Zakup mieszkania w Tunezji

Pytanie:

Jestem zainteresowany zakupem mieszkania w Tunezji. Zakup będzie w euro. Czy muszę to zgłosić w Polsce? Czy będę płacił jakieś podatki od tego zakupu? Co muszę zrobić w kraju po zakupie takiego mieszkania? Na początku, po zakupie mieszkania będę mieszkał w Polsce i czasami jeździł do Tunezji na tydzień lub dwa, a jeżeli w późniejszym terminie chciałbym komuś wynająć odpłatnie? W najbliższym czasie nie będę wynajmował. Jeżeli w przyszłości będę chciał regularnie wynajmować, czy będę musiał płacić podatki w Polsce? Przy samym zakupie - czy będę musiał odprowadzić podatek w Polsce?

Masz inne pytanie do prawnika?

4.2.2009

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakup mieszkania w Tunezji

Zakup nieruchomości za granicą (np. w Tunezji) nie podlega opodatkowaniu w Polsce, nie ma zatem również obowiązku zgłaszania takiego zakupu w Polsce, w tym w szczególności nie ma obowiązku zgłaszania zakupu organom podatkowym.

Natomiast zasady opodatkowania najmu lub dochodu ze sprzedaży nieruchomości w Tunezji należy rozpatrywać na gruncie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Tunezyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Tunisie dnia 29 marca 1993 r.

Odnośnie dochodu z najmu, zgodnie z art. 6 wskazanej Konwencji, dochody pochodzące z nieruchomości podlegają opodatkowaniu w Umawiającym się Państwie, w którym majątek nieruchomy jest położony. Postanowienia te stosuje się do dochodów z bezpośredniego użytkowania, najmu, dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego.

W zakresie dochodu ze sprzedaży, jak stanowi art. 13 ust. 1 wskazanej Konwencji, zyski osiągnięte z przeniesienia własności majątku nieruchomego podlegają opodatkowaniu w tym Umawiającym się Państwie, w którym ten majątek jest położony.

Nie trzeba więc rozliczać podatku z tego tytulu w Polsce.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda