21.2.2023
Zespół
e-prawnik.pl
Co jest treścią umowy sprzedaży?
Treścią umowy sprzedaży jest zobowiązanie jednej strony (sprzedawcy) do przeniesienia na drugą stronę (kupującego) własności rzeczy oraz wydania rzeczy. Drugim istotnym składnikiem umowy sprzedaży jest zobowiązanie kupującego do zapłaty ceny (oznaczonej sumy pieniężnej) i odebrania rzeczy.

Czy zasady regulujące umowę sprzedaży mają zastosowanie do wszystkich rodzajów tej umowy?
Ogólne przepisy kodeksu cywilnego nie mają zastosowania do:
- sprzedaży licytacyjnej,
- sprzedaży egzekucyjnej,
- sprzedaży w postępowaniu upadłościowym.
W jakiej formie powinna być zawarta umowa sprzedaży?
Przepisy kodeksu cywilnego nie zastrzegają dla sprzedaży żadnej formy szczególnej. Jednak ta ogólna zasada doznaje kilku wyjątków. Jest tak w przypadku sprzedaży:
- nieruchomości, użytkowania wieczystego, oraz spadku, kiedy to umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego,
- przedsiębiorstwa – dla której wymagana jest forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi (jednak gdy w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego),
Kto może być stroną umowy sprzedaży?
Każda osoba fizyczna lub prawna może skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży. Jednak i od tej zasady istnieją nieliczne wyjątki.
I tak jest w przypadku nabywania nieruchomości położonej na terenie Polski przez cudzoziemca (musi on spełnić szereg dodatkowych warunków).
Ograniczenia ze względu na wiek kupującego zostały wprowadzone w przypadku sprzedaży alkoholu (osobom, które nie ukończyły lat 18 i osobom nietrzeźwym nie sprzedaje się alkoholu według przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) oraz detalicznej sprzedaży środków odurzających i psychotropowych (możliwa jest tylko sprzedaż przez apteki).
Co może być przedmiotem sprzedaży?
Przedmiotem umowy sprzedaży mogą być:
- rzeczy (a konkretnie prawo własności rzeczy), które mogą być oznaczone indywidualnie, albo rodzajowo;
- energia elektryczna, wysokich ciśnień, gazowa, wodna, cieplna;
- prawa majątkowe, które są zbywalne;
- a także zespoły rzeczy i praw, czego przykładem może być wspomniane już wcześniej przedsiębiorstwo;
- oraz rzeczy przyszłe (przedmiot sprzedaży bowiem nie musi istnieć w chwili zawarcia umowy, mamy wtedy do czynienia z zawarciem umowy sprzedaży pod warunkiem zawieszającym, którym jest po prostu powstanie rzeczy.
Czy istnieje jakaś grupa rzeczy, które nie mogą być przedmiotem sprzedaży bądź których sprzedaż podlega ograniczeniom?
Przykładowo w przypadku narodowych zabytków historycznych, choćby stały się przedmiotem umowy sprzedaży, z pozoru zawartej w sposób ważny, to taka sprzedaż jest objęta sankcją nieważności.
Natomiast w przypadku broni palnej i narkotyków, sprzedaż dokonana w sposób ważny nastąpi tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione dodatkowe wymagania.
Na czym polega ekwiwalentność świadczeń stron umowy sprzedaży?
Wzajemność tej umowy polega na tym, iż strony umowy sprzedaży zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej. Kupujący ma obowiązek uiścić świadczenie, którym jest określona suma pieniężna mająca odpowiadać wartości przedmiotu sprzedaży (cena). Wspomniana ekwiwalentność to nic innego jak uwzględnienie uzgodnień stron. Cena jest swoistą oceną wartości przedmiotu sprzedaży, opartą na subiektywizmie. Słowem cena może odbiegać od wartości zobiektywizowanej przedmiotu sprzedaży.
Jakie obowiązki mają strony umowy sprzedaży?
Sprzedawca zobowiązany jest do przeniesienia prawa własności rzeczy, z czym koresponduje obowiązek kupującego zapłaty ceny, a także obowiązek wydania przedmiotu sprzedaży przez sprzedawcę, który znajduje się w korelacji z obowiązkiem kupującego dokonania odbioru.
O tym, kiedy przedmiot umowy sprzedaży powinien zostać wydany, decyduje sama umowa, jeżeli jednak nie zostało to uzgodnione, wydanie powinno nastąpić niezwłocznie po wezwaniu przez kupującego.
Obowiązek kupującego do odbioru wydawanej mu rzeczy jest uzależniony od tego, czy sprzedawca zaofiarował mu wydanie należycie (nie ma takiego należytego zaoferowania, gdy przedmiot sprzedaży ma na przykład wady).
Jak powinna zostać dokonana zapłata ceny?
Zapłata ceny może nastąpić w gotówce, bądź w formie bezgotówkowej. Sposób zapłaty ceny, termin i miejsce zapłaty określają ogólne przepisy kodeksu cywilnego o spełnieniu świadczeń pieniężnych oraz przepisy dotyczące umów wzajemnych.
Pamiętaj, że:
- do sprzedaży stosuje się zasadę jednoczesnego spełnienia świadczeń wzajemnych,
- sprzedaż dochodzi do skutku, kiedy strony uzgodnią przedmiot oraz cenę ,
- szczególnymi rodzajami sprzedaży są:
- sprzedaż na raty,
- sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności,
- sprzedaż z zastrzeżeniem prawa odkupu,
- sprzedaż na próbę,
- prawo pierwokupu.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zmianami).

Potrzebujesz porady prawnej?
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)
Dystrybucja węgla przez samorządy
Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat ustawy o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Poznaj podstawowe założenia procesu dystrybucji węgla przez samorządy i instrukcję resortu aktywów państwowych, która opisuje proces współpracy między samorządami (...)
Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Prawo upadłościowe prowadzi do jak najkorzystniejszego zaspokojenia wierzycieli upadłego z majątku, który wchodzi do masy upadłości. Po etapie postępowania, w którym mieliśmy do czynienia z ustaleniem majątku masy upadłości (spisanie inwentarza, sporządzenie bilansu przez (...)
Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć
Jaki jest cel zawarcia umowy przedwstępnej? Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości np. Kowalski nie chce jeszcze sprzedać swojego samochodu Nowakowi, ale chce się zobowiązać, (...)
Obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowców - zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela
Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej (...)
Co to jest umowa? Umowa jest czynnością prawną dwustronną. Decydujące znaczenie dla treści umowy ma zgodne oświadczenie woli stron. Mogą one się w niej zobowiązać do czegokolwiek zechcą - stanowi o tym zasada swobody umów. Jednak tą generalną kompetencję do kształtowania przez (...)
Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?
Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle (...)
Stan faktyczny Osoba fizyczna samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą w formie niewielkiego przedsiębiorstwa. We wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicem pozostaje studiujące dziecko, które sporadycznie pomaga przy prowadzeniu działalności gospodarczej. 1. Czy dziecko (...)
Sposób złożenia oferty - opinia prawna
Stan faktyczny W jakim stopniu opublikowana informacja prasowa stanowi zobowiązującą ofertę handlową firmy? Czy czytelnik-klient ma prawo domagać się sprzedaży produktu o cechach wymienionych w informacji prasowej? Czy informacja prasowa powinna zawierać jakieś klauzule np. o terytorialnych (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)
Stan faktycznyBrak wpisu w księdze wieczystej z powodu nie uiszczenia zapłaty za ten wpis, akt notarialny umowy kupna sprzedaży nieruchomości zawarty w 2001 roku w kancelarii notarialnej w Krościenku, obecnie prowadzona egzekucja w stosunku do poprzedniego właściciela i wpis do hipoteki zobowiązań (...)
Ochrona najmu na nieruchomości, z której prowadzona jest egzekucja – opinia prawna
Stan faktyczny Brak wpisu w księdze wieczystej z powodu nieuiszczenia zapłaty za ten wpis, akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości zawarty w 2001 r. w kancelarii notarialnej, obecnie prowadzona egzekucja w stosunku do poprzedniego właściciela i wpis do hipoteki zobowiązań poprzedniego właściciela (...)
Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?
Po zmianie systemu pojawił się problem – większość mieszkań zakładowych przejęły - na podstawie ustawy z 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe - gminy do swojego zasobu, co w konsekwencji stanowiło przyczynek (...)
Kontrakt menedżerski - Wszystko co musisz wiedzieć
Co to jest kontrakt menedżerski? Kontrakt menedżerski - to umowa o zarząd przedsiębiorstwem. Zarządca (osoba, której powierzono zarząd) zobowiązuje się do profesjonalnego prowadzenia przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia pewnych założonych efektów np. modernizacji przedsiębiorstwa. (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)
Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych
Rekomendacje Prezesa UOKiK Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? Przeczytaj tezy z rekomendacji Prezesa UOKiK. Rekomendacje (...)
Czy rozumiesz treść autorskiej umowy licencyjnej?
Czy rozumiesz treść autorskiej umowy licencyjnej? W prawie autorskim rozróżnia się dwa rodzaje praw. Mianowicie wyróżnia się osobiste prawa autorskie i majątkowe prawa autorskie. Zasadą jest, chyba że konkretny przepis stanowi inaczej, iż autorskie prawa majątkowe mogą (...)
Z jakich rozwiązań mogą korzystać przedsiębiorcy? W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane w kolejnych tarczach antykryzysowych pozostają (...)
Uwaga na niedozwolone postanowienia w umowie kupna mieszkania!
Co to są niedozwolone postanowienia umowne? Niedozwolone klauzule umowne to takie jej zapisy, które kreują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Wbrew potocznemu rozumieniu pojęcia „konsument”, (...)
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)