Sąd nie zajmie się nienależnie opłaconą skargą
Składając do sądu pismo procesowe musimy uiścić stosowną opłatę. Pismo nieopłacone w całości traktowane będzie tak, jak pismo w ogóle nieopłacone.
Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata - wynika z treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.).
W przypadku nie uiszczenia opłaty sądowej lub niepełnej wpłaty sąd wzywa osobę składającą wniosek, aby w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania uregulowała zaległość.
Jeżeli, pomimo wezwania, należny wpis nie został uiszczony, to skarga, skarga kasacyjna, zażalenie czy skarga o wznowienie postępowania podlega odrzuceniu przez sąd - przypomina Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (postanowienie I SA/Gl 1027/09).
- Wskazać przy tym trzeba, że przez pojęcie "należnego wpisu" rozumieć należy pełną opłatę należną od danego pisma procesowego. Pismo nieopłacone w całości traktować należy tak, jak pismo w ogóle nieopłacone - zaznaczono w innym postanowieniu (sygn. I SA/Gl 81/10).
Terminowe opłacenie skargi stanowi zatem istotny element, którego brak uniemożliwia nadanie sprawie dalszego biegu. Opłatę sądową można uiścić w kasie właściwego sądu. Możemy ję również przelać na rachunek bankowy sądu.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?