25.11.2019

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Rady dla zarządcy sukcesyjnego

Bilans pierwszego roku obowiązywania ustawy o zarządzie sukcesyjnym

Ponad 12,5 tys. przedsiębiorców złożyło już wniosek o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, (z czego w ponad 830 przypadkach sprawowany jest zarząd sukcesyjny). Oznacza to, że tylu właścicieli dało swoim firmom szansę na przetrwanie, na wypadek swojej śmierci. Przedsiębiorcy zyskali możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego dzięki ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która weszła w życie równo rok temu - 25 listopada 2018 r.

Porady prawne

Celem wprowadzenia przepisów o zarządzie sukcesyjnym było to, aby firma nie kończyła swojej działalności wraz ze śmiercią właściciela, tylko mogła dalej się rozwijać w rękach kolejnego pokolenia.

Wcześniej w naszym prawie brakowało mechanizmu, który dawałby gwarancję ciągłości działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej po jej śmierci; a także pozwalał na zarządzanie majątkiem, zgodnie z wolą samego przedsiębiorcy albo jego następców prawnych - właścicieli przedsiębiorstwa.

Wprowadzenie rozwiązania, które umożliwia sukcesję, było bardzo ważne, ponieważ w perspektywie 10-20 lat problem przekazania prowadzenia biznesu będzie dotyczył coraz większej liczby polskich firm. Wskazana ustawa daje szansę na uratowanie setek tysięcy polskich jednoosobowych przedsiębiorstw. Przed jej wejściem w życie co miesiąc, z powodu śmierci przedsiębiorcy, z CEIDG wykreślano ok. 800 firm, które z dnia na dzień przestawały istnieć. Szacuje się, że ponad 230 tys. przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG ukończyło 65 lat.

Zapewnienie stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstw to priorytet rządu. Dlatego kontynuujemy prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które ułatwią zmianę pokoleniową w polskim biznesie. W tej kadencji planujemy prace nad projektem ustawy, która wprowadzi do polskiego systemu prawnego fundację rodzinną. Umożliwienie zakładania takich fundacji ma wspierać wielopokoleniową sukcesję w polskich firmach i pomagać w akumulacji polskiego kapitału.

5 porad dla zarządcy sukcesyjnego

Bycie zarządcą sukcesyjnym jest dobrowolne

Aby nim zostać, trzeba wyrazić zgodę (na piśmie albo w obecności notariusza). Zarządca sukcesyjny może w każdym czasie zrezygnować. Nie musi podawać powodu swojej rezygnacji (rezygnację składa się przed notariuszem). Jeśli zarządcę sukcesyjnego powołuje przedsiębiorca, warto zadbać o to, żeby oświadczenia o powołaniu zarządcy sukcesyjnego i jego zgoda (oryginały lub kopie) byłby dostępne dla następców prawnych przedsiębiorcy i ewentualnie kolejnych zarządców sukcesyjnych.

Zarządca sukcesyjny wykonuje umowy zawarte przez zmarłego przedsiębiorcą oraz zawarte w czasie trwania zarządu sukcesyjnego

„Starych” umów nie trzeba aneksować, ale warto powiadomić kontrahentów, że za wykonanie umów odpowiada teraz zarządca sukcesyjny prowadzący przedsiębiorstwo w spadku.

Zarządca sukcesyjny może wykonywać decyzje wydane na zmarłego przedsiębiorcę, takie jak: koncesje, zezwolenia, pozwolenia i licencje

W tym celu musi jednak w terminie 3 miesięcy od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego (śmierci przedsiębiorcy albo powołania zarządcy sukcesyjnego u notariusza) złożyć wniosek do urzędu o potwierdzenie wykonywania decyzji.

Zarządca sukcesyjny wykonuje obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników i opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne

Ma takie same prawa i obowiązki jak przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników. Dla wykonywania czynności związanych ze sprawami kadrowymi, wypłatą wynagrodzeń i uiszczaniem należności publicznych może ustanowić pełnomocnika.

Zarządca sukcesyjny może umówić się na to, że będzie pobierał wynagrodzenie

Albo na to, że podejmuje się wykonywania obowiązków nieodpłatnie. Dla celów dowodowych, w szczególności związanych z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne, warto ustalić kwestię wynagrodzenia, albo jego braku, na piśmie.

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji. Teraz zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza.

Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Zarząd sukcesyjny po 2 latach

Zarząd sukcesyjny po 2 latach

2 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym – blisko 2 tys. działających zarządców sukcesyjnych 19,1 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych, z czego 1914 prowadzi obecnie przedsiębiorstwa. Zdecydowaną większość stanowią przypadki, w których przedsiębiorcy sami ustanawiają (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?

Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?

Minister Finansów wydał interpretację ogólną (nr PT3.8101.1.2020), z której wynika brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia (...)

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Czemu mają służyć nowe przepisy?  Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Ustawa (...)

Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, (...)

3 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym

3 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym

Blisko 30 tys. wyznaczonych zarządców sukcesyjnych Od 3 lat przedsiębiorcy wpisani do CEIDG i ich spadkobiercy mogą powołać zarządcę sukcesyjnego, aby zapewnić ciągłość działania swojej firmy i płynnie ją kontynuować. Procedura jest prosta i nie wymaga wielu formalności. Dotychczas (...)

Zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza

Zmiana pokoleniowa w firmach będzie łatwiejsza

O jaką ustawę chodzi?  Tylko na podpis prezydenta oczekuje już ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Wcześniej parlament zakończył prace nad nią. Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną (...)

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać (...)

Jak zgłosić zarządcę sukcesyjnego w CEIDG?

Jak zgłosić zarządcę sukcesyjnego w CEIDG?

Jesteś przedsiębiorcą? Jeśli chcesz, aby firma zachowała ciągłość działania po twojej śmierci, wybierz zarządcę sukcesyjnego. Musisz wpisać go do CEIDG. Możesz to zrobić online – zobacz, jakie to proste. ##baner## Krok 1: Zaloguj się na https://ceidg.gov.pl   Krok 2: (...)

Zmiana danych w CEIDG

Zmiana danych w CEIDG

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, gdy zmienią się jego dane, powinien złożyć w tej sprawie wniosek do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wniosek jest też potrzebny wówczas, gdy zainteresowany zawiesza oraz wznawia wykonywanie (...)

Kontrakt menedżerski - Wszystko co musisz wiedzieć

Kontrakt menedżerski - Wszystko co musisz wiedzieć

  Co to jest kontrakt menedżerski? Kontrakt menedżerski - to umowa o zarząd przedsiębiorstwem. Zarządca (osoba, której powierzono zarząd) zobowiązuje się do profesjonalnego prowadzenia przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia pewnych założonych efektów np. modernizacji przedsiębiorstwa. (...)

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek (...)

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny (...)

Nowe regulacje prawne na Nowy Rok

Nowe regulacje prawne na Nowy Rok

Nowe regulacje prawne wchodzące w nowym roku 2021 r. Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to jedne z wielu korzyści (...)

Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Postanowienie o ogłoszeniu upadłości kończy etap postępowania, który nazywa się postępowaniem w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Po tym postanowieniu, które odnosi znaczące skutki w sferze uprawnień, zobowiązań i stosunków majątkowych upadłego, następuje (...)

Nowelizacja ustawy o CEIDG

Nowelizacja ustawy o CEIDG

Kolejny krok w stronę cyfryzacji polskich przedsiębiorstw MRiT zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które potrwają do 19 października 2022 r. Centralna (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Gwarantowanie depozytów

Gwarantowanie depozytów

Zasady gwarantowania Zasady gwarantowania depozytów określone zostały w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Do dnia 8 października 2016 r. (...)

Uprawnienia i obowiązki syndyka (Porada oparta na starym prawie upadłościowym. Nowe prawo zostało uchwalone 28 lutego 2003 r.)

Uprawnienia i obowiązki syndyka (Porada oparta na starym prawie upadłościowym. Nowe prawo zostało uchwalone 28 lutego 2003 r.)

Syndyka do pełnienia obowiązków powołuje sąd na mocy orzeczenia spośród kandydatów umieszczonych na liście prowadzonej przez prezesów sądów okręgowych. Przed przystąpieniem do czynności syndyk składa wobec sędziego-komisarza przyrzeczenie sumiennego wykonywania obowiązków. Syndyk jest (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Rezygnacja ze stanowiska prezesa.

Rezygnacja ze stanowiska prezesa.

Od dwóch lat piastuje stanowisko prezesa w jednej z Radomskich firm. Ostatnimi czasy wyniki w naszej firmie nie są zadowalające, niestety reszta rady nadzorczej nie chce podjąć ważnych decyzji dla naszej firmy. Z tego powodu chciałbym zrezygnować ze stanowiska prezesa. Problematyka rezygnacji (...)

Zjazd z drogi publicznej

Zjazd z drogi publicznej

Mam pytanie dotyczące drogi publicznej. Droga, z którą graniczy moja działka jest drogą publiczną. Część działek, których jest wydzielona ta droga jest własnością prywatną a część własnością gminną. Chcę wystąpić do gminny o wykonanie zjazdu na tą drogę. Właściciele prywatni (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)

Zarządca drogi gminnej

Zarządca drogi gminnej

Do kogo powinny być adresowane decyzje organów nadzoru budowlanego w zakresie utrzymania i budowy dróg gminnych? Do Wójta Gminy, Urzędu Gminy czy do Rady Gminy? Zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy (...)

Opłata za zajęcie pasa drogowego

Opłata za zajęcie pasa drogowego

W związku z udzielona przez Państwa opinią prawna o braku możliwości poboru opłat za zajęcie pasa drogowego na drogach niezaliczonych do danej kategorii drogi, w myśl ustawy o drogach publicznych, mamy wiele dróg , których gmina jest właścicielem i na których dokonywane są zajęcia powierzchni (...)

Odśnieżanie chodnika przy drodze krajowej

Odśnieżanie chodnika przy drodze krajowej

Posesja znajduje się przy drodze krajowej. Od drogi posesję oddziela chodnik szerokości ok. 1,4m oraz pas zieleni (ziemi) ok. 1m. Z jednej stron posesji znajduje się wyjście na chodnik z zakładu usługowego (w tym miejscu posesja jest połączona chodnikiem szer. ok. 1,2m. z chodnikiem przy drodze). (...)

Pozycja prawna syndyka

Pozycja prawna syndyka

W nawiązaniu do wcześniejszego pytania, które poniżej, proszę o ustosunkowanie się do następującego zagadnienia: nie uznanie syndyka za stronę sąd uzasadnił powołując się na art. 217 PrUiN. Kto jest stroną w postępowaniu dotyczącym zmiany trybu prowadzenia postępowania upadłościowego (...)

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Jak interpretować przepis stanowiący, że sąd nie orzeknie dla przedsiębiorcy zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek jeśli minął już rok od momentu, gdy zaistniały podstawy do zgłoszenia przez niego wniosku o upadłość? Czy to oznacza, że pomimo, iż po roku od (...)

Sklep monopolowy w lokalu spółdzielni mieszkaniowe

Sklep monopolowy w lokalu spółdzielni mieszkaniowe

Na parterze bloku, w którym mieszkam, powstaje całodobowy sklep monopolowy. Chciałabym zapytać o zasady wydawania koncesji na taki sklep. Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek poinformować o tym mieszkańców i zapytać ich o zgodę? Druga część mojego pytania dotyczy zasad lokalizacji (...)

Rezygnacja z funkcji członka zarządu sp.z o.o.

Rezygnacja z funkcji członka zarządu sp.z o.o.

W połowie miesiąca lipca złożyłem rezygnację z funkcji Prezesa zarządu spółki zoo. Zostałem odwołany uchwałą rady nadzorczej, która jest w statusie spółki organem powołującym oraz odwołującym. Jakich formalności powinienem jeszcze dopełnić by nie odpowiadac w majestacie prawa, (...)

Definicja przedsiębiorstwa mieszanego

Definicja przedsiębiorstwa mieszanego

Proszę o podanie definicji przedsiębiorstwa mieszanego. Zgodnie z przepisami ustawy z 10 lipca 1985 r. o przedsiębiorstwach mieszanych (Dz. U. 1985 r., Nr 32, poz. 142 ze zm.) przedsiębiorstwo mieszane może być utworzone, w drodze łączenia mienia różnych rodzajów własności społecznej, w (...)

Słupy energetyczne a zasiedzenie nieruchomości

Słupy energetyczne a zasiedzenie nieruchomości

Na moim gruncie od dawna stoją słupy energetyczne. Czy przedsiębiorstwo energetyczne może zasiedzieć moją nieruchomość? Służebność przesyłu, co do zasady, można zasiedzieć. Jednakże instytucja służebności przesyłu istnieje od niedawna, w związku z czym nie jest możliwe, aby upłynął (...)

Nazwa firmy a nabycie przedsiębiorstwa

Nazwa firmy a nabycie przedsiębiorstwa

Istnieje potrzeba przekazania firmy córce prowadzącej działalność gospodarczą. Czy w przypadku darowizny całego przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego na rzecz córki prowadzącej działalność gospodarczą - w celu zwolnienia transakcji z VAT - konieczne jest przyjęcie nazwy firmy (...)

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Witam, przez działkę budowlanej którą odziedziczyłam po moich dziadkach, przebiega linia wysokiego napięcia. Czy mogę z tego tytułu żądać odszkodowania? Sporządzoną na Pani potrzebę opinię prawną oparliśmy na przepisach:      ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks (...)

Usługa z zagranicy a podatek w Polsce

Usługa z zagranicy a podatek w Polsce

Spółka komandytowa z siedzibą na Węgrzech, świadczy usługi hostingowe dla podmiotu gospodarczego w Polsce (serwer, domeny, itp.) Moim zdaniem wg naszej klasyfikacji to wg PKWiU 72.30 - przetwarzanie danych. Firma węgierska wystawia firmie w Polsce fakturę za świadczenie usług informatycznych. (...)

Definicja przedsiębiorstwa mieszanego

Definicja przedsiębiorstwa mieszanego

Proszę o podanie definicji przedsiębiorstwa mieszanego. Zgodnie z przepisami ustawy z 10 lipca 1985 r. o przedsiębiorstwach mieszanych (Dz. U. 1985 r., Nr 32, poz. 142 ze zm.) przedsiębiorstwo mieszane może być utworzone, w drodze łączenia mienia różnych rodzajów własności społecznej, w (...)

Słupy energetyczne a zasiedzenie nieruchomości

Słupy energetyczne a zasiedzenie nieruchomości

Na moim gruncie od dawna stoją słupy energetyczne. Czy przedsiębiorstwo energetyczne może zasiedzieć moją nieruchomość? Służebność przesyłu, co do zasady, można zasiedzieć. Jednakże instytucja służebności przesyłu istnieje od niedawna, w związku z czym nie jest możliwe, aby upłynął (...)

Nazwa firmy a nabycie przedsiębiorstwa

Nazwa firmy a nabycie przedsiębiorstwa

Istnieje potrzeba przekazania firmy córce prowadzącej działalność gospodarczą. Czy w przypadku darowizny całego przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego na rzecz córki prowadzącej działalność gospodarczą - w celu zwolnienia transakcji z VAT - konieczne jest przyjęcie nazwy firmy (...)

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Czy mogę domagać się odszkodowania za linie wysokiego napięcia?

Witam, przez działkę budowlanej którą odziedziczyłam po moich dziadkach, przebiega linia wysokiego napięcia. Czy mogę z tego tytułu żądać odszkodowania? Sporządzoną na Pani potrzebę opinię prawną oparliśmy na przepisach:      ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks (...)

Usługa z zagranicy a podatek w Polsce

Usługa z zagranicy a podatek w Polsce

Spółka komandytowa z siedzibą na Węgrzech, świadczy usługi hostingowe dla podmiotu gospodarczego w Polsce (serwer, domeny, itp.) Moim zdaniem wg naszej klasyfikacji to wg PKWiU 72.30 - przetwarzanie danych. Firma węgierska wystawia firmie w Polsce fakturę za świadczenie usług informatycznych. (...)

Opodatkowanie dochodów z działalności w Anglii

Opodatkowanie dochodów z działalności w Anglii

Mąż prowadzi w Anglii jednoosobową działalność gospodarczą i tam płaci podatki od ponad dwóch lat. Jednocześnie otrzymuje jeszcze niewielkie dochody w Polsce. Rozliczyłam się wspólnie z mężem w PIT. Nie podałam jednak dochodów uzyskiwanych przez niego w Anglii, kierując się informacją, (...)

Kiedy syndyk może prowadzić dalej przedsiębiorstwo znajdujące się w stanie upadłości?

Kiedy syndyk może prowadzić dalej przedsiębiorstwo znajdujące się w stanie upadłości?

Kiedy syndyk może prowadzić dalej przedsiębiorstwo znajdujące się w stanie upadłości? Na podstawie artykułu 312 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze syndyk prowadzi dalej przedsiębiorstwo, którego upadłość ogłoszono. Wspomniany przepis stanowi bowiem, iż w razie ogłoszenia upadłości (...)

Wycena przedsiębiorstwa - wkładu spółki jawnej

Wycena przedsiębiorstwa - wkładu spółki jawnej

Tworzymy spółkę jawną. Jeden ze wspólników wnosi do spółki przedsiębiorstwo, jednoosobową działalność gospodarczą, prowadzoną na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo jest wnoszone w całości, włączając wszelkie wartości niematerialne, w szczególności (...)

Właściciel lokalu w budynku wielorodzinnym a umowa na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków

Właściciel lokalu w budynku wielorodzinnym a umowa na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków

Czy osoba będąca właścicielem lokalu w bloku wielolokalowym może sama zawrzeć umowę na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków? Zgodnie z ust. 6 art. 6 ustawy na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych przedsiębiorstwo wodociągowo (...)

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Chcę wnieść aportem firmę jednoosobową do spółki jawnej. Czy muszę najpierw zlikwidować firmę i założyć spółkę? Czy założyć spółkę jawną a później zlikwidować i wnieść aportem firmę jednoosobową? Chciałbym zachować ciągłość działalności gospodarczej? Zgodnie z art. (...)

Dochody z działalności gospodarczej w Holandii

Dochody z działalności gospodarczej w Holandii

Od kilku lat prowadzę w Polsce działalność gospodarczą. Pracuję sam wykonując usługi remontowo-budowlane. Jestem ryczałtowcem, nie jestem płatnikiem VAT (osiągam niskie dochody). Żeby pracować legalnie za granicą, w połowie 2004 roku założyłem jednoosobową działalność gospodarczą (...)

Przesunięcie słupa telekomunikacyjnego na działce.

Przesunięcie słupa telekomunikacyjnego na działce.

5 lat temu nabyłem działkę w raz ze słupem telekomunikacyjnym. Rok po zakupie postawiłem dom. W tym roku chciałem postawić garaż jednakże uniemożliwia mi to właśnie ten słup. Wysłałem już pismo do firmy telekomunikacyjnej z prośbą o przesunięcie słupa z mojej działki, jednakże zostało (...)

Jak przeprowadzić likwidację spółki cywilnej?

Jak przeprowadzić likwidację spółki cywilnej?

Witam, od pięciu lat prowadzę sklep z moim wspólnikiem. Niedawno dostałam od niego informację że zamierza On odejść ze spółki. Jak przeprowadzić likwidację spółki cywilnej? Opinia prawna Opinia niniejsza sporządzona została na podstawie przepisów: – ustawy z dnia 23 (...)

Drogi wewnętrzne i przyłącza

Drogi wewnętrzne i przyłącza

Po złożeniu wniosku do gminy o podział nieruchomości uzyskałem pozytywną decyzję podziałową, w której wydzielono kilkanaście działek wraz z drogą dojazdową do nich - zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czy gmina ma obowiązek przejęcia na własność i urządzenia (...)

Sprzedaż obiektu na dzierżawionym gruncie

Sprzedaż obiektu na dzierżawionym gruncie

Dzierżawię grunt o niewielkiej powierzchni, na którym postawiłam stację auto-gazu. Okres dzierżawy kończy się w 2010 roku. Posiadam dokumentację i wszelkie odbiory na prowadzenie stacji. Teraz chcę sprzedać stację. Właściciel gruntu będzie musiał przepisać umowę dzierżawy zmieniając (...)

Upadłość pracodawcy a stosunek pracy

Upadłość pracodawcy a stosunek pracy

Czy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w likwidowanym zakładzie pracy i zarządzanym przez syndyka podlegają przepisom prawa pracy i bhp opartych o kodeks pracy? Czy pracownikom tym syndyk zobowiązany jest wydawać odzież roboczą i płacić ekwiwalent za pranie tej odzieży albo (...)