Uprawnienia policjantów

Pytanie:

U mnie w domu odbyła się awantura ze wspólnikiem z firmy. Było bardzo głośno, a ponieważ były to godziny nocne po 24.00, sąsiadka wezwała policję do awantury w domu. W międzyczasie wspólnik wyszedł. Po 20 minutach przyjechała Policja. Drzwi otworzyła żona mówiąc, że już jest wszystko w porządku. Tymczasem policjanci popchnęli ją brutalnie i weszli do mieszkania twierdząc, że mają prawo i chcą wylegitymować wszystkich. Była godzina 24.30. Zachowywali sie bardzo chamsko i nie chcieli się wylegitymować. Po 10 minutach udało mi się ich wyprosić z domu. Czy mieli prawo wejść w nocy do mieszkania? Czy i gdzie mogę złożyć skargę na ich zachowanie i domagać się zadośćuczynienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.11.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia policjantów

 

Jednym z zapisów w ustawie o Policji jest przepis stanowiący, iż policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Policjanci wykonując swoje zadania mają prawo - między innymi - legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości, zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw, przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw.

Przy tym ustawodawca uczynił zastrzeżenie, iż czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte. W przedstawionej sytuacji należy stwierdzić, iż policjanci mieli prawo wejść do Pana mieszkania, gdyż był to nawet ich obowiązek, który powstał na skutek zawiadomienia o awanturze przez sąsiadkę. Proszę nadto pamiętać, iż policjanci, w razie, gdy ich polecenia nie są wykonywane, mają prawo użyć środków przymusu, w tym przymusu fizycznego. Z opisanej sytuacji trudno wnioskować, czy wspomniane "popchnięcie" Pana żony było takim środkiem przymusu (z punktu widzenia policjanta, zachowanie Pana żony mogło być potraktowane jako próba zablokowania interwencji). Jeżeli jednak sposób prowadzenia czynności przez policjantów budzi Państwa zastrzeżenia, mogą Państwo skorzystać z możliwości złożenia zażalenia właśnie na sposób prowadzenia czynności przez policjantów, które należy wnieść do miejscowo właściwego prokuratora.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: