Umorzenie odsetek

Pytanie:

"Kontrahent zapłacił mojej firmie należność po terminie określonym w umowie. Z uwagi na wieloletnie z nim kontakty handlowe, z dobrą perspektywą na przyszłość, mam zamiar umorzyć temu dłużnikowi 50% odsetek, które naliczyłem i wezwałem do ich zapłaty notą odsetkową. Czy w tej materii jest całkowita swoboda działania wierzyciela, czy jest to prawnie dopuszczalne w ogóle oraz czy mogą wyniknąć dla mnie jako przedsiębiorcy jakieś komplikacje chociażby podatkowe? "

Odpowiedź prawnika: Umorzenie odsetek

Z uwagi na przekroczenie terminu zapłaty, po stronie wierzyciela powstało dodatkowe roszczenie – o zapłatę odsetek. Z roszczenia tego wierzyciel może, ale nie musi korzystać. Zależy to wyłącznie od jego woli i żadne przepisy nie nakładają na niego obowiązku realizacji tego roszczenia. W szczególnym przypadku jednak może się zdarzyć, iż jakiś wierzyciel Pytającego skorzysta ze skargi pauliańskiej i skieruje roszczenie do dłużnika zwolnionego z obowiązku zapłaty odsetek. Tym bardziej, że dłużnik pozostaje w stałych kontaktach gospodarczych z wierzycielem. Taka możliwość istnieje jednak tylko w przypadku, gdy na skutek umorzenia odsetek dłużnikowi Pytający stał się niewypłacalny lub niewypłacalny w większym stopniu niż przed dokonaniem czynności. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?
W kwestiach podatkowych pewne komplikacje mogłyby się pojawić w przypadku wierzytelności głównej (a nie odsetek), gdyby wierzyciel chciał z niej zwolnić swojego dłużnika. Wynika to z możliwości odzyskania zapłaconego podatku od nieściągalnych wierzytelności. Informacje o tym znajdują się w artykule Nowelizacja VAT- możliwość odzyskania zapłaconego podatku od nieściągalnych wierzytelności
Zwolnienie z długi wywoła skutki podatkowe, jeżeli nastąpi pod tytułem darmym, tzn. gdy wierzyciel nie otrzyma żadnego ekwiwalentu za umorzenie odsetek. Takie zwolnienie z długu jest bowiem traktowane jako umowa darowizny.

Warto też zauważyć, iż to, co potocznie nazywamy umorzeniem należności, kodeks cywilny nazywa zwolnieniem z długu. Nazwa oczywiście nie ma większego znaczenia. Ważna jest treść tej instytucji. Otóż zwolnienie z długu ma charakter umowny. Zrzeczenie się wierzytelności musi być bowiem zatwierdzone przez dłużnika – musi się on na to zgodzić. W zasadzie zwolnienie z długu może nastąpić ustnie. Jednak jeśli umowa, z której wynika wierzytelność główna i odsetki, była pisemna, również zwolnienie z długu powinno nastąpić w tej formie. Mimo nie zachowania tej formy zwolnienie będzie ważne, mogą natomiast powstać utrudnienia dowodowe. Zwolnienie z długu powoduje, iż zobowiązanie wygasa. Oznacza to, że w razie np. omyłkowej zapłaty odsetek przez dłużnika, może on żądać zwrotu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika