Odpowiedź prawnika: Urlop macierzyński i wychowawczy
Za okres niezdolności do pracy w okresie ciąży przysługuje zasiłek chorobowy, który wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po odliczeniu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w związku z urodzeniem dziecka. Fakt przebywania pracownicy na zwolnieniu lekarskim w związku z niezdolnością do pracy nie pozbawia pracownicy prawa do urlopu macierzyńskiego. Ponieważ nie jest to Pani pierwsze dziecko, po jego urodzeniu będzie Pani przysługiwał urlop w wymiarze 20 tygodni.

Po urodzeniu drugiego dziecka pracownicy przysługuje urlop wychowawczy na ogólnych zasadach. Urlop ten pracownica może wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku ustala się analogicznie jak przy zasiłku chorobowym.
Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem ani przez wypowiedzenie ani w drodze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie niezdolności do pracy, urlopu macierzyńskiego ani urlopu wychowawczego oraz w okresie od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy. Jedyna możliwość kiedy pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę to okres po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a przed złożeniem przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego. Jednakże pracownica chcąca skorzystać z urlopu wychowawczego musi pamiętać, że wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego należy zgłosić na dwa tygodnie przed planowanym urlopem wychowawczym. W przypadku złożenia wniosku bez zachowania tego terminu pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego w terminie nie dłuższym niż 2 tygodnie od dnia złożenia tego wniosku (jednakże w przypadku nie dochowania przez pracownicę terminu, pracodawca może zgodzić się na przyznanie urlopu wychowawczego w terminie wskazanym we wniosku). Jeśli więc pracownica zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, powinna złożyć wniosek jeszcze w czasie urlopu macierzyńskiego.
Pracownica nie ma obowiązku stawienia się do pracy po zakończonym urlopie wychowawczym, jeżeli jest niezdolna do pracy. W związku z niestawiennictwem w pracy z powodu niezdolności do pracy potwierdzonym orzeczeniem lekarskim nie grożą pracownicy żadne negatywne konsekwencję włącznie z możliwością rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę. Pracodawca nie będzie mógł skorzystać z możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w związku nieobecnością pracownicy w pracy przez okres dłuższy niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdyż w okresie ciąży pracownicy obowiązuje bezwzględny zakaz rozwiązywania umów o pracę.
