19.4.2019
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja sposobów zaspokojenia zastawnika.
Co może być przedmiotem zastawu rejestrowego?
Przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być rzeczy ruchome, z wyjątkiem statków morskich wpisanych do rejestru okrętowego, a także prawa majątkowe jeżeli są zbywalne.

Zastawem rejestrowym można obciążyć m.in.:
-
rzeczy oznaczone co do tożsamości,
-
rzeczy oznaczone co do gatunku, jeżeli w umowie zastawniczej określona zostanie ich ilość oraz sposób wyodrębnienia od innych rzeczy tego samego gatunku,
-
zbiór rzeczy ruchomych lub praw, stanowiący całość gospodarczą, choćby jego skład był zmienny,
-
wierzytelności,
-
prawa na dobrach niematerialnych,
-
prawa z papierów wartościowych,
-
prawa z niebędących papierami wartościowymi instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Zastaw rejestrowy może obejmować także rzeczy lub prawa, które zastawca nabędzie dopiero w przyszłości. W takim przypadku obciążenie tych rzeczy lub praw zastawem rejestrowym staje się skuteczne z chwilą ich nabycia przez zastawcę.
Ogólnie można powiedzieć, iż aby można było obciążyć konkretne dobro zastwem, musi się ono mieć łącznie trzy cechy:
-
dobro to musi być wystarczająco odróżnialne (oznaczalne) od innych dóbr i kategorii mienia,
-
musi posiadać wymierną wartość ekonomiczną i
-
musi być zbywalne.
Jeżeli umowa zastawnicza nie stanowi inaczej, zastaw rejestrowy obejmuje przysługujące zastawcy roszczenia o odszkodowanie z tytułu utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub obniżenia wartości przedmiotu zastawu rejestrowego. Strony mogą wyłączyć jednak działanie tej zasady stosowną klauzulą umowną. Wówczas zastaw nie obejmuje wierzytelności z tytułu odszkodowania za przedmiot zastawu.
Co dzieje się w razie przetworzenia rzeczy obciążonej zastawem rejestrowym?
Obciążenie rzeczy zastawem rejestrowym pozostaje w mocy bez względu na zmiany, którym może ona ulegać w toku przetwarzania, a w razie połączenia lub pomieszania rzeczy obciążonej z innymi rzeczami ruchomymi w taki sposób, że przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe albo związane z nadmiernymi trudnościami lub kosztami, zastaw rejestrowy obciąża całość rzeczy połączonych lub pomieszanych. Okoliczność, kto konkretnie staje się właścicielem rzeczy przetworzonej, nie ma znaczenia dla samego zastawu. Jest on bowiem, jako ograniczone prawo rzeczowe, skuteczny wobec każdoczesnego właściciela rzeczy. Zastaw pozostaje więc w mocy, choćby zastawca utracił w następstwie ww. zdarzeń własność rzeczy zastawionej (por. art. 192 i 193 Kodeksu cywilnego). Jeśli zaś rzeczy połączone lub pomieszane w powyższy sposób były obciążone zastawami rejestrowymi, to zastawy te pozostają w mocy i obciążają całość rzeczy połączonych lub pomieszanych, a o pierwszeństwie tych zastawów rozstrzyga dzień złożenia wniosku o wpis do rejestru zastawów. Oznacza to, że w razie powstania - wskutek połączenia lub pomieszania rzeczy - współwłasności w częściach ułamkowych zastawy rejestrowe obciążają całą rzecz, a nie udziały poszczególnych zastawników w prawie własności tej rzeczy. Zastawy te mogą być zatem wykonywane wobec osoby trzeciej lub wszystkich współwłaścicieli.
Jeżeli rzecz ruchoma obciążona zastawem rejestrowym stała się częścią składową nieruchomości, zastaw rejestrowy wygasa. Własność nieruchomości rozciąga się bowiem na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Wówczas zastawnik może żądać od właściciela nieruchomości ustanowienia hipoteki na tej nieruchomości do wysokości wartości rzeczy przyłączonej. Na wniosek zastawnika sąd prowadzący księgę wieczystą wpisze ostrzeżenie o wytoczonym powództwie o ustanowienie hipoteki.
Skutki zmian będących następstwem zdarzeń innych, niż wymienione wyżej, powinny być określane na podstawie właściwych przepisów prawa cywilnego.
Jakie są prawa i obowiązki zastawcy i zastawnika?
Jeżeli umowa zastawnicza nie stanowi inaczej, zastawca:
-
może korzystać z przedmiotu zastawu rejestrowego zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem,
-
powinien dbać o zachowanie przedmiotu zastawu rejestrowego w stanie nie gorszym niż wynikający z prawidłowego używania,
-
w wyznaczonym przez zastawnika stosownym terminie obowiązany jest umożliwić zastawnikowi zbadanie stanu przedmiotu zastawu rejestrowego.
Te same zasady stosuje się odpowiednio do osoby trzeciej, w której posiadaniu znajduje się przedmiot zastawu rejestrowego, zgodnie z postanowieniami umowy zastawniczej.
W razie ustanowienia zastawu rejestrowego na pojeździe mechanicznym podlegającym rejestracji, zastaw ten zostaje również odnotowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Jeśli zastawiony przedmiot został, zgodnie z umową zastawniczą, wydany zastawnikowi, a przedmiot ten przynosi pożytki, to zastawnik powinien, w braku odmiennego zastrzeżenia w umowie, pobierać je i zaliczać na poczet wierzytelności i związanych z nią roszczeń.
Co się dzieje w razie zbycia przedmiotu zastawu rejestrowego?
Zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego powoduje wygaśnięcie tego zastawu, jeżeli:
-
nabywca nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o istnieniu zastawu rejestrowego w chwili wydania mu rzeczy lub przejścia na niego prawa obciążonego zastawem rejestrowym albo
-
rzecz obciążoną zastawem rejestrowym zalicza się do rzeczy zbywanych zwykle w zakresie działalności gospodarczej zastawcy i rzecz ta została wydana nabywcy, chyba że nabywca nabył rzecz w celu pokrzywdzenia zastawnika.
W umowie zastawniczej dopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które zastawca zobowiązuje się względem zastawnika, że przed wygaśnięciem zastawu rejestrowego nie dokona zbycia lub obciążenia przedmiotu zastawu. Zbycie lub obciążenie przedmiotu zastawu rejestrowego, dokonane wbrew takiemu zastrzeżeniu jest ważne, jeśli osoba, na której rzecz zastawca dokonał zbycia lub obciążenia, nie wiedziała i przy zachowaniu należytej staranności nie mogła wiedzieć o tym zastrzeżeniu w chwili zawarcia umowy z zastawcą. W razie zbycia lub obciążenia przedmiotu obciążonego zastawem rejestrowym wbrew temu zastrzeżeniu zastawnik może żądać natychmiastowego zaspokojenia wierzytelności zabezpieczonej tym zastawem.
A co w razie zbiegu obciążeń?
Ograniczone prawo rzeczowe (tzn. tu użytkowanie, służebność, zastaw) powstałe później nie może być wykonywane z uszczerbkiem dla ustanowionego wcześniej zastawu rejestrowego. Przeciwko więc zastawnikowi rejestrowemu nie działa zasada (dotycząca zastawu zwykłego), iż późniejszy zastaw ma pierwszeństwo przed ograniczonym prawem rzeczowym powstałym wcześniej, jeśli zastawnik działał w dobrej wierze. Jednak w przypadku konkurencji z ustanowionym wcześniej zastawem zwykłym lub innym ograniczonym prawem rzeczowym na rzeczy zastawionej, zastaw rejestrowy będzie miał pierwszeństwo, chyba że zastawnik działał w złej wierze.
Jeśli zaś ten sam przedmiot jest obciążony więcej niż jednym zastawem rejestrowym, o pierwszeństwie tych zastawów rozstrzyga dzień złożenia wniosku o wpis do rejestru zastawów. Za dzień złożenia tego wniosku uważa się dzień jego wpływu do sądu prowadzącego rejestr zastawów. Wnioski, które wpłynęły tego samego dnia, uważa się za złożone równocześnie.
Dopóki pierwszy z zastawników (przy wielości zastawów na jednym przedmiocie) nie zaspokoi swoich roszczeń, dopóty kolejny zastawnik nie może realizować swoich uprawnień, a takie próby zaspokojenia się z naruszeniem zasad pierwszeństwa zastawu są bezskuteczne.
Kiedy można przenieść zastaw rejestrowy na inną osobę?
Przeniesienie zastawu rejestrowego może być dokonane tylko wraz z przeniesieniem wierzytelności nim zabezpieczonej. Przeniesienie zastawu rejestrowego jest skuteczne od daty wpisu nabywcy do rejestru zastawów.
Kiedy zastaw rejestrowy wygasa?
Zastaw ten wygasa w następujących przypadkach:
-
wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym pociąga za sobą wygaśnięcie tego zastawu, chyba że umowa zastawnicza stanowi inaczej;
-
wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów na wniosek zastawnika powoduje wygaśnięcie tego zastawu;
-
jeżeli rzecz ruchoma obciążona zastawem rejestrowym stanie się częścią składową nieruchomości;
-
na skutek zrzeczenia się tego prawa przez zastawnika;
-
na skutek rozwiązania umowy zastawniczej przez strony;
-
w razie zbycia przedmiotu zastawu rejestrowego, o ile spełnione są warunki omówine w jednym z poprzednich rozdziałów.
W przypadku wygaśnięcia zastawu rejestrowego, podlega on wykreśleniu z rejestru zastawów. Wykreślenie następuje na wniosek:
-
zastawnika,
-
zastawcy, który powinien dołączyć do wniosku pisemne oświadczenie zastawnika o wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym lub zrzeczeniu się tego zabezpieczenia albo prawomocny wyrok sądowy ustalający wygaśnięcie zastawu rejestrowego,
-
osoby, która nabyła przedmiot obciążony zastawem rejestrowym w sposób powodujący wygaśnięcie tego zastawu; osoba taka powinna dołączyć do wniosku:
-
oświadczenie zastawnika na piśmie o wyrażeniu zgody na wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów albo
-
zaświadczenie komornika o nabyciu przedmiotu w postępowaniu egzekucyjnym,
-
zaświadczenie sędziego komisarza o nabyciu przedmiotu w postępowaniu upadłościowym, albo
-
prawomocny wyrok sądowy ustalający wygaśnięcie zastawu rejestrowego lub wskazać oznaczenie tego wyroku, gdy nie była stroną w sprawie.
-
Jak następuje zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego?
Wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym podlega zaspokojeniu z przedmiotu tego zastawu z pierwszeństwem przed innymi wierzytelnościami, z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych, należności alimentacyjnych, należności za pracę za okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również kosztów ostatniej choroby i zwykłego pogrzebu dłużnika.
Przysługujące Skarbowi Państwa z tytułu zobowiązań podatkowych ustawowe prawo zastawu oraz pierwszeństwo zaspokojenia nie mogą być wykonywane w odniesieniu do przedmiotu zastawu rejestrowego, chyba że ustawowe prawo zastawu zostało ujawnione we właściwym rejestrze przed ustanowieniem zastawu rejestrowego.
Zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w zasadzie w drodze sądowego postępowaniu egzekucyjnego. Jednak umowa zastawnicza może przewidywać zaspokojenie zastawnika przez przejęcie przez niego na własność przedmiotu zastawu rejestrowego, jeżeli:
-
zastaw rejestrowy ustanowiony został na instrumentach finansowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub na innym rachunku w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (w tym przypadku przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego następuje po upływie terminu wykonania zobowiązania, które zostało zabezpieczone tym zastawem, z dniem zapisania instrumentów finansowych odpowiednio na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku; jeśli zastaw ten ustanowiono na dopuszczonych do obrotu zorganizowanego instrumentach finansowych, wartość przejętych instrumentów finansowych ustala się po kursie notowań z końca dnia przejęcia, a jeśli w tym dniu nie notowano tych instrumentów finansowych, wartość tę ustala się po kursie z końca dnia ostatniego ich notowania),
-
przedmiotem zastawu rejestrowego są rzeczy występujące powszechnie w obrocie towarowym (w tym przypadku przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego następuje po upływie terminu wykonania zobowiązania, które zostało zabezpieczone tym zastawem, z dniem złożenia przez zastawnika oświadczenia o przejęciu tego przedmiotu na własność; wartość przejętych rzeczy ustala się na podstawie średniej ceny tych rzeczy z dnia przejęcia),
-
przedmiotem zastawu rejestrowego są rzeczy, wierzytelności i prawa, których wartość została ściśle oznaczona w umowie zastawniczej (w tym przypadku przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego następuje po upływie terminu wykonania zobowiązania, które zostało zabezpieczone tym zastawem, z dniem złożenia przez zastawnika oświadczenia o przejęciu tego przedmiotu na własność).
Wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym ulega zaspokojeniu do wysokości wartości przedmiotu zastawu rejestrowego przejętego na własność przez zastawnika. Jeżeli wartość przedmiotu zastawu rejestrowego przewyższa wysokość wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym, to zastawnik jest zobowiązany do uiszczenia kwoty nadwyżki w terminie 14 dni od dnia przejęcia.
Umowa zastawnicza może przewidywać również, że zaspokojenie zastawnika nastąpi przez sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze przetargu publicznego, który przeprowadzi notariusz lub komornik, w terminie 14 dni od dnia złożenia przez zastawnika wniosku o dokonanie sprzedaży. Warunki, sposób i koszty takigo przetargu określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2009 r.w sprawie przeprowadzenia sprzedaży przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze przetargu publicznego. Sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego w tym trybie ma takie same skutki, jak sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym.
Bezpośrednio przed podjęciem czynności mających na celu zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego przez przejęcie przez niego na własność przedmiotu zastawu rejestrowego albo przez sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze ww. przetargu publicznego, zastawnik powinien na piśmie zawiadomić zastawcę o zamierzonym podjęciu działań zmierzających do zaspokojenia jego roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego. Zastawca może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia zaspokoić zastawnika bądź wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie, że wierzytelność nie istnieje albo nie jest wymagalna w całości lub w części. Jeżeli powództwo zostało wniesione po upływie tego terminu, to zabezpieczenie roszczenia jest niedopuszczalne.
Zastawnik może żądać od dłużnika, nawet jeśli nie jest on zastawcą, zabezpieczenia roszczeń jeszcze przed upływem terminu spełnienia świadczenia, jeżeli spełnienie świadczenia jest zagrożone.
Jeżeli w umowie zastawniczej postanowiono, że wierzytelność zastawnika będzie zaspokojona z dochodu, jaki przynosi przedsiębiorstwo zastawcy, w którego skład wchodzi przedmiot zastawu rejestrowego, przedsiębiorstwo to może być przejęte w zarząd; zarządcę takiego przedsiębiorstwa wyznacza się w umowie zastawniczej. Przedsiębiorstwo to może być na żądanie zastawnika wydzierżawione w celu zaspokojenia jego wierzytelności z czynszu, gdy umowa zastawnicza tak stanowi. W umowie zastawniczej można zastrzec, iż do zawarcia umowy dzierżawy potrzebna jest zgoda zastawnika.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. 1996 r., Nr 149, poz. 703, ze zmianami);
-
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. 2005 r., Nr 183, poz. 1538, ze zm.);
-
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 r., nr 16, poz. 93, ze zm.)

Potrzebujesz porady prawnej?
Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów
Zastaw rejestrowy otwarty dla wszystkichNowelizacja usuwa dotychczasowy zamknięty katalog podmiotów, które mogły ustanawiać zastaw rejestrowy. Obecnie zatem ta forma zabezpieczania wierzytelności dostępna jest także dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.Na czym (...)
Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna
Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)
Na czym polega zastaw skarbowy?
Co to jest zastaw skarbowy? Zastaw skarbowy jest jedną z form zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Jest on skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi. Stanowi on zatem ograniczone prawo rzeczowe o charakterze (...)
Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju
Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę w firmie bez samochodu i nie dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, których przedmiot działalności z natury rzeczy (...)
Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna
Sprzedaż rzeczy obciążonej zastawem rejestrowym. Kupiłem na giełdzie samochód, który jak później się okazało jest obciążony zastawem rejestrowym na rzecz banku (bank wezwał o wydanie rzeczy). W dowodzie rejestracyjnym samochodu nie było żadnej wzmianki o ustanowieniu zastawu. W umowie (...)
Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji
Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, który jest papierem wartościowym. Co istotne, z punktu widzenia obligatariuszy, czyli (...)
Jak zabezpieczyć płatność ceny?
Po co nam zabezpieczenie płatnosci ceny? Często kiedy zawieramy umowę jedna ze stron zobowiązuje się do zapłaty nam ceny. Kiedy strona płaci cenę w momencie zawarcia umowy nie ma ryzyka, że nie otrzymamy umówionej zapłaty. Jednak może zdarzyć się, że strona zobowiązana będzie (...)
Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego
Sposób zabezpieczenia Zastawnik może żądać zabezpieczenia ustanawianego zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu zabezpieczającym, z wyjątkami wynikającymi z charakteru zastawu rejestrowego. Tak więc zastawca, którego roszczenia można dochodzić przed sądem powszechnym (...)
Działalność regulowana – instytucja wprowadzona przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego instytucję działalności regulowanej. Działalność regulowana, obok koncesji i zezwoleń jest jednym ze sposobów reglamentacji działalności gospodarczej. Jednak zgodnie z wolą ustawodawcy, działalność regulowana (...)
Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Prawo upadłościowe prowadzi do jak najkorzystniejszego zaspokojenia wierzycieli upadłego z majątku, który wchodzi do masy upadłości. Po etapie postępowania, w którym mieliśmy do czynienia z ustaleniem majątku masy upadłości (spisanie inwentarza, sporządzenie bilansu przez (...)
Jak uzyskać informację z Rejestru Zastawów?
Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych udziela informacji, wydaje zaświadczenia i odpisy z rejestru zastawów na podstawie danych otrzymywanych z Centrali Rejestru Zastawów. Wyżej wymienione dane są uzyskiwane z sądów rejestrowych. Minister Sprawiedliwości określa, (...)
Propozycje układowe - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Kiedy dłużnik decyduje się na skorzystanie z postępowania układowego musi złożyć w tym celu odpowiedni wniosek (podanie) oraz dołączyć do niego – między innymi – propozycje układowe. Dłużnik propozycji układowych nie może formułować w sposób dowolny. Dłużnik (...)
Poręczenie spłaty kredytów udzielonych spółce z o.o. w upadłości - opinia prawna
Stan faktyczny Wspólnie z żoną jesteśmy wspólnikami i zarządem sp. z o. o. Spółka jest w upadłości likwidacyjnej. Poręczaliśmy spółce kredyty jak i zabezpieczaliśmy je hipoteką na prywatnej nieruchomości. Obecnie mamy kupca na tą nieruchomość. Bank udzielił spółce 3 kredytów. (...)
Przedmiot zastawu rejestrowego
Co może być przedmiotem zastawu rejestrowego? Zabezpieczenie wierzytelności w postaci zastawu rejestrowego może być ustanowione tylko na ruchomościach oraz na zbywalnych prawach majątkowych. Nie można go ustanowić na statkach morskich wpisanych do rejestru okrętowego. W szczególności (...)
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
Jakie czynności należy podjąć, aby ustanowić zastaw rejestrowy? W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na określonej ruchomości takie (...)
Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego
Możliwość przeniesienia zastawu rejestrowego Istnieje możliwość przeniesienia prawa zastawu rejestrowego, lecz tylko na inny podmiot, który jest uprawniony do zabezpieczania swych wierzytelności zabezpieczeniem w postaci zastawu rejestrowego. Prawo takie przysługuje wierzytelnościom: Skarbu (...)
Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Głównym założeniem twórców zmian w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów było ułatwienie stosowania tej formy, większa przejrzystość, (...)
Gdy komornik egzekwuje należność z samochodu... zastaw rejestrowy – opinia prawna
Stan faktyczny Pożyczyłem od znajomego 10000 zł. Miałem mu oddać za trzy miesiące 13000 zł, oddałem tylko 4000. On zrobił mi sprawę w sądzie o zwrot 9000 i wygrał. Sprawa została przekazana do komornika o ściągnięcie należności. Ponieważ nic nie mam, to komornik nic ze mnie nie ściągnął (...)
Zabezpieczenia Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. Nie jest to jedynie "widzimiesię" banku jako kredytodawcy, gdyż obowiązek (...)
Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?
Co to jest zastaw i co jest jego przedmiotem? W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem (...)
Przedmiot zastawu rejestrowego
Co może być przedmiotem zastawu rejestrowego? Zabezpieczenie wierzytelności w postaci zastawu rejestrowego może być ustanowione tylko na ruchomościach oraz na zbywalnych prawach majątkowych. Nie można go ustanowić na statkach morskich wpisanych do rejestru okrętowego. W szczególności (...)
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
Jakie czynności należy podjąć, aby ustanowić zastaw rejestrowy? W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na określonej ruchomości takie (...)
Zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów
Zastaw rejestrowy otwarty dla wszystkichNowelizacja usuwa dotychczasowy zamknięty katalog podmiotów, które mogły ustanawiać zastaw rejestrowy. Obecnie zatem ta forma zabezpieczania wierzytelności dostępna jest także dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.Na czym (...)
Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego
Możliwość przeniesienia zastawu rejestrowego Istnieje możliwość przeniesienia prawa zastawu rejestrowego, lecz tylko na inny podmiot, który jest uprawniony do zabezpieczania swych wierzytelności zabezpieczeniem w postaci zastawu rejestrowego. Prawo takie przysługuje wierzytelnościom: Skarbu (...)
Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Głównym założeniem twórców zmian w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów było ułatwienie stosowania tej formy, większa przejrzystość, (...)
Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju
Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę w firmie bez samochodu i nie dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, których przedmiot działalności z natury rzeczy (...)
Gdy komornik egzekwuje należność z samochodu... zastaw rejestrowy – opinia prawna
Stan faktyczny Pożyczyłem od znajomego 10000 zł. Miałem mu oddać za trzy miesiące 13000 zł, oddałem tylko 4000. On zrobił mi sprawę w sądzie o zwrot 9000 i wygrał. Sprawa została przekazana do komornika o ściągnięcie należności. Ponieważ nic nie mam, to komornik nic ze mnie nie ściągnął (...)
Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna
Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)
Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna
Sprzedaż rzeczy obciążonej zastawem rejestrowym. Kupiłem na giełdzie samochód, który jak później się okazało jest obciążony zastawem rejestrowym na rzecz banku (bank wezwał o wydanie rzeczy). W dowodzie rejestracyjnym samochodu nie było żadnej wzmianki o ustanowieniu zastawu. W umowie (...)
Zabezpieczenia Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. Nie jest to jedynie "widzimiesię" banku jako kredytodawcy, gdyż obowiązek (...)
Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?
Co to jest zastaw i co jest jego przedmiotem? W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem (...)
Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego
Sposoby zaspokojenia się zastawnika Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Przejęcie na własność W umowie zastawniczej strony mogą (...)
Na czym polega zastaw skarbowy?
Co to jest zastaw skarbowy? Zastaw skarbowy jest jedną z form zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Jest on skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi. Stanowi on zatem ograniczone prawo rzeczowe o charakterze (...)
Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji
Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, który jest papierem wartościowym. Co istotne, z punktu widzenia obligatariuszy, czyli (...)
Jak zabezpieczyć płatność ceny?
Po co nam zabezpieczenie płatnosci ceny? Często kiedy zawieramy umowę jedna ze stron zobowiązuje się do zapłaty nam ceny. Kiedy strona płaci cenę w momencie zawarcia umowy nie ma ryzyka, że nie otrzymamy umówionej zapłaty. Jednak może zdarzyć się, że strona zobowiązana będzie (...)
Skarbówka może zająć dom nawet wtedy, gdy...
Urząd skarbowy może zająć nam dom lub samochód także wtedy, gdy... termin zapłaty podatku jeszcze nie minął, ustanawiając tzw. hipotekę przymusową albo zastaw rejestrowy. Zobowiązania podatkowe zabezpieczone w taki sposób powinny jednak podlegać przedawnieniu, tak samo, jak inne podatki (...)
Jak uzyskać informację z Rejestru Zastawów?
Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych udziela informacji, wydaje zaświadczenia i odpisy z rejestru zastawów na podstawie danych otrzymywanych z Centrali Rejestru Zastawów. Wyżej wymienione dane są uzyskiwane z sądów rejestrowych. Minister Sprawiedliwości określa, (...)
Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Prawo upadłościowe prowadzi do jak najkorzystniejszego zaspokojenia wierzycieli upadłego z majątku, który wchodzi do masy upadłości. Po etapie postępowania, w którym mieliśmy do czynienia z ustaleniem majątku masy upadłości (spisanie inwentarza, sporządzenie bilansu przez (...)
Propozycje układowe - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Kiedy dłużnik decyduje się na skorzystanie z postępowania układowego musi złożyć w tym celu odpowiedni wniosek (podanie) oraz dołączyć do niego – między innymi – propozycje układowe. Dłużnik propozycji układowych nie może formułować w sposób dowolny. Dłużnik (...)
Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego
Sposób zabezpieczenia Zastawnik może żądać zabezpieczenia ustanawianego zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu zabezpieczającym, z wyjątkami wynikającymi z charakteru zastawu rejestrowego. Tak więc zastawca, którego roszczenia można dochodzić przed sądem powszechnym (...)