Świadczenia przedemerytalne a nabycie udziałów

Pytanie:

"Czy nabycie udziałów w sp. z o.o. przez osobę pobierającą świadczenia przedemerytalne może skutkować zawieszeniem lub odebraniem prawa do takiego zasiłku? Czy tylko uzyskanie dochodów z tych źródeł może ograniczać prawo do tego zasiłku?"

Odpowiedź prawnika: Świadczenia przedemerytalne a nabycie udziałów

Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu (nie z tytułu samego nabycia udziałów w spółce z o.o.). Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie, także za granicą,  pozarolniczej działalności. Za osobę wykonujacą działalność pozarolniczą  podlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu uważa się osobę wykonującą działalność  na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej lub przepisów szczególnych, twórcę, artystę, niektóre osoby wykonujące wolny zawód, a także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Jeżeli więc pytający nabył wszystkie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, to istnieje możliwość, że świadczenie przedemerytalne zostanie zawieszone lub zmniejszone, jeżeli osiągnie z tego tytułu przychód. Będzie to miało miejsce, gdy łączna kwota świadczenia i przychodu przekroczy miesięcznie kwotę 50 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. Od 1 marca 2005 r. miesięczna dopuszczalna kwota przychodu wynosi 1144,80 zł.

Świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia zmniejszoną wcześniej o kwotę obowiązkowych składek odprowadzanych na ubezpieczenie społeczne obliczonych od kwoty przekroczenia. Jednak świadczenie przedemerytalne nie może być niższe niż 335 zł, nawet jeśli z obliczenia wynikałaby niższa kwota. W przypadku gdy kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenia przedemerytalne ulega zawieszeniu. Przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu, w którym został wypłacony. W przedstawionym przypadku decydować będzie dzień dywidendy. Rozliczenie przychodu następuje w formie rozliczenia rocznego, po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od dnia 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku. Organ rentowy porównuje wtedy łączną kwotę świadczenia i przychodu uzyskaną w roku rozliczeniowym z roczną dopuszczalną kwotą przychodu oraz porównuje kwotę przychodu, uzyskanego w roku rozliczeniowym z roczną graniczną kwotą przychodu, z tym że okres, z którego ustala się kwoty roczne, ulega odpowiedniemu skróceniu w roku rozliczeniowym, w którym powstało lub ustało prawo do świadczenia przedemerytalnego albo jego wypłata została wstrzymana. Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne ma obowiązek niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości, a po zakończeniu roku rozliczeniowego 31 maja następnego roku, jest zobowiązana powiadomić o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika