Zakup nieruchomości w trakcie małżeństwa

Pytanie:

"Mąż zakupił nieruchomość. Czy stanowi ona wspólnotę majątkową czy może być uznana za obrębny majątek męża, czy w przypadu rozwodu i podziału majątku przejdzie na rzecz męża? Pragnę zaznaczyć, że posiadamy osobne konta bankowe, a przed zawarciem związku małżeńskiego każde z nas posiadało własne oszczędności."

Odpowiedź prawnika: Zakup nieruchomości w trakcie małżeństwa

W przedstawionym pzypadku nie wiemy nic o systemie majątkowym istniejącym pomiedzy małżonkami. Należy więc przyjąć, iż w braku umowy majątkowej małżeńskiej, pomiędzy Państwem istnieje system wspólności majątkowej. Umowa sprzedaży nieruchomości powinienna byc stwierdzona aktem notarialnym. W akcie tym Pani małżonek powinien określić, z jakiego majątku (wspólnego czy też z jego majątku odrębnego) pochodzą środki na zakup tej nieruchomości. Jeżeli małżonek oswiadczył, że środki te pochodzą z jego majątku odrębnego, równiez nieruchomość zakupiona za te środki należeć będzie do jego majątku odrębnego i w razie rozwodu, nieruchomość ta nie będzie ulagała podziałowi gdyz stanowić będzie majątek odrębny małżonka. Jeżeli zaś małżonek nie określił, z jakiego majątku pochodzą środki na nabycie tej nieruchomości, należy uznać, że środki te pochodziły z Państwa majątku wspólnego. W tej stuacji, nalezy rozważyć, czy umowa nabycia tej nieruchomości była ważna. Kodeks rodzinny stanowi, że umowa, która obejmuje rozporzadzenie prawem przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym zawarta przez jednego z małżonków, musi zostać potwierdzona przez drugiego małżonka. W przeciwnym wypadku umowa ta będzie nieważna. Nalezy przyjąć, że z uwagi na ceny nieruchomości, umowa jej nabycia była umową, która przekraczała zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym. Zawarcie takiej umowy powinna Pani potwierdzić. W braku takiego potwierdzenia umowa nabycia nieruchomości jest nieważna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika