zachęca do spędzenia czasu na łonie natury. Wielu z nas lubi przy tym upiec na grillu szaszłyk i popić zimnym piwem. Musimy jednak pamiętać, że nie wszędzie (...)

Kierowcy zapłacą mandaty na osiedlu

Kierowcy zapłacą mandaty na osiedlu

4 września weszły w życie zmiany, na które czekało wielu mieszkańców oraz administratorów osiedli. Policja i Straż Miejska uzyskali uprawnienie do karania kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego na parkingach i osiedlowych drogach. Do tej pory kierowcy mogli być (...)

Jeszcze straż miejska, czy już Policja?

Jeszcze straż miejska, czy już Policja?

Samorządowe służby porządkowe Straż Gminna (Miejska) funkcjonuje obecnie jako samorządowa, umundurowana formacja, mająca stać na straży porządku publicznego w społeczności lokalnej. Funkcję taką nadaje strażnikom ustawa o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. 1997 r., Nr (...)

Co zrobić, gdy sąsiad grilluje na balkonie?

Co zrobić, gdy sąsiad grilluje na balkonie?

Sprawdź czy nie zabrania tego regulamin spółdzielni. W ostateczności możesz iść do sądu. Zakaz rozpalania grilla na balkonach miał zostać wprowadzony do polskiego prawa w zeszłym roku. Ostatecznie jednak nie zdecydowano się na takie rozwiązanie. – Dlatego nie ma obecnie podstawy (...)

Na co uważać zimą...

Na co uważać zimą...

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych. Tylko 16 stycznia br. dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem. Zimą szczególną uwagę powinniśmy też zwracać na (...)

Strażnicy zrewidują, przeszukają i pojadą na sygnale

Strażnicy zrewidują, przeszukają i pojadą na sygnale

Strażnicy miejscy mogą od jutra rewidować zatrzymane osoby, przeszukiwać ich bagaże i jechać na sygnale do wezwania - takie uprawnienia daje im wchodząca w życie ustawa o strażach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Od 24 grudnia obowiązują przepisy nowelizacji (...)

Więcej władzy dla straży miejskiej

Więcej władzy dla straży miejskiej

Dostaniesz mandat za niszczenie polskiej flagi, fałszywy alarm bombowy czy zostawienie dziecka w samochodzie podczas mrozów lub upałów. MSWiA daje strażnikom miejskim nowe uprawnienia. Ma to ułatwić im walkę z osobami zakłócającymi porządek publiczny. Straż będzie mogła (...)

Straż miejska łatwiej zatrzyma kierowców

Straż miejska łatwiej zatrzyma kierowców

Dotyczy to również rowerzystów oraz pieszych. Nowe zasady dziś wchodzą w życie. Chodzi o rozporządzenie resortu spraw wewnętrznych w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zmiany kończą z absurdalnymi sytuacjami, w których strażnik – nie mając innego wyjścia – pozwalał (...)

Strażnik miejski nie ukarze za palenie w restauracji

Strażnik miejski nie ukarze za palenie w restauracji

Od dzisiaj zakaz palenia papierosów obowiązuje np. w restauracjach, szpitalach, szkołach, kinach czy na przystankach autobusowych. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. 2010 nr 81 poz. 529). Puszczanie (...)

Sąsiad nie sprząta po psie? Zrób zdjęcie

Sąsiad nie sprząta po psie? Zrób zdjęcie

Fotografia znacznie ułatwi Straży Miejskiej wykazanie winy właścicielowi czworonoga. Może on zapłacić ponad 500 zł. Strażnicy miejscy mogą interweniować w sprawie niesprzątniętych psich odchodów np. na podstawie zgłoszenia sąsiada. - Gdy będziemy świadkiem takiej sytuacji, to (...)

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Koniec papierowych legitymacji ubezpieczeniowych, wydłużenie urlopów macierzyńskich i wprowadzenie ojcowskich, uruchomienie pierwszego w Polsce sądu internetowego oraz podniesienie płacy minimalnej - to jedne z najważniejszych zmian w prawie, jakie powitaliśmy wraz z nadejściem Nowego (...)

Rząd pozwoli razić prądem w pociągach?

Rząd pozwoli razić prądem w pociągach?

Osiem służb mundurowych ma dostać nową broń. Sparaliżują kierowcę, pasażera kolei, a nawet agresywnego grzybiarza w lesie. MSWiA pracuje nad przepisami, które mają zapewnić mundurowym większe bezpieczeństwo podczas służby. Chodzi o założenia do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego (...)

Wyższe kary dla nielegalnych sprzedawców

Wyższe kary dla nielegalnych sprzedawców

Wysokość mandatu wzrośnie nawet dziesięciokrotnie. Straż miejska ukarze grzywną do 5 tys. złotych. Teraz karanie osób, które rozkładają towar w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest utrudnione. Od czerwca zeszłego roku straż miejska nie może karać mandatami za bezprawne (...)

Więcej władzy dla kanara i straży miejskiej

Więcej władzy dla kanara i straży miejskiej

Kontroler MPK przytrzyma gapowicza do przyjazdu Policji. Straż miejska wlepi mandat każdemu, kto nie pokaże dowodu tożsamości. Kontrolerzy biletów w komunikacji miejskiej dostali nowe narzędzie do walki z osobami, które jeżdżą na gapę. Jeśli taki pasażer zostanie złapany i (...)

Koniec podwójnych kar za parkowanie

Koniec podwójnych kar za parkowanie

Straż miejska nie wystawi już mandatu za nieopłacony parking. Zostanie tylko kara administracyjna. Obowiązujące przepisy dopuszczają podwójne kary za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Naraża się na to osoba, która nie uiści odpowiedniej opłaty za parkowanie. Pierwsza (...)

Milion mandatów do skasowania. Były bezprawne

Milion mandatów do skasowania. Były bezprawne

Straż miejska karała kierowców za czyny, które nie były wykroczeniem - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Właściciele samochodów nie powinni płacić ani grosza. Najwyższa Izba Kontroli zbadała, w jaki sposób straż miejska nakłada mandaty na kierowców, których (...)

Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

Proponowane regulacje rozwiązują problem pokrywania kosztów postępowań w sprawach o wykroczenia ponoszonych w toku czynności wyjaśniających prowadzonych przez straż gminną lub straż miejską, czyli organy podległe gminie. Gwarancja praw świadka w postępowaniu o wykroczenie  Rząd (...)

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

O czym powinni pamiętać wszyscy kierowcy? Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC (potwierdzenia ubezpieczenia). Do tego czasu (...)

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Złamanie zakazów skończy się mandatem. Za alkohol 100 zł, za papierosy i pieczenie kiełbasek pięć razy więcej. Długi weekend zachęca do spędzenia czasu na łonie natury. Wielu z nas lubi przy tym upiec na grillu szaszłyk i popić zimnym piwem. Musimy jednak pamiętać, że nie wszędzie (...)

Kierowcy zapłacą mandaty na osiedlu

Kierowcy zapłacą mandaty na osiedlu

4 września weszły w życie zmiany, na które czekało wielu mieszkańców oraz administratorów osiedli. Policja i Straż Miejska uzyskali uprawnienie do karania kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego na parkingach i osiedlowych drogach. Do tej pory kierowcy mogli być (...)

Jeszcze straż miejska, czy już Policja?

Jeszcze straż miejska, czy już Policja?

Samorządowe służby porządkowe Straż Gminna (Miejska) funkcjonuje obecnie jako samorządowa, umundurowana formacja, mająca stać na straży porządku publicznego w społeczności lokalnej. Funkcję taką nadaje strażnikom ustawa o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. 1997 r., Nr (...)

Co zrobić, gdy sąsiad grilluje na balkonie?

Co zrobić, gdy sąsiad grilluje na balkonie?

Sprawdź czy nie zabrania tego regulamin spółdzielni. W ostateczności możesz iść do sądu. Zakaz rozpalania grilla na balkonach miał zostać wprowadzony do polskiego prawa w zeszłym roku. Ostatecznie jednak nie zdecydowano się na takie rozwiązanie. – Dlatego nie ma obecnie podstawy (...)

Na co uważać zimą...

Na co uważać zimą...

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych. Tylko 16 stycznia br. dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem. Zimą szczególną uwagę powinniśmy też zwracać na (...)

Strażnicy zrewidują, przeszukają i pojadą na sygnale

Strażnicy zrewidują, przeszukają i pojadą na sygnale

Strażnicy miejscy mogą od jutra rewidować zatrzymane osoby, przeszukiwać ich bagaże i jechać na sygnale do wezwania - takie uprawnienia daje im wchodząca w życie ustawa o strażach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Od 24 grudnia obowiązują przepisy nowelizacji (...)

Więcej władzy dla straży miejskiej

Więcej władzy dla straży miejskiej

Dostaniesz mandat za niszczenie polskiej flagi, fałszywy alarm bombowy czy zostawienie dziecka w samochodzie podczas mrozów lub upałów. MSWiA daje strażnikom miejskim nowe uprawnienia. Ma to ułatwić im walkę z osobami zakłócającymi porządek publiczny. Straż będzie mogła (...)

Straż miejska łatwiej zatrzyma kierowców

Straż miejska łatwiej zatrzyma kierowców

Dotyczy to również rowerzystów oraz pieszych. Nowe zasady dziś wchodzą w życie. Chodzi o rozporządzenie resortu spraw wewnętrznych w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zmiany kończą z absurdalnymi sytuacjami, w których strażnik – nie mając innego wyjścia – pozwalał (...)

Strażnik miejski nie ukarze za palenie w restauracji

Strażnik miejski nie ukarze za palenie w restauracji

Od dzisiaj zakaz palenia papierosów obowiązuje np. w restauracjach, szpitalach, szkołach, kinach czy na przystankach autobusowych. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. 2010 nr 81 poz. 529). Puszczanie (...)

Sąsiad nie sprząta po psie? Zrób zdjęcie

Sąsiad nie sprząta po psie? Zrób zdjęcie

Fotografia znacznie ułatwi Straży Miejskiej wykazanie winy właścicielowi czworonoga. Może on zapłacić ponad 500 zł. Strażnicy miejscy mogą interweniować w sprawie niesprzątniętych psich odchodów np. na podstawie zgłoszenia sąsiada. - Gdy będziemy świadkiem takiej sytuacji, to (...)

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

Koniec papierowych legitymacji ubezpieczeniowych, wydłużenie urlopów macierzyńskich i wprowadzenie ojcowskich, uruchomienie pierwszego w Polsce sądu internetowego oraz podniesienie płacy minimalnej - to jedne z najważniejszych zmian w prawie, jakie powitaliśmy wraz z nadejściem Nowego (...)

Rząd pozwoli razić prądem w pociągach?

Rząd pozwoli razić prądem w pociągach?

Osiem służb mundurowych ma dostać nową broń. Sparaliżują kierowcę, pasażera kolei, a nawet agresywnego grzybiarza w lesie. MSWiA pracuje nad przepisami, które mają zapewnić mundurowym większe bezpieczeństwo podczas służby. Chodzi o założenia do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego (...)

Pokrywanie kosztów postępowania w sprawach o wykroczenia

Pokrywanie kosztów postępowania w sprawach o wykroczenia

Znowelizowano Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja rozwiązuje problem związany z pokrywaniem należności świadków, biegłych i tłumaczy za udział w czynnościach wyjaśniających organów podlegających samorządom (m.in. straży (...)

Straż miejska wlepi mandat palaczom

Straż miejska wlepi mandat palaczom

Nie tylko policjanci i inspektorzy sanepidu, lecz również gminni strażnicy będą mogli ukarać mandatem osobę, która złamie zakaz palenia w miejscach publicznych. Rozporządzenie dające strażnikom takie prawo zostało właśnie podpisane przez szefa MSWiA. Resort chce, aby nowe przepisy (...)

Nie będzie kar za deptanie miejskich trawników?

Nie będzie kar za deptanie miejskich trawników?

Na wyznaczonych przez gminę skrawkach zieleni będziemy odpoczywać bez obaw, że straż miejska wlepi nam mandat. Posłowie z sejmowej komisji Przyjazne Państwo chcą skończyć z absurdalnymi mandatami za rozłożenie koca na miejskim trawniku. Nowelizacja kodeksu wykroczeń przeszła już przez (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wniosek o ukaranie wniesiony przez straż miejską

Wniosek o ukaranie wniesiony przez straż miejską

Dostałem wyrok nakazowy z VII Wydziału Karnego na podstawie wniosku o ukaranie złożonego przez Straż Miejską dotyczącą popełnionego wykroczenia z art. 96 paragraf 3 kw (przekroczenie prędkości). Czy Straż Miejska może prowadzić postępowanie w tym zakresie? (telewizji słyszałem, że nie (...)

Straż miejska a fotoradar po 1 stycznia 2011

Straż miejska a fotoradar po 1 stycznia 2011

W dniu 05.03.2011 zostałem sfotografowany przez straż miejską przy użyciu fotoradaru stacjonarnego (zamocowany na stałe na słupie). Wiem, że brakuje rozporządzeń wykonawczych do znowelizowanej pod koniec 2010 roku ustawy - prawo o ruchu drogowym. W szczególności dotyczy to konieczności oznakowania (...)

Fotoradar a Straż Miejska

Fotoradar a Straż Miejska

Otrzymałem 3 lipca ze Straży Miejskiej w W. wezwanie: \"w związku z ujawnieniem wykroczenia polegającemu na przekroczeniu prędkości czym kierujący pojazdem marki ....... o nr rej.......dopuścił się popełnienia wykroczenia określonego w Art. 92 Kodeksu Wykroczeń w zw. z Rozporządzenia Ministrów (...)

Wezwanie przez Straż Miejską

Wezwanie przez Straż Miejską

Otrzymałem wezwanie od Straży Miejskiej z miejscowości odległej o 200 km do stawienia się w charakterze osoby podejrzanej w sprawie wykroczenia drogowego (art. 92 par. 1 - przekroczenia prędkości). Jednak wezwanie to wydaje mi się bezpodstawne, bo nie posiadam żadnego samochodu i nie przypominam (...)

Nałożenie mandatu przez Straż Miejską

Nałożenie mandatu przez Straż Miejską

Po przeczytaniu artykułu Kontrola prędkości przez straż miejską z dnia 24.01.2006 r. na stronie www.e-prawnik.pl, postanowiłem zwrócić się o poradę prawną. Dnia 15.07.2006 r. podczas gdy jechałem nad morze, w miejscowości X, Straż Miejska zrobiła mi zdjęcie fotoradarem. Oczywiście miałem (...)

Mandat z fotoradaru Straży Miejskiej a wyrok TK

Mandat z fotoradaru Straży Miejskiej a wyrok TK

Dostałem od Straży Miejskiej zdjęcie z fotoradaru wraz z mandatem na kilka dni przed ogłoszeniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku o niezgodności stosowania fotoradarów przez Straż Miejską. Po orzeczeniu Trybunału mandat nie został zapłacony - w myśl orzeczenia Trybunału. Kilka dni temu (...)

Podejrzenie o popełnienie wykroczenia drogowego

Podejrzenie o popełnienie wykroczenia drogowego

Pracuję w firmie (ogółem 3 pracowników). Wszyscy, według potrzeb, korzystamy z tego samego samochodu służbowego, którym popełniono wykroczenie drogowe (prędkość). Straż miejska przysłała zdjęcie z którego nie można zobaczyć kto kierował samochodem. Teraz Straż Miejska wzywa wszystkich (...)

Straż Miejska - punkty karne

Straż Miejska - punkty karne

Straż Miejska za przekroczenie prędkości nałożyła na kierowcę mandat i dodatkowo ukarała "punktami karnymi". Czy w obecnym stanie prawnym, Straż Miejska za przekroczenie prędkości udokumentowane zdjęciem z fotoradaru ma prawo ukarać dodatkowo kierowcę "punktami karnymi" oprócz mandatu? (...)

Straż miejska a rola oskarżyciela w sprawach o wykroczenia

Straż miejska a rola oskarżyciela w sprawach o wykroczenia

Czy straż miejska może występować w roli oskarżyciela w sprawach o wykroczenia? Zasadniczo oskarżycielem we wszystkich sprawach o wykroczenia jest policja, chyba, że ustawa stanowi inaczej (art. 17 par. 1 kpsw). Strażnikom miejskim uprawnienia oskarżyciela przysługują tylko wówczas, (...)

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Czy Policja lub Straż Miejska może nałożyć na mnie mandat, jeśli spałam na ognisku w sposób kontrolowany trawę wykoszoną z mojej działki? Zaznaczam tu, że nie spalam żadnych śmieci lub szkodliwych dla środowiska substancji. Palenie ogniska nikomu nie zagraża, dym nie przechodzi na budynki (...)

Składanie wyjaśnień przez obwinionego

Składanie wyjaśnień przez obwinionego

Otrzymałem zdjęcie z fotoradaru wykonane przez Straż Miejską, na którym jest mój samochód. To nie ja prowadziłem auto, tylko prawdopodobnie moja żona (zdjęcie jest mało wyraźne). Czy jako osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia mogę odmówić składania zeznań? W odpowiedziach na pytania (...)

Uprawnienia funkcjonariusza straży miejskiej

Uprawnienia funkcjonariusza straży miejskiej

Czy funkcjonariusz straży miejskiej może zatrzymać na targowisku osobę, która niesie w ręku płyty CD (bez znaczenia jest to, co zawiera nośnik - w tym przypadku były to akurat prywatne zdjęcia zgrane na CD). Pytanie jest ogólnikowe, ale co np. może stać się z osobą, która na targowisku (...)

Mandat za przekroczenie prędkości nałożony przez straż miejską

Mandat za przekroczenie prędkości nałożony przez straż miejską

Czy straż miejska może karać mandatem karnym za przekroczenie prędkości? Zgodnie z art. 129 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. Jednakże w gminach lub (...)

Kontrola prędkości przez straż miejską

Kontrola prędkości przez straż miejską

Czy straż miejska może wystawiać mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy na podstawie pomiaru fotoradarem? Czy takie uprawnienia posiada tylko policja? Wystawianie mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości przez straż miejską jest kwestią sporną. Obecnie strażnicy wystawiają (...)

Uprawnienia straży miejskiej - parkowanie

Uprawnienia straży miejskiej - parkowanie

Kolega źle zaparkował. Straż miejska włożyła za szybę wezwanie do stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień z art. 54 § 6 kpw. W wezwaniu znajduje się pouczenie, że w przypadku niestawiennictwa sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie obwinionego (art. 53 kpw). Czy straż nie może (...)

Straż miejska a fotoradar po 1 stycznia 2011

Straż miejska a fotoradar po 1 stycznia 2011

W dniu 05.03.2011 zostałem sfotografowany przez straż miejską przy użyciu fotoradaru stacjonarnego (zamocowany na stałe na słupie). Wiem, że brakuje rozporządzeń wykonawczych do znowelizowanej pod koniec 2010 roku ustawy - prawo o ruchu drogowym. W szczególności dotyczy to konieczności oznakowania (...)

Fotoradar a Straż Miejska

Fotoradar a Straż Miejska

Otrzymałem 3 lipca ze Straży Miejskiej w W. wezwanie: \"w związku z ujawnieniem wykroczenia polegającemu na przekroczeniu prędkości czym kierujący pojazdem marki ....... o nr rej.......dopuścił się popełnienia wykroczenia określonego w Art. 92 Kodeksu Wykroczeń w zw. z Rozporządzenia Ministrów (...)

Wezwanie przez Straż Miejską

Wezwanie przez Straż Miejską

Otrzymałem wezwanie od Straży Miejskiej z miejscowości odległej o 200 km do stawienia się w charakterze osoby podejrzanej w sprawie wykroczenia drogowego (art. 92 par. 1 - przekroczenia prędkości). Jednak wezwanie to wydaje mi się bezpodstawne, bo nie posiadam żadnego samochodu i nie przypominam (...)

Wniosek o ukaranie wniesiony przez straż miejską

Wniosek o ukaranie wniesiony przez straż miejską

Dostałem wyrok nakazowy z VII Wydziału Karnego na podstawie wniosku o ukaranie złożonego przez Straż Miejską dotyczącą popełnionego wykroczenia z art. 96 paragraf 3 kw (przekroczenie prędkości). Czy Straż Miejska może prowadzić postępowanie w tym zakresie? (telewizji słyszałem, że nie (...)

Nałożenie mandatu przez Straż Miejską

Nałożenie mandatu przez Straż Miejską

Po przeczytaniu artykułu Kontrola prędkości przez straż miejską z dnia 24.01.2006 r. na stronie www.e-prawnik.pl, postanowiłem zwrócić się o poradę prawną. Dnia 15.07.2006 r. podczas gdy jechałem nad morze, w miejscowości X, Straż Miejska zrobiła mi zdjęcie fotoradarem. Oczywiście miałem (...)

Mandat z fotoradaru Straży Miejskiej a wyrok TK

Mandat z fotoradaru Straży Miejskiej a wyrok TK

Dostałem od Straży Miejskiej zdjęcie z fotoradaru wraz z mandatem na kilka dni przed ogłoszeniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku o niezgodności stosowania fotoradarów przez Straż Miejską. Po orzeczeniu Trybunału mandat nie został zapłacony - w myśl orzeczenia Trybunału. Kilka dni temu (...)

Podejrzenie o popełnienie wykroczenia drogowego

Podejrzenie o popełnienie wykroczenia drogowego

Pracuję w firmie (ogółem 3 pracowników). Wszyscy, według potrzeb, korzystamy z tego samego samochodu służbowego, którym popełniono wykroczenie drogowe (prędkość). Straż miejska przysłała zdjęcie z którego nie można zobaczyć kto kierował samochodem. Teraz Straż Miejska wzywa wszystkich (...)

Straż Miejska - punkty karne

Straż Miejska - punkty karne

Straż Miejska za przekroczenie prędkości nałożyła na kierowcę mandat i dodatkowo ukarała "punktami karnymi". Czy w obecnym stanie prawnym, Straż Miejska za przekroczenie prędkości udokumentowane zdjęciem z fotoradaru ma prawo ukarać dodatkowo kierowcę "punktami karnymi" oprócz mandatu? (...)

Straż miejska a rola oskarżyciela w sprawach o wykroczenia

Straż miejska a rola oskarżyciela w sprawach o wykroczenia

Czy straż miejska może występować w roli oskarżyciela w sprawach o wykroczenia? Zasadniczo oskarżycielem we wszystkich sprawach o wykroczenia jest policja, chyba, że ustawa stanowi inaczej (art. 17 par. 1 kpsw). Strażnikom miejskim uprawnienia oskarżyciela przysługują tylko wówczas, (...)

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Uprawnienia Straży Miejskiej do karania mandatu

Czy Policja lub Straż Miejska może nałożyć na mnie mandat, jeśli spałam na ognisku w sposób kontrolowany trawę wykoszoną z mojej działki? Zaznaczam tu, że nie spalam żadnych śmieci lub szkodliwych dla środowiska substancji. Palenie ogniska nikomu nie zagraża, dym nie przechodzi na budynki (...)

Składanie wyjaśnień przez obwinionego

Składanie wyjaśnień przez obwinionego

Otrzymałem zdjęcie z fotoradaru wykonane przez Straż Miejską, na którym jest mój samochód. To nie ja prowadziłem auto, tylko prawdopodobnie moja żona (zdjęcie jest mało wyraźne). Czy jako osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia mogę odmówić składania zeznań? W odpowiedziach na pytania (...)

Uprawnienia funkcjonariusza straży miejskiej

Uprawnienia funkcjonariusza straży miejskiej

Czy funkcjonariusz straży miejskiej może zatrzymać na targowisku osobę, która niesie w ręku płyty CD (bez znaczenia jest to, co zawiera nośnik - w tym przypadku były to akurat prywatne zdjęcia zgrane na CD). Pytanie jest ogólnikowe, ale co np. może stać się z osobą, która na targowisku (...)

Mandat za przekroczenie prędkości nałożony przez straż miejską

Mandat za przekroczenie prędkości nałożony przez straż miejską

Czy straż miejska może karać mandatem karnym za przekroczenie prędkości? Zgodnie z art. 129 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. Jednakże w gminach lub (...)

Kontrola prędkości przez straż miejską

Kontrola prędkości przez straż miejską

Czy straż miejska może wystawiać mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy na podstawie pomiaru fotoradarem? Czy takie uprawnienia posiada tylko policja? Wystawianie mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości przez straż miejską jest kwestią sporną. Obecnie strażnicy wystawiają (...)

Uprawnienia straży miejskiej - parkowanie

Uprawnienia straży miejskiej - parkowanie

Kolega źle zaparkował. Straż miejska włożyła za szybę wezwanie do stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień z art. 54 § 6 kpw. W wezwaniu znajduje się pouczenie, że w przypadku niestawiennictwa sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie obwinionego (art. 53 kpw). Czy straż nie może (...)