Wynajem mieszkania spółdzielczego własnościowego

Pytanie:

Niedługo będę właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego. Zamierzam wynająć to mieszkanie. Słyszałam jednak, że w świetle nowych przepisów (które już weszły w życie lub niedługo mają wejść), wynajem takiego mieszkania będzie obwarowany jakimiś ograniczeniami. Jeżeli to prawda, to czego one mają dotyczyć i w jakich sytuacjach obowiązywać?

Masz inne pytanie do prawnika?

23.1.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wynajem mieszkania spółdzielczego własnościowego

Wynajęcie mieszkania spółdzielczego własnościowego w pewnych przypadkach wymaga uzyskania zgody spółdzielni. Jest ona potrzebna w sytuacji, gdy wynajem byłby związany ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części.

Poza tym w sytuacji, gdy wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, osoby te obowiązane są do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności.

Należy pamiętać, iż umowy zawarte przez członka albo osobę niebędącą członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w sprawie korzystania z lokalu lub jego części wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia spółdzielczego prawa do tego lokalu.

Ograniczenia obowiązują od dnia 15 stycznia 2003 r. Nowelizacja przepisów dotyczących zasad wynajmu mieszkań spółdzielczych własnościowych weszła w życie w lipcu 2005 r. Polegała ona na tym, iż w/w obowiązki zostały rozciągnięte także na osoby nie będą członkami spółdzielni, którym przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Wcześniej przepis mówił tylko o członkach spółdzielni.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Remont dachu i zalane mieszkanie

8.8.2021 przez: hjuston

Gra na gitarze i sąsiedzi

17.12.2019 przez: sylwucha010

Zadłużenie czynszowe

13.7.2019 przez: rootek27

Instalacja klimatyzacji na parapecie

26.7.2018 przez: zinek14