Różnica pomiędzy prawem własności a prawem użytkowania wieczystego

Pytanie:

"Czym się zasadniczo różni prawo użytkowania wieczystego od prawa własności?"

Odpowiedź prawnika: Różnica pomiędzy prawem własności a prawem użytkowania wieczystego

    Użytkowanie wieczyste jest w swej istocie najbardziej zbliżone do prawa własności. Dowodem na to jest porównanie zakresu prawa własności i prawa użytkowania wieczystego. Zgodnie z art. 140 Kodeksu cywilnego ( dalej kc ) właściciel w korzystaniu z przedmiotu swego prawa własności jest ograniczony jedynie przez ustawy i zasady współżycia społecznego. Natomiast użytkownik wieczysty, zgodnie z art. 233 kc może korzystać z gruntu oddanego mu w użytkowanie wieczyste w granicach, określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Na pierwszy rzut oka zatem widać, iż użytkownika wieczystego w porównaniu do właściciela ogranicza dodatkowo umowa. Użytkowanie wieczyste jest prawem czasowo ograniczonym.



Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika